اسلایدر

پزشکی امروز

پزشکی امروز
این وبلاگ محلی است برای دوستداران علم شیرین پزشکی در جهان 
قالب وبلاگ
عواقب فشار خون
درمان فشار خون به دو اقدام اساسی نیاز دارد؛‌ ابتدا باید بدانیم كه بیمار با فشار خون بالا با تغذیه بهبود پیدا نمی‌كند ...

 

 دكتر آریا جنابی، فوق تخصص كلیه و فشار خون و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

درمان فشار خون به دو اقدام اساسی نیاز دارد؛‌ ابتدا باید بدانیم كه بیمار با فشار خون بالا با تغذیه بهبود پیدا نمی‌كند و وقتی فشار خون از 140 روی 90 بیشتر می‌شود، بیمار باید از دارو استفاده كند. بر این اساس بیمار باید ابتدا مصرف یك دارو را شروع و در صورت نیاز مقدار داروها را بیشتر ‌كند.

نقش درمان دارویی در هر بیمار متفاوت است و توصیه می‌شود كه حتما داروهای یكدیگر را خودسرانه مصرف نكنید، زیرا دارویی كه شما مصرف می‌كنید منطبق با شرایط شماست.

متاسفانه یكی از اشتباهات رایج بین مردم این است كه داروهای بیمارانی را كه دچار فشارخون هستند، مصرف می‌كنند.

بر این اساس به بیماران دچار فشارخون بالا توصیه می‌شود كه به هیچ وجه خودسرانه اقدام به قطع مصرف دارو نكنند، زیرا در خیلی از موارد می‌تواند بسیار خطرناك باشد و به طور ناگهانی باعث افزایش فشار خون در بیمار شود.

مصرف دارو باید حتما زیرنظر پزشك باشد، چنانچه بیمار با درمان دارویی فشار خون، دچار عارضه افت فشار یا تپش قلب شود باید به پزشك مراجعه كند.

گاهی برای كنترل فشار خون با یك یا دو دارو بیماری كنترل نمی‌شود و لازم است دارو همراه با چند داروی دیگر تجویز شود، مثلاً در بیماران دیابتی برای تنظیم فشار خون باید چندین دارو مصرف شود.

 

چنانچه بیمار تمایل به ادامه مصرف داروها ندارد، باید به پزشك مراجعه كند تا در مورد آن تصمیم گرفته شود و بیمار دچار عوارض كمتری شود.
 


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ سه شنبه دهم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 18:53 ] [ محمد رنجبری ]


آنچه درباره گروه خونی تان نمی دانستید
شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد كه چرا برخی افراد دستگاه ایمنی یا گوارش قوی‌تری دارند و برخی دیگر نه؟


 چرا برخی افراد می‌توانند به راحتی گوشت یا شیر را هضم كنند اما گروهی دیگر دچار مشكل می‌شوند؟ نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که این قبیل مسایل تا حدی به گروه خونی شما وابسته است...


انسان‌ها از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند. این تفاوت در گروه‌های خونی آنها نیز وجود دارد. فردی كه گروه خونی A مثبت دارد، نمی‌تواند از فردی با گروه خونی B منفی خون بگیرد زیرا در این صورت بدنش به شدت واكنش نشان می‌دهد. در مورد موادغذایی نیز همین مساله صادق است، یعنی برخی موادغذایی كه بدن بعضی افراد به خوبی می‌پذیرد با دستگاه گوارش برخی دیگر از افراد سازگار نیست. البته در اینكه دستگاه گوارش می‌تواند خود را سازگار كند، شكی نیست اما اگر بدانید چه موادغذایی‌ای با بدن شما سازگارتر هستند، نیازی نیست بی‌دلیل دستگاه گوارشتان را خسته كنید.


گروه خونی O

گروه خونی O، قدیمی‌ترین و رایج‌ترین گروه خونی است كه از 50 هزار سال پیش تاكنون در رگ‌های انسان‌ها جریان داشته است. بررسی‌ها نشان داده‌اند گروه خونی انسان‌های اولیهO بوده و با توجه به اینكه آنها بیشتر گوشتخوار بوده‌اند، پس بدنشان با این ماده غذایی سازگار شده است. معده افرادی كه گروه خونی O دارند اسید و تمام آنزیم‌های لازم برای هضم پروتئین‌های حیوانی را به اندازه كافی تولید می‌كند. از سوی دیگر، گروه خونی O دهنده جهانی است اما فقط از گروه O می‌تواند خون دریافت كند. از دیگر مزیت‌های این گروه خونی، سیستم ایمنی قوی و متابولیسم خوب است. 

جالب است بدانید سیستم ایمنی خوب و قوی‌ این گروه، باعث می‌شود بیشتر به بیماری‌های خودایمنی مبتلا شوند و میزان ابتلا به آلرژی نیز به همین علت در آنها بالاتر است. دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی O به راحتی با غذاهای جدید سازگار نمی‌شود و جز پروتئین با سایر گروه‌های غذایی مشكل دارد. اگرچه این عدم تحمل را نمی‌توان مسوول بروز مشكلات موثری در این افراد دانست، ولی ظاهرا در مقابل زخم‌های معده و اثنی‌عشر حساسیت بیشتری دارند. 

از آنجا كه دستگاه گوارش افراد دارای این گروه خونی با مصرف پروتئین مشكلی ندارد، میزان چربی دریافتی‌شان بالاست و به همین علت خطر ابتلا به گرفتگی شرایین و ناراحتی‌های قلبی – عروقی در آنها افزایش می‌یابد. به كسانی كه گروه خونی‌شان O است، توصیه می‌شود میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی را كاهش دهند و سعی كنند سبزی را وارد برنامه غذایی‌شان كنند، در ضمن مراقب مصرف غلات، كلم و سبزی‌های خشك باشند زیرا بدن آنها در هضم گلوتن كمی دچار مشكل است.


گروه خونی A

این گروه خونی از حدود 20 هزار سال پیش یعنی از زمانی كه كشاورزی رونق گرفت، پدیدار شد. كشاورزان زندگی خود را از طریق شكار، دامپروری و زراعت می‌گذراندند و گروهی زندگی می‌كردند و فعالیت فیزیكی آنها به نسبت كمتر از پیشینیان خود بود. زندگی جدید، این مردم را با غذاهای گیاهی سازگار كرد و از آنجا كه زندگی‌ها گروهی‌تر و بیماری‌ها همه‌گیر شدند، سیستم ایمنی آنها نیز قوی‌تر شد.

برعكس سیستم ایمنی، دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی A به دلیل مصرف بیشتر گیاهان ضعیف‌تر است و در هضم پروتئین‌های حیوانی دچار مشكل می‌شود. به نظر می‌رسد این افراد در ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ از سایر گروه‌های خونی مستعدتر باشند. بیشتر افرادی كه گروه خونی A دارند، گیاهخوارند زیرا در هضم گوشت و شیر مشكل دارند. توصیه ما به این افراد مصرف كمتر گوشت و شیر و در عوض مصرف بیشتر سبزی‌ و غلات است.


گروه خونی B

 

تقریبا 10 هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و دلیل آن هم به مهاجرت انسان‌ها در پی تغییرات آب‌وهوایی برمی‌گردد. آمار نشان می‌دهد این گروه خونی بیشتر در اروپای شرقی و میان جوامع یهودی شایع است. میزان سازگاری افراد دارای این گروه خونی با هر نوع آب‌وهوا بسیار بالاست و به‌طور كلی از سیستم ایمنی، عصبی و فیزیكی خوبی برخوردارند.
 
دارندگان این گروه خونی نیز همانند گروه خونی O، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های خودایمنی‌اند و در برابر بیماری‌های ویروسی بسیار ضعیف هستند. علاوه بر این، افراد دارنده گروه خونی B، با احتمال بیشتری به عفونت‌های باكتریایی نظیر استرپتوكوك پنومونیه و اشرشیاكولی مبتلا می‌شوند. دستگاه گوارش آنها تقریبا با هر ماده غذایی سازگار است و به‌راحتی می‌توانند لبنیات بخورند.


گروه خونی AB

تعداد دارندگان این گروه خونی چندان زیاد نیست. تقریبا هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و می‌توان گفت تركیبی از 3 گروه خونی است. گروه خونی AB می‌تواند از هر 3 گروه دریافت داشته باشد اما فقط می‌تواند به گروه خونی خود خون اهدا ‌کند. بدن دارندگان گروه خونی AB با جهان مدرن بسیار سازگار است. دستگاه گوارش آنها به نسبت ضعیف‌تر از دارندگان گروه خونی O است و به‌راحتی نمی‌توانند پروتئین‌های حیوانی را هضم كنند زیرا مقدار اسید معده آنها كاهش یافته و به قدر نیاز آنزیم ترشح نمی‌كنند. با این حال، میزان مصرف گوشت قرمز و موادغذایی مدرن مانند انواع فست‌فود در آنها بالاست. سیستم ایمنی آنها نیز تا حدی ضعیف عمل می‌كند و به همین علت در برابر باكتری‌ها و آلرژن‌ها به‌راحتی از پا درمی‌آیند.


حرف آخر

ویژگی‌های جسمی‌ای كه برای دارندگان گروه‌های خونی ذكر شد، عمومیت ندارد. درست است كه گفته می‌شود دارندگان گروه خونی B می‌توانند شیر را به خوبی هضم كنند اما این دلیل نمی‌شود اگر فردی با گروه خونی B به شیر آلرژی دارد، خود را مجبور به مصرف آن كند. در ضمن، اگر گروه خونی شما O است و به‌راحتی می‌توانید پروتئین حیوانی مصرف كنید، قرار نیست در مصرف گوشت قرمز زیاده‌روی كنید. فراموش نكنید كه تعادل همیشه حرف اول را می‌زند.
 


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ سه شنبه سی ام خرداد ۱۳۹۱ ] [ 21:48 ] [ محمد رنجبری ]
 کم خوني ناشي از فقر آهن شايع ترين کم‌خوني‌هاي تغذيه‌اي در افراد است.

به گزارش وب دا، يک کارشناس تغذيه با اشاره به اينکه کم‌خوني وضعيتي است که در آن تعداد يا اندازه گلبول‌هاي قرمز و مقدار هموگلوبين موجود در خون کاهش مي يابد، افزود: اين روند به تبادل اکسيژن و دي‌اکسيدکربن بين خون و سلول‌ها دچار اختلال مي‌شود.

پروين افشار، علل ايجادکننده کم‌خوني را کمبودهاي تغذيه‌اي، خونريزي، ناهنجاري‌هاي ژنتيکي، بيماري‌هاي مزمن و يا مسموميت‌هاي دارويي اعلام کرد و گفت: کم‌خوني‌هاي تغذيه اي کم‌خوني‌هايي است که در اثر دريافت ناکافي مواد مغذي ايجاد مي‌شوند. 

وي در ادامه اظهار داشت: از مهمترين مواد مغذي جهت خون‌سازي که کمبود آن‌ها موجب بروز کم‌خوني مي‌شود مي‌توان به آهن،‌ ويتامين ب 12 و اسيدفوليک اشاره کرد. 

اين کارشناس تغذيه  در ادامه افزود: فقر آهن گروههاي مختلف سني به ويژه کودکان، زنان در سنين باروي را شامل مي شود.

افشار، به علايم کم‌خوني ناشي از فقر آهن در افراد اشاره کرد و افزود: رنگ پريدگي پوست، زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم‌ها، خستگي زودرس، سرگيجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن شدن دست و پاها، حالت تهوع و در کم‌خوني شديد گود شدن روي ناخن از ديرگ علائم آن به شمار مي رود.


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 21:31 ] [ محمد رنجبری ]

رابطه بین روزه و چربی خون

روزه‌داری برای بسیاری از افراد حكم نوعی پیشگیری و حتی درمان بسیاری از بیماری‌ها را دارد. این امر بخصوص برای دسته‌ای از دیابتی‌ها، مبتلایان به چربی و اوره بالا هم صادق است.

 

افزایش چربی خون با مصرف غذاهای شیرین

بالا بودن چربی خون ریشه در 2 عامل ژنتیك یا چاقی و اضافه وزن دارد. بی‌شك كسانی كه چربی خون بالا همراه اضافه وزن دارند، روزه‌داری صحیح منجر به سوخته شدن ذخایر چربی و كاهش چربی خونشان می‌شود و بسیار مفید است.

در این ارتباط میترا زراتی، كارشناس ارشد تغذیه می‌گوید: نكته بسیار مهمی كه مبتلایان به چربی خون بالا نباید از یاد ببرند، این است كه مصرف غذاهای شیرین مثل شله‌زرد، زولبیا و بامیه و حلیم با شكر و نیز لبنیات پرچرب مثل خامه و سرشیر در ماه رمضان باید كمتر شود، چراكه با مصرف این مواد تری‌گلیسیرین خون بشدت افزایش می‌یابد.

دقت در مصرف غذاهای پروتئینیكسانی كه مبتلا به نقرس هستند، در مواردی كه حملات حاد بیماری آنها اتفاق می‌افتد و درد مفاصل هم دارند، تنها با نظر پزشك‌شان می‌توانند روزه بگیرند. اما زراتی در ارتباط با دسته‌ای دیگر از افراد كه اسیداوریك بالا دارند، اضافه می‌كند: این دسته از بیماران باید درخصوص مصرف غذاهای پروتئینی بسیار دقت كنند. بخصوص اگر دارای مشكلات كلیوی هم باشند، به دلیل ضرورت مصرف زیاد مایعات در روز، باید با نظر پزشكشان روزه بگیرند. همچنین به كسانی كه آرتریت روماتونید یا التهاب مفاصل دارند، توصیه می‌شود روزه بگیرند، چراكه روزه‌داری در این افراد به كاهش التهاب مفاصل و بهبود دردشان كمك خواهد كرد.
فشار خونی‌ها و ممانعت از كارهای سنگینفراموش نكنید كه مصرف منظم دارو برای فشار خونی‌ها، حكم مصرف اكسیژن را دارد. البته در بسیاری از این افراد مصرف داروها در وعده سحر و افطار مشكلی به همراه نمی‌آورد.
زراتی تاكید می‌كند: این دسته افراد باید بشدت از مصرف غذاهای شور بپرهیزند. بعلاوه در طول روز از انجام كارهای فیزیكی سنگین كه منجر به افزایش فشار خون می‌شود، ممانعت كنند. ناگفته نماند كه مصرف میوه و سبزیجات به خاطر داشتن منیزیم به فشار خونی‌ها توصیه می‌شود.

روزه و تنظیم قند خونشاید بیشترین تردیدها در ارتباط با روزه‌داری به دیابتی‌ها معطوف باشد. بی‌شك دیابتی‌های نوع یك كه ملزم به تزریق منظم انسولین هستند، باید در صورت صلاحدید پزشكشان روزه بگیرند، اما دیابتی‌های نوع 2 به لحاظ این‌كه می‌توانند داروهای خود را در وعده سحر و افطار مصرف كنند، با تنظیم رژیم درست غذایی همراه با روزه‌داری می‌توانند به تنظیم قند خونشان كمك كنند، ولی این دسته افراد هم از انجام كارهای سنگین هنگام روزه‌داری منع می‌شوند.
زراتی تاكید می‌كند: كسانی كه مبتلا به دیابت نوع 2 هستند یا نارسایی كلیوی دارند، باید در سحر غذاهای پروتئینی را بسیار كم بخورند و مصرف آن را به وعده افطار موكول كنند، چراكه مصرف زیاد مواد پروتئینی، دفع آب از بدن را بشدت افزایش داده و به كلیه‌ها فشار زیادی وارد می‌كند. به بیان دیگر دیابتی‌ها در وعده افطار از حبوبات، گوشت و تخم‌مرغ استفاده كنند. بعلاوه مصرف نان سبوسدار برای كنترل قند خون به این افراد توصیه می‌شود.

كودكان و مصرف مكمل‌های ویتامین Bبی‌شك گروه‌های آسیب‌پذیر چون زنان باردار و شیرده كه گرسنگی شدید منجر به تولید تركیباتی در خونشان می‌شود و از طریق جفت به جنین و به ضریب هوشی او آسیب می‌رساند، از روزه گرفتن منع می‌شوند. اما در مورد كودكان به عنوان دسته دیگر از افراد آسیب‌پذیر، با رعایت برخی نكات روزه‌داری منعی نخواهد داشت.

زراتی در این‌باره می‌گوید: كودكان و نوجوانان در سال اول روزه‌داری باید در فاصله افطار تا قبل از خواب از مكمل‌های ویتامینB)B كمپلكس) استفاده كنند. بعلاوه مصرف تخم‌مرغ به عنوان یك منبع پروتئینی مطلوب برای بچه‌ها در وعده افطار توصیه می‌شود. مصرف میوه، بویژه میوه‌های آبدار مثل آلو زرد، شلیل و انگور به بچه‌ها و روزه‌داران توصیه می‌شود. ناگفته نماند كه ماكارونی به عنوان یك وعده غذایی مطلوب برای بچه‌ها در وعده سحر محسوب می‌شود.

سالخوردگان نیز اگر از وضعیت جسمی مطلوبی برخوردار باشند، می‌توانند روزه بگیرند گرچه باید از وعده افطار تا قبل از خواب از آب فراوان استفاده كنند و از مصرف سیب‌زمینی و نان سبوسدار كه به كنترل قند خون كمك می‌كند، غافل نشوند.

افطار کره نخوریدهمچنین رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری، ضمن تاكید بر لزوم رعایت فرهنگ صحیح تغذیه‌ای در ماه مبارك رمضان، گفت: روزه‌داری صحیح موجب كنترل چربی و فشارخون می‌شود البته در شرایطی كه در وعده افطار به میزان زیادی از غذاهای پرچرب، پرنمك یا بسیار شیرین استفاده نكنیم.

دكتر بابك شریف كاشانی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این مساله نه‌تنها موجب كنترل چربی، قند و فشار خون در این ماه نمی‌شود بلكه موجب بالا رفتن آنها شده و برای سلامت افراد مضر است. بر این اساس استفاده از غذاهای پرچرب اشباع شده چون كره، پس از افطار و همچنین مواد غذایی چون كله‌پاچه در سحر موجب بالا رفتن سریع چربی خون شده و توصیه نمی‌شود. بعلاوه مصرف كربوهیدرات‌های ساده‌تر و مواد قندی زود جذب و نیز شروع كردن افطار با مصرف مایعات و خرما مناسب هستند.

منبع:ISNA


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 15:16 ] [ محمد رنجبری ]

تفسیر بالینی آزمایش CBC

CBC : معمولاً این آزمایش شامل اجزای زیر است: 

MCH,  MCHC,  RDW  Hb, Hct, RBC count, WBC count, platelet,  MCV,

بحث ما بیشتر در خصوص تفسیر پارامترها و ایندکس‌های هماتولوژی است چون اغلب همکاران با شمارش RBC و WBC میزان هموگلوبین و هماتوکریت آشنا هستند، لذا از MCV آغاز می‌نمائیم.  

MCV : عبارت است از حجم متوسط گلبول‌های قرمز.   

میزان طبیعی MCV = fl 96-80 اســـــــــــت fl] ( femtoliter ) واحــــــد سنجش MCV بوده و معادل lit 15- 10 است .   نحوه اندازه‌گیری MCV : دستگاههای هماتولوژی حجم تعداد زیادی از RBC ها را اندازه‌گیری کرده و میانگین آنها را محاسبه می‌‌نمایند.   

تفسیر: با استفاده از MCV می‌توانیم گلبول‌های قرمز را از نظر حجم در سه گروه Normocyte ، Microcyte و Macrocyte قرار دهیم. RBC های محـــــــــــدودة fl 96-80 = Normocyte هستند، بالای 100 ماکروسیت و زیر 80 میکروسیت هستند.   

•  برای اینکه بتوانیم MCV را درست تفسیر کنیم باید تغییرات آن را در دوره‌های مختلف زندگی بدانیم:  

در بدو تولد MCV معادل fl 118-103 است، سپس به موازات رشد کودک MCV کاهش می‌یابد و در یک‌سالگی به کمترین حد خود می‌رسد و میزان آن به fl 8 ± 78 می‌رسد.

نکته: باید بدانیم که ایندکس های خونی در هر شخصی ثابت است و تغییراتش نباید از 1 ± تجاوز کند مثلاً اگر MCV فردی fl 85 است، با آزمایش‌های متعدد باید بین fl 86-84 باشد و اگر فرضاً میزان آن 75 شود باید همه چیز مجدداً بررسی شود، با استفاده از فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می‌توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد.   

*اگر DF منفی بود تالاسمی و اگر مثبت بود فقر آهن است.

DF=MCV-RBC-(5 × Hb)-3.4                   

MI= MCV/RBC  

•  اگر MI زیر عدد 13 باشد تالاسمی و اگر بالای عدد 13 باشد فقر آهن است.  

MCV معدل اندازه RBC را به ما نشان می‌دهد؛ یعنی ممکن است اگر MCV فردی مثلاً fl 80 باشد، RBC کوچک، بزرگ، یا نرمال داشته باشیم ؛حال چه فاکتوری می‌تواند به ما نشان بدهد که چه میزان RBC های کوچک یا بزرگ داریم، این فاکتور RDW نام دارد.  

 

RDW در واقع دامنه پراکندگی حجم RBC ها را به ما نشان می‌دهد.    

مثال: در دو گروه درسی نمرة چهار دانشجو عبارتند از 20-20 و 0و 0و در گروه دیگر 10-10-10-10 است معدل هر دو گروه 10 است همان چیزی که MCV به ما نشان می‌دهد. اما گروه اول و دوم با هم خیلی فرق دارند ما با S.D یا انحراف معیار می‌توانیم تفاوت این دو را کشف کنیم. در گروه دوم انحراف معیار صفر و در گروه اول انحراف معیار 10 است. بنابراین MCV معدل را به ما می‌گوید ولی RDW انحراف معیار را به ما اعلام می کند. در دستگاه‌های اتوماتیک این انحراف معیار حجم به صورت درصدی از میانگین بیان می‌شود و همانطور که می‌دانیم بیان انحراف معیار بصورت درصدی از میانگین را Coefficient of Variation می‌گویند که عبارت است از 100 × CV= RDW= SD/MCV لذا RDW که دستگاه آنرا بصورت CV محاسبه می‌کند، نشان می‌‌دهد که چقدر پراکندگی از نظر حجم RBC ها وجود دارد. به عبارت دیگر RDW معیاری است برای Anisocytosis .   

تفسیر RDW   

RDW بطور نرمال زیر 15% است، هرگاه میزان آن بالا رود نشان دهنده آنیزوسیتوز 1 است.  

وقتی در جواب  بیمار ( Report sheet ) هیپوکروم میکروسیتیک آنمی وجود داشته باشد، دو تشخیص افتراقی داریم :  

• 1. آنمی فقر آهن  

• 2. تالاسمی مینور  

حال اگر RDW بالا باشد (بیشتر از 15%)، به نفع فقر آهن و اگر پایین باشد به نفع تالاسمی مینور است.  

در برخی مقالات RDW بالا بعنوان یک اخطار اولیه است برای شروع یک آنمی فقر آهن.  

اگر RDW بین 18-15% باشد، آنیزوسیتوز 1 + است.  

اگر RDW بین 22-18% باشد، آنیزوسیتوز 2 + است.  

اگر RDW بیش از 22% باشد، آنیزوسیتوز 3 + است.  

•  حال اگر MCV بالا باشد و RDW هم بالا باشد یعنی اینکه : 1) RBC ها ماکروسیتیک هستند 2) اختلاف در اندازه‌ها هست. چه تشخیص افتراقی مطرح می‌شود؟ جواب: آنمی مگالوبلاستیک.   

•  حال اگر MCV بالا ولی RDW طبیعی بود، یعنی اینکه: 

 1) RBC ها ماکروسیتیک هستند 

 2) اختلاف در اندازه ندارند. چه تشخیص‌های افتراقی مطرح می‌شود؟

1.                              Aplastic anemia

2.                              Anemia of liver dix

Mean Cell Hemoglobin : MCH  

میانگین میزان RBC Hb ها را نشان می‌دهد.  

میزان نرمال: 27-31 pg (Pico gram=10 -12 gr)  

( HDW ) 1 :  

(دامنه پراکندگی هموگلوبین RBC ها و یا انحراف معیار Hb ) .   

میزان نرمال :HDV 3.4  

اگر در فردی HDW کمتر از 4/3شد، یعنی RBC ها از نظر وجود هموگلوبین یکدست هستند و اگر HDW بالاتر از4/3 باشد، یعنی RBC ها از نظر محتوای هموگلوبین مختلف هستند ( Anisochromia ). مثال این حالت در ٍ Sideroblastic Anemia است و یا در فقر آهن و در ترانسفیوژن می‌باشند.   

MCHC : یعنی میزان هموگلوبین در حجم مشخصی از RBC ها  

میزان نرمال 33-37% gr . 

•  یکی از شاخص‌های کمبود آهن کاهش MCHC است و ما در هر بیماری که MCHC را پایین دیدیم، باید به فکر آنمی فقر آهن بیافتیم و هر گاه MCHC بالا بود، باید به فکر spherocytosis باشیم.  

MPV 2 : حجم متوسط پلاکتی

میزان نرمال: 7.2-11.1 fl  

برای تفسیر MPV باید همیشه شمارش پلاکتی را در نظر بگیریم.   

میزان نرمال شمارش پلاکت:

mm 3 / 10 3 ×400- 150× 100  

تفسیر MPV  

الف) حالت اول: PLT بالا، MPV پایین: در برخی بیماری‌ها مثل بیماری‌های کلاژن واسکولار و برخی نئوپلاسم‌ها مثل کانسر Breast ، بیماری هاچکین 2 و برونکوژنیک کارسینوما 3 و برخی نئوپلاسم‌های مخفی این حالت دیده می‌شود.  

ب) حالت دوم: PLT بالا، MPV بالا: این حالت معیاری برای بیماری‌های میلوپرلیفراتیو مثل CML ، میلوفیبروز، PVC ، Essential thrombocytemia می‌تواند باشد.  

در این بیماری‌ها پلاکت‌ها به علت نقص در stem cell بزرگ، غول‌آسا و دارای کمبود گرانول ( Hypogranular ) می‌شوند و در لام بصورت توده‌های بزرگ همراه با پاهای کاذب دیده می‌شوند.  

حالت سوم: PLT پایین، MPV بالا: (یعنی thrombocytopenia ) مثــــــــلاُ PLT= 70/000 و MPV= 16 fl  

مثال شایع این حالت:  از بین رفتن پلاکت‌ها در خون محیطی مثل ITP 4 که مگاکاریوسیت‌ها پلاکت‌های جوان را که size بزرگتری دارند، به خون محیطی می‌‌فرستند.

بیماری برنارد سولوئر 5 (دارای خونریزی و ترومبوسیتوپنی ارثی).  

• 1. Gray Plateler syn

may hygglin dix   

حالت چهارم: PLT پایین، MPV پایین یا نرمال: که در این حالت مغز استخوان تنبل است و نمی‌تواند پلاکت کافی بسازد مثل آنمی آپلاستیک. کلاً در بیماری که ترومبوسیتوپنی دارد، دو بیماری در تشخیص افتراقی بیشتر مطرح است و MPV به مادر تشخیص کمک می‌کند:  

الف) ITP

ب) آنمی آپلاستیک  

یعنی اگر MPV بالا بود، به نفع ITP و اگر MPV نرمال یا پایین بود، به نفع آپلاستیک آنمی است. 

نظر يادتون نره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PDW : Platelet Distribiution Width : (دامنه پراکندگی حجم پلاکت)  

PDW : معیاری است که کوچک یا بزرگ بودن پلاکت‌ها را به ما نشان می‌دهد. (مثل RDW ).


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:41 ] [ محمد رنجبری ]

روانشناسی رابطه ی  بین گروه خونی و شخصیت

شاید باور نکنید که شخصیت افراد به گروه خونی آنها بستگی داشته باشد اصولاً افراد هر گروه خونی دارای خوی، عادت، رفتار و کردار و شخصیت خاص خود هستند. شما دارای چه شخصیتی هستید؟


 به نظر می رسد که در طی اعصار به تدریج این حالات و عوامل مربوط به ساختمان درونی و فکری انسان در ژن های بدن ذخیره شده و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. 
 بهترین راه درمان استرس در افراد این گروه استفاده از ورزش یوگا است.
در تاریخ پزشکی آمده است فرزندانی که به محض تولد از مادر خود جدا شده و به نقاط دوردستی برده شده اند ولی بعد از سی یا چهل سال این مادر و فرزند در کنار هم قرار گرفته اند،ملاحظه شده که بسیاری از صفات از مادر به فرزند منتقل شده و تعداد زیادی از خصایص مربوط به شخصیت مادر در فرزند خودنمایی می کرده است.یعنی محیط نتوانسته است این خصوصیات را در فرزند تغییر دهد. آنچه مسلم است گروه خونی، در ساخت شخصیت ما نقش بسیار مؤثری دارد و این مسئله برای دانشمندان و محققین روشن شده است.

ویژگی های شخصیتی گروه خونی  O
افراد این گروه دارای ژنی در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس ، شهامت  و خوشبینی  می بخشد. افراد این گروه خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند. علت این امر آن است که گروه O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است و اجداد این گروه به ورزش ، شکار ، حمله به حیوانات، و مقاومت در برابر مشکلات  عادت داشته اند و این عادت به افراد بعدی این گروه منتقل شده است. به هر حال افراد این گروه خونی، افرادی مصمم، کوشا، جدی، قاطع و پابرجا هستند و اگر تحقیق کنید خواهید دید که بسیاری از سیاستمداران فعلی جهان در گروه خونی O قرار دارند.

ساختار شخصیتی گروه خونی A
از خواص مهم افرادگروه خونی A آن است که از خوردن سبزی لذت می برند و دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف می باشند. سیستم دفاعی آنان با جایی که در آن زندگی می کنند خوب همسانی پیدا می کند.در برابر حوادث روحی مثل استرس  ها و ناراحتی های فکری با آرام کردن درون خود خوب مقاومت می نمایند و افرادی فعال و سازنده به شمار می روند.

افراد این گروه در معرض ابتلای به استرس  ها قرار دارند و بهترین راه درمان استرس  در افراد این گروه استفاده از ورزش یوگا است.به طور کلی ورزش های سبک برای افراد این گروه بسیار مفید است. احترام دیگران را رعایت می کنند و از خود خاطره خوبی در سایر افراد باقی می گذارند. نخستین افراد این گروه از بدو پیدایش انسان در کره زمین افرادی باهوش ، حساس و باشوق بودند و قادر بودند با حوادث محیط خود مبارزه کنند. این افراد می توانند در مواقع حساس به خوبی تصمیم بگیرند و خوب و صحیح عمل کنند.

همچنین آنها قادرند که در مواقع سخت، اضطراب  و هیجان خود را به خوبی کنترل کنند. اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها از حد فراتر رود این افراد منفجر می شوند افراد این گروه نمی توانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارد نامزدهای مناسبی باشند در حالی که افراد گروه O دارای این صلاحیت می باشند.

گروه خونی B
افرادگروه B در برابر برخورد با حوادث می توانند بلافاصله تغییر وضع داده و خود را با شرایط زمان و مکان هم آهنگ کنند؛ این سخن به آن معنا نیست که در فکر خود پابرجا نیستند بلکه منظور آن است که می توانند با هر تغییری هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند.افراد گروه B قادرند در مقابل بسیاری از بیماری های شایع مقاومت و پایداری کنند.حتی اگر  بیماری های قلبی  و سرطانی هم بگیرند باز هم عمر بیشتری می توانند داشته باشند.

این افراد در مقابل بیماری ها مقاومت بیشتری نشان می دهند و کمتر از سایر گروه ها بیمار می شوند. کارهای روزمره را با نهایت دقت و نظم انجام می دهند. بهره وری از ورزش و خوردن غذای فراوان برایشان مفید است.شرایط زندگی برای این افراد راحت تر است. کمتر دچار برخوردهای ناراحت کننده می شوند؛ به خوبی می توانند نظرات دیگران را درک کنند. 30 تا 40 درصد از میلیونرها از گروه خونی B هستند. بسیاری از مدیران و اشخاص سطح بالا در جهان گروه خونی B دارند. افراد این گروه دارای تعادل چشمگیر و هماهنگی اعمال بدن هستند.
انرژی های مختلفی که در بدن آنها وجود دارد موافق و موازی هم می باشند و به همین جهت این افراد کمتر دچار بیماری می شوند.خواص گروه خونی B داشتن زندگی منظم و آرام است.

گروه خونی AB
وجه مشخصه این گروه همراه شدن خواص و شخصیت های گروه A وB با هم است. قابلیت تغییر شرایط بدنی با تغییر یافتن عوامل خارجی را داشته، دستگاه هاضمه حساس و ضعیفی دارند. سیستم دفاعی آنها مقاومت کمی دارد و می توانند با استفاده از ورزش به استرس  ها و ناراحتی های محیطی پاسخ دهند.خلاقیت در این افراد وجود دارد. آنها در همان مراحل اولیه استرس به آن جواب می دهند و آن را از سر می گذرانند. در افراد این گروه عشق  به معنای واقعی وجود دارد.
این افراد ، مهربان خوش خلق، خلیق و آرام هستند. میل به نصیحت کردن و راهنمایی مردم در آنها زیاد است و بسیاری از آنها هر کاری از دست شان برمی آید برای کمک به دیگران انجام می دهند.سیستم دفاعی آنها ضعیف بوده و در برابر میکروب ها و ویروس ها از خود مقاومت زیادی بروز نمی دهند. افراد گروه AB به خاطر حسن نیت فراوان و خوش قلبی ، همیشه خیر و خوبی مردم را می خواهند و همه را به صلح و آرامش دعوت می کنند.بسیاری از درمانگرها و کسانی که روی انرژی درمانی کار می کنند دارای گروه خونی AB می باشند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 15:39 ] [ محمد رنجبری ]

روش موثر و بدون عوارض برای كاهش فشار خون با رژیم غذایی

آیا می دانید با چه روشی می توان فشار خون را کاهش داد البته با کمک رژیم مواد غذایی و ...

متخصصان علوم تغذیه در اسكاتلند ادعا ‌كرده‌اند كه مصرف غلات سبوس دار مثل جو دو سر به مقدار زیاد در رژیم غذایی به اندازه مصرف دارو برای كاهش فشار خون موثر است.
 كارشناسان اسكاتلندی نتایج مطالعه اخیر خود را در مجله تغذیه بالینی آمریكا به چاپ رسانده‌اند.

به گفته پزشكان، كنترل فشار خون به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به سایر بیماری‌های جدی و خطرناك مثل حمله قلبی، سكته مغزی، نارسایی قلبی و دیابت را كاهش می‌دهد.
این كارشناسان تغذیه تاكید دارند كه به ویژه‌ در وعده‌های غذایی روزهای تعطیل توصیه می‌شود كه گندم و جو سبوس‌دار را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

به گزارش پایگاه اینترنتی مرگورو متخصصان و كارشناسان انستیتو تغذیه و سلامت روویت، كالج علوم و طب زندگی و دانشگاه آبردین در اسكاتلند در بررسی‌های خود به تاثیر فوق‌العاده و قابل توجه غلات سبوس دار در كاهش خطر افزایش فشار خون پی برده‌اند.
این مطالعات بر روی 200 داوطلب انجام گرفته و نتایج جالب و شگفت انگیزی برای پزشكان داشته است.

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق خون و مواد داخل خون
[ دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ ] [ 15:35 ] [ محمد رنجبری ]

خوراکی های مفید برای کاهش کلسترول خون

فیبر موجود در رژیم خوراکی نقش مهمی در محافظت بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند.
 
 جو دوسر و مشتقات آن حاوی نوع خاصی از فیبر خوراکی موسوم به بتا ـ گلوکان است. این فیبر از نوع محلول در آب است که به کاهش کلسترول بد یا LDL کمک می‌کند.
یکی از ویژگی‌های خاص درباره نحوه عملکرد جودوسر برخلاف سایر فیبرهای خوراکی این است که مقدار کلسترول بد خون را پایین می آورد، اما در عین حال سطح کلسترول خوب هیچ تغییری نمی‌کند. به این ترتیب نسبت بهتری بین کلسترول کلی و کلسترول خوب در بدن ایجاد می‌شود که حفاظت از قلب در برابر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.
طبق مقاله تغذیه در شبکه خبری تورنتو نیوز، جو دوسر تنها غله سبوس دار است که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش کلسترول خون تایید شده است، اما مواد خوراکی دیگری هم وجود دارند که می‌توانند تاثیر مشابهی داشته باشند. این مواد عبارتند از:
ـ دانه سویا:
پروتئین‌ سویا، بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند و مقدار کلسترول بد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و در عین حال سبب افزایش کلسترول خوب می‌شود.
ـ چای سبز:
آزمایشات متعدد نشان داده است که نوشیدن چای سبز یا چای سیاه می‌تواند کلسترول خون را پایین بیاورد، فشار خون را کاهش دهد و از لخته شدن خون جلوگیری کند که به این ترتیب در پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی موثر خواهد بود.
هر دو نوع چای از اکسیده شدن کلسترول بد جلوگیری می‌کنند. به علاوه چای دارای مقادیر قابل توجهی فولیک اسید است که خطر بروز بیماری قلبی و سرطان را تقلیل می‌دهد.
ـ دانه جو:انواع محصولات جو در پایین آوردن کلسترول خون موثر هستند. جو اثرات منحصر به فردی برای حفظ سلامتی دارد که به ویژه‌ برای قلب مفید است. تاثیر محافظتی جو برای مبارزه با کلسترول از جو دو سر هم بیشتر است. دانه جو همچنین حاوی ویتامین E است که تولید کلسترول توسط کبد را متوقف می‌سازد.
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق خواص میوه ها، اتاق ویتامین، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 6:55 ] [ محمد رنجبری ]

این دو سبزی،عوارض دیابت را درحدی باورنکردنی کاهش می دهند!

محققان اعلام کردند، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ‌دار سبز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد، اما چه سبزیجاتی؟

 

بررسی 6 مطالعه در مورد مصرف سبزیجات و میوه‌ها نشان می‌دهد که تنها مصرف کلم و اسفناج در پیشگیری از دیابت موثر است.
 بر اساس نتایج این مطالعه که در نشریه BMJ منتشر شده، مصرف یک و نیم وعده (معادل 106 گرم) از این سبزیجات در روز خطر بروز دیابت نوع دو را 14 درصد کاهش می‌دهد.

طی این بررسی مشخص شد مصرف زیاد میوه و سبزی به طور کلی در کاهش خطر بروز دیابت تاثیری ندارد. اما گل کلم و کلم بروکلی در گروه سبزیجات کاهنده خطر گنجانده می‌شوند.

علت تاثیر مثبت این گروه سبزیجات به درستی شناخته نشده اما عده‌ای از متخصصان، میزان بالای آنتی اکسیدان و گروهی دیگر منیزیوم این سبزیجات را موثر می‌دانند.

گفتنی است، متخصصان همچنان مصرف 5 وعده میوه و سبزی در روز را به افراد توصیه می‌کنند.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق خواص میوه ها، اتاق ویتامین، اخبار پزشکی
[ سه شنبه نهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 18:38 ] [ محمد رنجبری ]

سلاحی  در برابر بیماری فشار خون

دانشمندان استرالیایی به این نتیجه رسیدند كه این ماده خوراکی به عنوان یك مكمل غذایی می‌تواند به كسانی كه قادر به كنترل فشار خونشان با داروهای استاندارد نیستند، كمك كند.
 
بر اساس مقاله منتشرشده در مجله علمی «ماتوراتیس»، سیر سلاح مخفی برای مبارزه با فشار خون بالاست.
نتایج این تحقیقات نشان داد كه تأثیر این مكمل فقط بر كسانی است كه فشار خون حداقل 140 (فشار خون انقباضی یا سیستولیك) دارند.
به گفته این محققان نكته مهم این است كه عصاره سیر به عنوان مكمل استفاده شود و سیر پخته تأثیری در كاهش فشار خون نخواهد داشت.
در یك تحقیق 12 هفته‌ای كه در آن 50 نفر مورد آزمایش قرار گرفتند، محققان دانشگاه «آدلاید» پی‌ بردند فشار خون كسانی كه در روز، 4 قرص سیر را به عنوان مكمل استفاده كردند نسبت به كسانی كه داروهای بدون اثر مصرف كردند 10 واحد كاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سیر در طب قدیم برای درمان بیماری‌های قلب استفاده می‌شد اما طی چندین قرن بعد، در طب سنتی هند از آن برای درمان فشار خون بالا استفاده شد.
فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری عروق كرونر قلب، سكته، نارسایی قلب و كلیه را افزایش می‌دهد. در حال حاضر حدود یك میلیون نفر در جهان از فشار خون بالا رنج می‌برند.
 

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سایرین، اتاق کلیه و دفع ادرار، اتاق چشم و بیماری های آن
[ پنجشنبه چهارم آذر ۱۳۸۹ ] [ 17:39 ] [ محمد رنجبری ]

20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

اگر مبتلا به دیابت هستید جالب است بدانید آنچه در دهان می‌گذارید، می‌تواند سبب بالارفتن یا پایین آمدن قندخونتان شود.

 

 

 در اینجا 20 نوع ماده غذایی را به شما معرفی می‌كنیم كه می‌تواند جلوی بالارفتن قندخونتان را بگیرد.
سیباكثر متخصصان تغذیه توصیه می‌كنند حتما در رژیم غذایی خود سیب را بگنجانید زیرا سیب كالری بسیار پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالاست و جلوی گرسنگی را می‌گیرد. سیب همچنین دشمن كلسترول بد است و میزان قندخون را كاهش می‌دهد.

آواكات
 پاین میوه غنی از اسیدهای چرب مونوی غیراشباع است كه سبب كند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قندخون بعد از صرف غذا می‌شود.

جو
می‌توانید جو را جایگزین برنج سفید كنید تا میزان قندخونتان بعد از صرف غذا حدود 70 درصد كاهش یابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند. فیبرهای حلال جو هضم را كند كرده و سبب جذب تدریجی قند می‌شود.

سبزیجات
فیبر حلال تمامی سبزیجات می‌تواند قندخون بالا را مهار كند. در ضمن سبزیجات غنی از پروتئین هستند و به راحتی می‌توان آنها را جایگزین گوشت قرمز كرد.

گوشت گاو
می‌توانید قسمت‌های كم چرب گوشت گاو را انتخاب كنید و یك‌چهارم بشقاب‌تان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه پروتئین به بدن باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه‌ای‌تان كاهش نیابد. در ضمن مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم كمك می‌كند.

میوه‌های گوشت‌دار
دانه‌دار انواع میوه‌های گوشتی حاوی یك یا چند دانه كه به رنگ‌های قرمز یا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوی تركیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند. محققان می‌گویند این دانه‌های رنگی می‌تواند سبب كاهش قندخون شده و در عین حال محرك تولید انسولین در بدن باشند.

بروكلی
بروكلی غنی از كروم بوده كه در درازمدت نقشی اساسی و مهم برای تنظیم قندخون دارد.

هویج
هویج یكی از منابع طبیعی غنی از بتاكاروتن است كه می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را كاهش داده و قندخون را تنظیم كند.

گوشت مرغ
گوشت سینه مرغ در مقایسه با ران یا سایر قسمت‌ها چربی كمتری دارد. توصیه ما به شما این است كه در هر شرایطی به هیچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربی بالایی كه دارد نخورید.

تخم مرغ
مطمئن باشید خوردن یك یا دو عدد تخم‌مرغ در روز كلسترول خونتان را بالا نمی‌برد و در عوض ساعت‌ها شما را سیر نگه می‌دارد.

ماهی
یكی از دلایل فوت مبتلایان به دیابت ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی است. مصرف یك یا دو بار ماهی در هفته می‌تواند این احتمال را حداقل 40 درصد كاهش دهد. از سوی دیگر اسیدهای چرب موجود در ماهی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین و التهاب را كه از جمله فاكتورهای اصلی ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی است كاهش می‌دهد.

دانه كتان
دانه‌های كتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی‌های خوب از نوعی كه در ماهی موجود است و منیزیم است. این مواد قندخون را تنظیم كرده و به سلول‌ها در جذب انسولین كمك می‌كنند.

شیر و ماست اینها مواد غذایی غنی از پروتئین و كلسیم هستند و می‌توانند به كاهش وزن كمك كنند. از سوی دیگر این مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می‌برند.

گردو
گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و سوخت كندی دارد كه به تدریج به قند تبدیل می‌شود. از سوی دیگر غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است كه برای سلامت مفیدند.

دانه‌ها تمامی انواع دانه‌ها
غنی از چربی‌های خوب، پروتئین و فیبر هستند كه می‌توانند قندخون را پایین نگه داشته و از ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی پیشگیری كنند. در ضمن این مواد منبع طبیعی استرول است كه چربی خون را كاهش می‌دهد.

جوی دو سر
جوی دوسر حاوی فیبرهای حلالی است كه در آب محلول بوده و یك خمیر را تشكیل می‌دهد. مصرف آن باعث می‌شود بین آنزیم‌های هضم‌كننده در معده و مولكول‌های آمیدون غذا در یك سد چسبناك به وجود بیاید. در نتیجه دستگاه گوارش مدت طولانی‌تری غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدریج وارد خون می‌شوند.

روغن زیتون
روغن زیتون طلای مایع نامیده می‌شود زیرا حاوی تركیبات ضدالتهابی و قوی است كه محققان آن را با آسپیرین مقایسه می‌كنند. افرادی كه رژیم مدیترانه‌ای دارند و روغن زیتون، میوه و سبزیجات، غلات و گوشت كم‌چرب می‌خورند كمتر به دیابت و ناراحتی‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند. هر دوی این بیماری‌ها در پی التهاب در بدن به وجود می‌آیند. برخلاف كره، چربی خوب روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را كاهش می‌دهد. روغن زیتون همچنین كندكننده هضم غذا و واردشدن تدریجی قند به خون است.

كره بادام زمینی
تحقیقات اخیر نشان داده است مصرف كره بادام زمینی می‌تواند اشتها را كور كرده و سبب سیری بیشتر فرد در مقایسه با زمانی شود كه مواد قندی كم فیبر مصرف می‌كند. در ضمن كره بادام زمینی غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است كه می‌تواند قندخون را تنظیم كند.

نان سبوس‌دار
مصرف زیاد نان سفید می‌تواند حساسیت بدن به انسولین را كاهش داده و سبب افزایش قندخون شود در صورتی كه نان سبوس‌دار دقیقا برعكس عمل می‌كند.

سیب‌زمینی شیرین
یك سیب‌زمینی شیرین كه در اجاق كبابی شده 30 درصد كمتر از سیب‌زمینی معمولی قندخون را افزایش می‌دهد زیرا حاوی فیبر بالا و ریزمغذی‌هایی است كه 40 درصد آنها از نوع حلال بوده و سبب كاهش كلسترول و كندی هضم غذا می‌شوند. در ضمن سیب‌زمینی شیرین غنی از كاروتنویید و رنگ‌دانه‌های زرد و نارنجی است كه به ارگانیسم‌ها اجازه عكس‌العمل در برابر انسولین را می‌دهد. سیب‌زمینی شیرین همچنین غنی از اسید كوروژنیك است. این تركیب گیاهی طبیعی می‌تواند به كاهش مقاومت در برابر انسولین كمك كند.
 موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سایرین، اتاق چشم و بیماری های آن، اخبار پزشکی
[ دوشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۹ ] [ 22:18 ] [ محمد رنجبری ]

حتما شما هم در مورد فشار خون بالا شنیده‌اید یا خود درگیر آن هستید. لازم است آگاهی بیشتری در باره آن كسب كنید. برخی از مردم به اشتباه تصوراتی نادرست از این بیماری دارند كه گاهی می‌تواند برای آنها خطرساز باشد.

 

برخی از باورهای غلط به این شرح است:عصبانیت و عرق كردن از علائم فشار خون بالاست.
برخی می‌گویند عصبانیت و عرق كردن از نشانه‌های فشار خون بالاست اما این طرز فكر كاملا اشتباه است. فشارخون بالا هیچ نشانه‌ای ندارد. به همین دلیل به آن «قاتل خاموش» می‌گویند. بنابراین تنها راه تشخیص بیماری كنترل فشار خون است. بعضی از افرادی كه بظاهر سلامت هستند و احساس بیماری نمی‌كنند نیز ممكن است از این مشكل رنج ببرند.

به همین ترتیب، افرادی كه عوامل خطرآفرین بیماری‌های قلبی یا سكته را دارند (مانند سیگار كشیدن یا اضافه وزن)، ممكن است فشار خون بالایی نداشته باشند. بر اساس مطالعات اخیر، حدود یك نفر از هر سه آمریكایی بزرگسال فشار خون بالا دارند و بسیاری از آنها نمی‌دانند. همین ناآگاهی آنها را در معرض خطر سكته، حمله قلبی، نارسایی قلبی و بیماری‌های كلیوی قرار می‌دهد. پس اگر بتازگی فشار خون خود را كنترل نكرده‌اید، سریع اقدام كنید.

وقتی به پزشك مراجعه می‌كنم، فشار خونم بالاستعده‌ای می‌گویند وقتی به پزشك مراجعه می‌كنند فشار خونشان بالا می‌رود، اگرچه همیشه این طور نیست ولی چون در خانه همه چیز طبیعی است ولی ممكن است بعضی از افراد در مطب پزشك به دلیل استرسی كه دارند، فشار خونشان به طور موقت كمی بالا برود، اما عوامل زیادی از جمله فعالیت فیزیكی، نوسانات عاطفی و استرس فشار خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین اندازه‌گیری فشار خون در خانه ممكن است به شما كمك كند تا میزان واقعی آن را متوجه شده و به پزشك اطلاع دهید.

اگر كلسترول من بالاست، حتما فشار خون هم دارمارتباط كلسترول بالا با فشار خون بالا هم تصوری اشتباه است. كلسترول خون بالا خود به تنهایی منجر به افزایش فشار خون نمی‌شود. اما عاداتی در زندگی كه باعث افزایش كلسترول خون می‌شوند، ممكن است باعث افزایش فشار خون هم بشوند. عاداتی مانند داشتن رژیمی سرشار از چربی اشباع و عدم فعالیت بدنی.

این روزها فشار خون اغلب مردم بالاستاین روزها زندگی سرشار از استرس است و استرس نیز از جمله عواملی است كه خطر فشار خون را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بسیار مهم است كه دائم فشار خون خود را كنترل كنید. همچنین مهم است به یاد بسپاریم، فشار خون بالا می‌تواند كنترل شود و خطر بروز بیماری های دیگر را كاهش دهد.

بهتر است دارو را قطع كنمبرخی بیماران می‌گویند برای مدتی دارو مصرف كردم، اما فشار خونم پایین نیامد، بهتر است داروها را قطع كنم. ا ما این تفكر مطلقا درست نیست. فشار خون بالا بیماری‌ است كه می‌تواند كنترل شود، ولی درمان نخواهد شد. اگر پزشك شما دارویی برای این مشكل تجویز كرده است، مطابق دستور او آن را مصرف كنید. كاهش مقدار دارو یا قطع آن بدون نظر پزشك، می‌تواند برای شما خطرناك باشد.

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۹ ] [ 12:33 ] [ محمد رنجبری ]

اگر قند خون تان بالا می باشد و متحمل بیماری و رنج های بسیاری می شوید با مصرف کردن این مغز می توانید قندخون تان را کاهش دهید و ...
 
 پسته با كند كردن عمل جذب كربوهیدرات‌ها در بدن، موجب كاهش قند خون می‌شود.
 پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام كرد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد خوردن یك مشت مغز پسته در روز نه تنها یك میان وعده سالم و مغذی است بلكه با كاهش روند جذب كربوهیدرات‌ها در بدن باعث كاهش قندخون نیز می‌شود.

بنابراین گزارش مصرف پسته با مواد غذایی دارای كربوهیدرات بالا مثل نان سفید، روند جذب كربوهیدرات را كاهش داده و می‌تواند در كنترل دیابت مؤثر باشد.

این گزارش حاكی است پسته دارای مقادیر زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی مهم مانند پتاسیم و منیزیوم است كه وجود آنها در بدن ضروری است.

پسته همچنین برای تسكین اعصاب مفید است و وجود چربی اشباع نشده در آن باعث پایین آمدن سطح كلسترول بد (LDL) و بالارفتن سطح كلسترول خوب خون (HDL)‌ می‌شود، كه این عمل برای سلامت قلب مفید است.

موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق خواص میوه ها
[ جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 14:24 ] [ محمد رنجبری ]

وقتی آپاندیس دنبال دردسر می‌گردد!

شكم‌تان درد می‌كند؟ درد از اطراف ناف شروع شده و حالا به پهلوی راست یا قسمت‌های پایینی شكم رسیده است؟ تب دارید؟ حالت تهوع چطور؟

اگر همه پاسخ‌های شما مثبت است پس منتظر چه هستید؟! زودتر به پزشك مراجعه كنید چون احتمالا آپاندیس تان ملتهب شده است و نیاز به جراحی دارید !
 آپاندیس زائده كوچك كرمی‌شكلی است كه از نخستین بخش روده بزرگ منشعب شده است.همین زائده كوچك كه طول آن حدود 20ـ2 سانتی‌متر و عرضش 8ـ7 میلی‌متر است، اگر ملتهب شود عوارضی را ایجاد می‌كند كه در اصطلاح عامیانه به آن می‌گویند: عود آپاندیس .
مردهای بدشانس
این كه زائده كوچك كرمی‌ شكل پیش از ملتهب شدن مفید است یا مضر، موضوعی است كه سال‌هاست دانشمندان مشغول بحث درباره‌اش هستند.
دكتر سارا هاشم پور، پزشك عمومی درباره این پژوهش‌ها توضیح می‌دهد:
دانشمندان معتقدند آپاندیس مملو از سلول‌های لنفاوی است و بخشی از سیستم ایمنی بدن به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: شیوع این بیماری در مردها 2 برابر زنان است ودر هر سنی ممكن است بروز كند؛ اما در 15 تا 24 ساله‌ها بیشتر شایع است و در كمتر از 2 ساله‌ها بندرت دیده می‌شود.
همچنین براساس آمار پایگاه اطلاع‌رسانی پزشكان ایران هر سال از هر 500 نفر، یك نفر دچار آپاندیسیت می‌شود.
علائم بروز آپاندیس
كدام نشانه‌ها شما را مطمئن می‌كنند كه درد شكم‌تان نشانه‌ای از آپاندیس است؟
دكتر هاشم‌پور می‌گوید:
درد آپاندیس از ناحیه ناف آغاز می‌شود و بتدریج به سمت قسمت‌های تحتانی و راست شكم حركت می‌كند.
این درد ابتدا حالتی مبهم دارد و به مرور زمان به شكل دردی مداوم و مشخص در می‌آید و بیمار می‌تواندد قیقا مكان درد را شناسایی كند.
درد آپاندیس با حركت، تنفس، سرفه، عطسه، راه رفتن و لمس بدتر می‌شود.التهاب آپاندیس به گفته هاشم‌پور ممكن است با تهوع، استفراغ، یبوست، ناتوانی در دفع گاز، تكرر ادرار، تب غیر شدید و گاهی در سنین پایین با اسهال همراه باشد.اما اگر آپاندیسیت در مراحل نخستین بروز آن شناخته نشود و درد مهاجرتش را از ناحیه ناف به پهلوی راست و قسمت‌های پایینی آغاز كند و شما هنوز به پزشك مراجعه نكرده باشید، آن وقت احتمال دارد آپاندیس عوارضی خطرناك داشته باشد.
دكتر هاشم‌پور درباره این عوارض می‌گوید: اگر دیر به پزشك مراجعه كنید، ممكن است آپاندیس‌تان پاره شود، تب‌تان بالا برود، خون در مدفوع ظاهر شود، گیج شوید، حالت تهوع و سردردتان بیشتر شود و حتی سبب جمع شدن چرك در شكم و التهاب شدید آن و كاهش سطح هوشیاری و مرگ شود.
بی‌خبر‌ها
این پزشك عمومی اظهار می‌كند: از آنجا كه معتادان دردشان را به واسطه مواد مخدر به درستی احساس نمی‌كنند، دیر متوجه التهاب آپاندیس می‌شوند.سالمندان نیز این درد را چندان احساس نمی‌كنند و معمولا كمتر تب می‌كنند و این موضوع باعث می‌شود به سرعت آپاندیس را تشخیص ندهند.
وی می‌افزاید: در كودكانی كه هنوز به درستی نمی‌توانند درد را تشخیص بدهند، بروز آپاندیس را از باید از طریق بیقراری كودك دریافت.
ادعای اثبات نشده
هرچند شایعاتی میان مردم وجود دارد كه می‌گویند ورزش پس از غذا یا دویدن پس از آن در بروز آپاندیسیت نقش دارند اما واقعیت این است كه هنوز این ادعاها ا از نظر علمی تایید نشده‌اند.
دكتر هاشم‌پور معتقد است: آپاندیس وقتی ملتهب و چركی می‌شود كه محل اتصال آن به لوله گوارشی بوسیله محتویات در حال عبور یا تومور یا غدد لنفاوی بیورن یا داخل آپاندیس مسدود شود.باكتری‌های موجود در لوله گوارش هم ممكن است در بروز آپاندیس نقش داشته باشند.
دكتر هاشم‌پور هشدار می‌دهد: اگر به التهاب آپاندیس شك دارید باید در نخستین فرصت به پزشك مراجعه كنید و به هیچ وجه از داروهای ضد درد، ضد تب یا مسهل استفاده نكنید، چون استفاده از این داروها ممكن است پزشك را در تشخیص بیماری گمراه كند.
به گفته این پزشك در شرایط درد آپاندیس باید از خوردن و آشامیدن پرهیز شود، چون معده خالی در جراحی بسیار كم‌خطرتر است.وی تاكید می‌كند: از آنجا كه تشخیص این بیماری برای افراد عادی كار ساده‌ای نیست بهتر است به‌جای خود درمانی، در صورت بروز درد شكمی بلافاصله به پزشك مراجعه كنید.
 

موضوعات مرتبط: اتاق گوارشی، اتاق خون و مواد داخل خون
[ سه شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 16:14 ] [ محمد رنجبری ]

پژوهشگران علوم دارویی و سم شناسی در کشور ژاپن با بررسی چگونگی واکنش بدن به سم مارها به یافته های جدیدی دست یافته اند که نشان می دهد: می توان از این سموم برای کشف روشهای جدید درمان بیماریهای قلبی و سرطان استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دکتر کاتسو سوزوکی استادیار دانشگاه یاماناشی می گوید  که با مسدود کردن پروتئین یافت شده روی سطح گلبولهای خونی موسوم به پلاکت ها توسط این سم ها هم می توان با لخته شدن نامنظم خون مقابله کرد و هم از انتشار سرطانهای خاص در سرتاسر بدن جلوگیری نمود.

وی تاکید  کرد: درک اعمال و تغییرات و اصلاحات در واکنش های شیمیایی مهمی که در این زمینه تاثیرگذار هستند، می تواند جان بسیاری از انسانها را از مرگ نجات دهد.

به گزارش روزنامه آنلاین یو اس ای تودی، سم مار حاوی تعداد زیادی از مواد سمی است که پروتئین های موجود در پلاکت ها را مورد هدف قرار می دهند.

برخی از این سموم مانع از تشکیل لخته های خونی توسط پلاکت ها می شوند.

به همین خاطر است که محل مارگزیدگی در بدن انسان دچار خونریزی شدید می شود.

پژوهشگران احتمال می دهند که کشف اهداف مولکولی بسیاری از این سموم ، کاربردهای زیادی در درک فعالیت پلاکت ها و بیماریهای مرتبط با این موارد داشته باشد .


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سرطان شناسی
[ پنجشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 14:7 ] [ محمد رنجبری ]
در فرد مبتلا به دیابت (بیماری قندخون) ، بدن به اندازه ی کافی انسولین نمی سازدو یا اینکه نمی تواند از انسولین به صورت مناسب استفاده کند( یا هر دو) . این امر سبب افزایش سطح قند در خون می شود . بیشتر غذای مصرفی جهت استفاده در راه تولید انرژی در بدن ،تبدیل به گلوکز (یا قند) می شود . انسولین هورمونی است که جهت تبدیل قند و سایر غذاها به انرژی و کمک به گلوکز جهت ورود به سلولهای بدن مورد نیاز می باشد.
 
 
 
چند نوع دیابت داریم ؟
این بیماری دارای 2 نوع اصلی می باشد : نوع 1 و نوع 2 .
نوع 2 شایعتر است و بیشتر افرادیکه دیابت در آنها تشخیص داده می شود مبتلا به نوع 2 می باشند . این نوع بیشتر در افراد میانسال و سالمند رخ می دهد و با چاقی و عدم فعالیت جسمانی در ارتباط است . دیابت نوع 2 زمانی ایجاد می شود که بدن مقدار کافی انسولین را نمی سازد و یا به شکل موثر از انسولین تولید شده استفاده نمی کند (مقاومت به انسولین) .
نوع 1 یا نوع جوانان اغلب در مراحل اولیه زندگی آغاز می شود و سبب عدم توانایی بدن فرد، در تولید انسولین می شود . افراد مبتلا به این حالت جهت تنظیم سطح گلوکز (قند) خون خود، می بایست به شکل روزانه، انسولین مصرف نمایند .
 
 
 
آیا من درمعرض خطر هستم ؟
دیابت در حال افزایش می باشد . علت این امر چاقی افراد ، عدم فعالیت جسمانی و بالا رفتن میانگین سنی می باشد. بروز دیابت در افراد جوانتر هم در وضعیت هشداردهنده ای قرار دارد . علت این امرهم افزایش چاقی و عدم فعالیت جسمانی می باشد، که از مشکلات روبه گسترش دراین گروه سنی می باشند .
 
 
 
چگونه من می توانم خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را کنترل کنم ؟
دیابت یک عامل خطرزای عمده ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می باشد . این بدان معنی است که دیابت به اندازه استعمال سیگار ، افزایش کلسترول خون ، پر فشاری خون ، عدم فعالیت جسمانی و چاقی یا حتی بیش از آنها خطرناک است .
اگر مبتلا به دیابت هستید، انجام چکاپ منظم مهم می باشد . جهت کنترل دیابت و کاهش هرگونه عامل خطرزا با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید :
وزن خود و کلسترول خونتان را با یک رژیم غذایی حاوی چربی اشباع و کلسترول کم کنترل نمایید .
 در بیشتر یا تمام روزهای هفته دست کم 30 دقیقه فعالیت جسمانی داشته باشید .
 مطابق دستور اسلام الکل مصرف نکنید، در صورتیکه پیرو سایر ادیان الهی می باشید و از الکل استفاده می کنید، مصرف روزانه الکل در مردان نباید بیش از 2 نوشیدنی ودر زنان نباید بیش از یک نوشیدنی باشد .
اگر فشار خونتان بالاست، آنراکاهش دهید . سطح فشار خون در افراد دیابتی باید زیر 130/80mmHg باشد .
سیگار نکشید و از افراد سیگاری ، دوری کنید .
برخی داروهای خاص می توانند به شما در کنترل فشار خون ، کلسترول و قند خون کمک نمایند . پزشک شما داروی مناسب را در صورت نیاز به شما توصیه خواهد کرد . اگر از دارو استفاده می کنید ، آنرا درست طبق دستور مصرف نمایید . اگر سوالی درمورد دوز دارو و یا عوارض جانبی دارو دارید ،با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 
 
 
 
چگونه من می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.
 
 
 
آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟
دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:
آیا دیابت را می توان درمان کرد ؟
کدام رژیم غذایی برای من کمک کننده تر می باشد ؟
 

موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 15:36 ] [ محمد رنجبری ]

آن را نمی توانید ببینید، نمی توانید حس کنید و تا زمانی که پیش پزشک نروید هم حدسش را نمی زنید که ممکن است به این بیماری مبتلا باشید. اما معاینه پزشک و انجام آزمایشات کافی است که پی ببرید به یکی از بیماری های خطرآفرین برای رگ های خونی، قلب و مغز دچار هستید و باید هرچه سریع تر دست به کار شوید.
در جای آرام بخوابید و استراحت کنید چراکه سر و صدا باعث بالا رفتن فشار خونتان می شود.
حالا به نکات زیر توجه کنید:۱٫هر روز صبح ۱۵ دقیقه 
پیاده روی  کنید.۲٫داروهایی را که پزشک به شما تجویز کرده بادقت و سرموقع مصرف کنید. اگر فکر می کنید که حافظه تان یاری نمی کند آنها را در جایی یادداشت کرده تا در مصرفشان کوتاهی نکرده باشید.
۳٫ یک دستگاه فشارخون خانگی تهیه کنید تا به کمک آن فشارخون خود را تحت کنترل درآورید.
۴٫ 
چای  را جایگزین قهوه صبحگاهی خود کنید.۵٫از مصرف مواد غذایی پتاسیم دار غافل نشوید.
۶٫ به جای شکلات شیری شکلات تلخ بخورید.
۷٫ سویا را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
۸٫ 
نمک  را حذف کنید.۹٫ 
موز  را جزء میوه های روزانه خود قرار دهید.۱۰٫ در فصل تابستان 
زردآلو  را دوست همیشگی خود بدانید.۱۱٫ به جای تنبلی کردن و بی تحرک بودن، حتی پله های خانه را هم بدون آسانسور طی کنید.
۱۲٫ از استرس دوری کنید.
۱۳٫ به اطرافیانتان عشق بورزید.
۱۴٫ از سر و صدا دوری کنید.
۱۵٫ در جای آرام بخوابید و استراحت کنید چراکه سر و صدا باعث بالا رفتن فشار خونتان می شود.
۱۶٫از دیر خوابیدن اجتناب کنید.
۱۷٫روزی یک بار مدیتیشن کنید.
۱۸٫از مصرف سیر، 
کلسیم  و روغن ماهی غافل نشوید.


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ جمعه پانزدهم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 16:26 ] [ محمد رنجبری ]

هموفیلی چیست؟

هموفیلی یک اختلال خونریزی دهنده ارثی است. فرد مبتلا به هموفیلی به علت سطح پائین یا عدم وجود پروتئین هایی به نام فاکتورهای انعقادی قادر به متوقف کردن روند خونریزی نمی باشد. فرآیند انعقاد خون به جلوگیری از خونریزی بیش از حد کمک می نماید. انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد اما شایعترین و شناخته شده ترین آنها عبارتند از :

    هموفیلی A – کمبود فاکتور ۸

    هموفیلی B – کمبود فاکتور ۹

در آمریکا ۰۰۰/۲۰ فرد مبتلا به هموفیلی وجود دارند و سالانه نزدیک به ۴۰۰ نوزاد با این بیماری متولد می شوند.

علت هموفیلی چیست؟

هموفیلیA  و B، بیماری های ارثی هستند که از طریق ژن موجود برروی کروموزوم X  منتقل می شوند. زن ها دارای دو کروکوزوم  X هستند در حالیکه مردها دارای یک کرموزوم X  و یک کروموزوم y  می باشند. یک خانم حامل هموفیلی، ژن هموفیلی را برروی یکی از کروموزوم هایX  خود دارا می باشد و به احتمال ۵۰ درصد این ژن معیوب را به فرزندان پسر خود منتقل می کند.

مردهایی که ژن معیوب را به ارث می برند، مبتلا به هموفیلی می شوند. مردان مبتلا به هموفیلی ژن را به فرزندان پسر خود منتقل نمی نمایند ولی آنها ژن را به دختران خود منتقل می کنند.

در حدود ۳/۱از بیماران هموفیلی هیچ شرح فامیلی از بیماری ندارند. این موارد در نتیجه ایجاد خودبخودی ژن معیوب در زنان می باشد.

علائم  هموفیلی چیست؟شایعترین علامت هموفیلی خونریزی غیرقابل کنترل و بیش از حد به علت کمبود یا عدم وجود فاکتورهای انعقادی در خون می باشد. خونریزی حتی می تواند بدون هیچ گونه آسیبی رخ دهد. خونریزی اغلب در مفاصل و رخ می دهد. موارد زیر از دیگر علائم شایع هموفیلی می باشند. هر چند هر فرد علائم گوناگونی را تجربه می نماید.

علائم آن عبارتند از :

کبودی: کبودی حاصل از صدمات کوچک که می تواند منجر به یک هماتوم ( تجمع خون در زیر پوست که منجر به تورم می گردد.) بزرگ شود.

خونریزی:تمایل به خونریزی از بینی ،دهان و لثه ها، با یک صدمه کوچک نظیر مسواک زدن یا اعمال دندانپزشکی اغلب نشانگر هموفیلی است.

خونریزی درون مفصلی:خونریزی درون مفصلی باعث درد و عدم تحرک می گردد و در صورت عدم درمان کامل طبی منجر به بدشکلی مفصل می شود. مفاصل از مکانهای شایع عوارض ناشی از خونریزی در هموفیلی هستند. این خونریزی مفصلی منجر به التهاب مفصلی دردناک و مزمن، بدشکلی و لنگیدن های مکرر می گردد.خونریزی داخل عضلانی:

خونریزی داخل عضلات منجر به تورم، درد و قرمزی می شود. تورم ناشی از خونریزی در این مناطق از طریق افزایش فشار بر بافت ها و اعصاب ناحیه منجر به صدمات پایدار  و بدشکلی می گردد.

خونریزی ناشی از صدمات یا خونریزی مغزی: 

خونریزی ناشی از صدمات یا خونریزی خودبخودی مغز شایعترین علت مرگ در کودکان مبتلا به هموفیلی و یکی از شدیدترین عوارض این بیماری است. محل های دیگر خونریزی: وجود خون در ادرار یا مدفوع نیز می تواند علامتی از هموفیلی باشد. علائم هموفیلی می تواند مشابه دیگر اختلالات خونی یا مشکلات طبی باشد .                

چگونه هموفیلی تشخیص داده می شود؟علاوه بر شرح حال طبی کامل و معاینه فیزیکی پزشک شما ممکن است تعدادی از آزمایش های خونی نظیر سطح فاکتورهای انعقادی، شمارش کامل سلول های خونی، ارزیابی زمان خونریزی و تست  DNA را در خواست نماید.

اثرات هموفیلی چیست؟شایعترین علت ناتوانی ناشی از هموفیلی بیماریهای مفصلی مزمن یا آرتروپاتی ها هستند. بیماریهای مفصلی مزمن به علت خونریزی غیرقابل کنترل به درون مفاصل ایجاد می گردند. خونریزی شدید داخلی و خارجی از دیگر مشکلات مربوط به این بیماری می باشد.

 درمان هموفیلی:

درمان اختصاصی هموفیلی با توجه به نکات زیر تعیین می شود.

سن ،وضعیت سلامتی عمومی و شرح حال طبی

وسعت بیماری

نوع و شدت هموفیلی

تحمل بیمار نسبت به داروهای اختصاصی و روش های درمانی

توجه به مرحله بیماری

عقیده و ترجیح بیمار

درمان عبارت است از:   

   تزریق خون

   درمان پیشگیری کننده با تزریق فاکتورهای انعقادی


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ ] [ 15:58 ] [ محمد رنجبری ]

همه ديگر درباره اهميت فشار خون مي دانند و اين که اگر فشار خون آن ها در کنترل نباشد دچار مشکل خواهند شد. بگذاريد ادامه مطلب را با اين پرسش دنبال کنيم;
فشار خون چيست؟ چه چيز باعث افزايش فشار خون مي شود و اين افزايش چه نشانه هايي دارد؟
فشار خون نيرويي است که از طرف خون به ديواره رگ ها وارد مي شود. خوني که قلب آن را به داخل شريان ها پمپ مي کند تا با کمک آن ها به همه نقاط بدن برسد. افزايش فشار خون که «هايپرتنشن» نيز ناميده مي شود بيماري خطرناکي است زيرا باعث مي شود تا قلب با فشار و سختي بيشتري کار کرده و هم چنين عاملي براي سخت شدن جداره رگ ها يا «آترواسکلروز» است. اين آسيب ها در نهايت به نارسايي قلب منتهي مي شود.
فشار خون نرمال چه اندازه است؟
فشار خون بر اساس مقدار و ميزان خطري که براي سلامتي افراد دارد به چند دسته تقسيم مي شود:
1-  نرمال; کمتر از 80/120
2 - قبل از ابتلا به فشار خون 130-89/120-80
3-  فشار خون- خفيف 159-99/140-90
4-  فشار خون - متوسط 179-109/160-100
5-  فشار خون شديد 180» / 110»
 چه عاملي باعث به وجود آمدن فشار خون مي شوند؟
 دلايل قطعي افزايش فشار خون هنوز شناخته نشده اند اما بر اساس تحقيقات چندين عامل که در ادامه مطلب مي آيند ممکن است که در اين افزايش نقش داشته باشند;
سيگار کشيدن
داشتن اضافه وزن
نداشتن فعاليت فيزيکي
رژيم غذايي پر نمک
مصرف مشروبات الکلي
استرس و اضطراب
 سن بالا
عوامل ژنتيکي
سابقه خانوادگي فشار خون بالا
بيماري کليوي مزمن
اختلالات غدد فوق کليوي و تيروئيد
 علايم فشار خون کدام ها هستند؟
متاسفانه در بيشتر اوقات فشار خون بالا هيچ علامت و نشانه اي از خود نشان نمي دهد. در حقيقت يک سوم از کساني که به افزايش فشار خون مبتلا هستند از بيماري شان هيچ اطلاعي ندارند. تنها راه قطعي براي اين که شما را از وضعيت فشار خونتان با خبر کند کنترل مداوم آن به وسيله پزشک است.
اگر فشار خون شما به طور ناگهاني خيلي بالا برود مي تواند باعث ايجاد علايمي شود که هر کدام از آن ها يک زنگ خطر جديد براي شما هستند. علايمي مانند:
 سردرد شديد
 سر گيجه
 مشکلات بينايي
 درد قفسه سينه
 تنفس سخت
 ضربان قلب نا منظم
 وجود خون در ادرار
 چه کساني بيشتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند؟
همه انسان ها به شکل بالقوه در معرض ابتلا به اين بيماري هستند، اما خطر بعضي از ما را بيشتر تهديد مي کند.
 افرادي که بعضي از اعضاي خانواده شان مبتلا به فشار خون هستند.
 افرادي که سيگار مي کشند.
 زناني که حامله هستند.
 زناني که از قرص هاي ضد بارداري استفاده مي کنند.
 افرادي که بالاي 35 سال سن دارند.
 افرادي که اضافه وزن داشته و يا چاق هستند.
 افرادي که فعاليت فيزيکي ندارند.
 کساني که الکل مصرف مي کنند.
 کساني که رژيم غذايي سرشار از نمک و چربي دارند.
 فشار خون چگونه تشخيص داده مي شود؟
پزشک شما مي تواند با معاينه روتين، شما را از وجود فشار خون آگاه کند. فقط کافي است در سال حداقل يک بار از اين نظر خود را بررسي کنيد. قبول کنيد که اين کار سختي نيست.
 فشار خون باعث ايجاد چه مشکلاتي براي سلامتي شما مي شود؟
فشار خون بالا بيماري خطرناکي است که مي تواند مشکلاتي جدي را براي قلب و عروق شما ايجاد کند و در صورت ادامه يافتن حتي براي ساير ارگان ها خطر ناک بوده و مي تواند باعث مواردي چون:
  سکته
  نارسايي قلبي
  حمله قلبي
  نارسايي کليه
و مشکلات ديد شود.
  چگونه مي توان فشار خون را درمان کرد؟
فشار خون به طور عمده با استفاده از تغيير شيوه زندگي بيماران و سپس با استفاده از دارو درماني بهبود مي يابد. تغيير شيوه زندگي شامل موارد زير است;
  کاهش وزن
  ترک کردن سيگار
  داشتن يک برنامه غذايي مناسب (برنامه غذايي مناسب شامل غذاهاي کم چربي، کم سديم و مصرف روزانه ميوه و سبزيجات است)
  انجام ورزش هاي مناسب به خصوص ورزش هاي هوازي
بعد از تغيير شيوه زندگي داروهاي زير نيز مي توانند به شما در کنترل فشار خونتان کمک کنند:
   مهار کننده هاي ACE
   بلوک کننده هاي گيرنده آنژيوتانسين (ARBS)
   ديورتيک ها (ادرارآور)
   بتابلاکرها
   مسدود کننده هاي کانال هاي کلسيمي
البته به خاطر داشته باشيد که هيچ دارويي را بدون اجازه پزشک نبايد مصرف کرد


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ ] [ 9:15 ] [ محمد رنجبری ]

تغذیه در کم خونی ناشی از فقر آهن

 

کم خونی وضعیتی است که درآن ، تعداد یا اندازه گلبول های قرمز  یا مقدار هموگلوبین موجود درخون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود . از علل ایجاد کننده کم خونی می توان کمبودهای

تغذیه ای ، خون ریزی ، ناهنجاری های ژنتیکی ، بیماریهای مزمن  یا مسمومیت های دارویی را نام برد . منظور از کم

خونی های تغذیه ای ، کم خونی هایی است که در اثر دریافت کم  مواد مغذی ایجاد می شوند .

از مهم ترین مواد غذایی جهت خون سازی ، که کمبود آن در خون بدن موجب بروز کم خونی می شود می توان به آهن ، ویتامینB12 و اسید فولیک اشاره کرد که از بین آنها کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از شایع ترین نوع کم خونی تغذیه ای است .

کم خونی ناشی از فقر آهن

فقرآهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در کشور های در حال توسعه و مهمترین نوع کم خونی تغذیه ای در کودکان و زنان ، در سنین باروری است که با ایجاد گلبول های قرمز کوچک و کاهش میزان هموگلوبین مشخص می شود . اگر چه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی کم خونی فقرآهن به صورت کمّی محاسبه نشده ولی لازم است به این نکته توجه شود که این بیماری سبب اتلاف منابع و مراقبت های بهداشتی ، کاهش بهره وری در اثرافزایش میزان مرگ و میر ، ابتلا به بیماری در مادران و کودکان و بالاخره کاهش ظرفیت جسمی و روانی در بخش بزرگی از جامعه می شود .

میزان نیاز به آهن

میزان نیاز به آهن براساس سن ، جنس و وضعیت فیزیولوژیکی افراد متفاوت است . مثلاً زنان باردار به علت افزایش حجم خون ، رشد جنین و جفت ، و سایر بافتها به آهن بیشتری نیاز دارند . به همین دلیل بیش از سایرین در معرض خطر کم خونی قرار دارند . در شیر خواران - در صورت سلامت مادر-  ، میزان آهن موجود در شیر مادر برای  4- 6 ماه اول زندگی کافی است ولی در مورد نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند ذخایرآهن کم بوده و باید بعد از 3 ماهگی آهن اضافی به صورت قطره  خوراکی خورانده شود . همچنین بستن پیش از موقع بند ناف نیز به دلیل اینکه نوزاد را از یک سوم کل خونش محروم می کند خطر فقر آهن را افزایش می دهد .

دلایل فقر آهن

دلایل گوناگونی برای فقر آهن وجود دارد که از آن جمله می توان به علل زیر اشاره کرد :

1 – دریافت نا کافی آهنبه دلیل رژیم غذایی مورد استفادهای که در آن آهن کمی وجود دارد ، مانند بعضی از رژیم های گیاه خواری .

2 – جذب ناکافی آهن در اثر اسهال ، کاهش ترشح اسید معده ، مشکلات گوارشی یا تداخلات داروئی ( داروهایی مثل کلستیدامین ، سایمتیدین ، پانکراتین ، رانیتیدین و تتراسایکلین. )

3 – افزایش نیاز به آهن برای افزایش حجم خون در دوران نوزادی ، نوجوانی ، بارداری و شیر دهی .

4 – خون ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه ، در اثر جراحات و  ناشی از هموروئید ، بیماری های بدخیم یا انگل ها .

 کمبود آهن در مردان بزرگسال معمولاً در اثر از دست دادن خون است .

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

بعضی از علائم کم خونی آهن عبارتند از :

1 – رنگ پریدگی زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم

2 – خستگی زود رس

3 – بی تفاوتی

4 – سرگیجه و سردرد

5 – خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها

6 – حالت تهوع

7 – در کم خونی های شدید گود شدن روی ناخن

درمان کم خونی ناشی از فقر آهن

برای درمان کم خونی چند روش وجود دارد که بهترین و کم خطرترین آنها استفاده می شود ؛  بهترین و کم خطرترین راه استفاده از مکمل های خوراکی است . درمان با نمک های ساده آهن ، چون سولفات فرو خوراکی ، کاملاً موثر بوده و به شکل قرص ، کپسول یا مایع است که  مصرف آن ها باید تا چند ماه ادامه یابد .

چنانچه این قرص ها با معده  خالی مصرف شوند ، جذب آنها بهتر و بیشتر صورت می گیرد ولی در این حالت سبب تحریک معده و بروز مشکلات گوارشی خواهند شد .

عوارض گوارشی ، ناشی از مصرف آهن نظیر تهوع ، دل پیچه ، سوزش قلب ، اسهال یا یبوست را می توان به حداقل رساند ؛ به شرطی که آهن را به میزان کم مصرف کرده و به تدریج به میزان آن افزود  تا به حد مورد نیاز بدن برسد. بهتر است قرص آهن ،  آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن کاهش یابد.

ویتامین Cجذب آهن را افزایش می دهد . به همین دلیل معمولاً مصرف ویتامینC به همراه آهن پیشنهاد می گردد . البته علاوه بر درمان دارویی باید به میزان آهن قابل جذب در غذا نیز توجه کرد.

جذب آهن غذا ، اغلب تحت تأثیر شکل آهن موجود در آن می باشد. آهن موجود در پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی و پرندگان ( آهن هِم) بیشتر جذب می شود در حالیکه جذب آهن پروتئین های گیاهی مانند سبزی ها و میوه ها ( آهن غیر هم)  کم تر می باشد.

باید توجه داشت که ویتامینCجذب آهن سبزی ها و میوه ها( آهن غیرهم) را بیشتر می کند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد ازغذا نیز می تواند جذب آهن را تا 50 درصد کاهش دهد.

منابع غذایی آهن دار

 

 

 

منابع غذایی آهن دار عبارتند از جگر، قلوه ، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.

عوامل افزایش دهنده جذب آهن و منابع غذایی  آنها

1. اسید سیتریک و اسید اسکوربیک ( ویتامینC) که درآلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل کلم، سبزی ها ، آب پرتقال، لیمو شیرین ، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند، می توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند-.

2. اسید مالیک و اسید تارتاریک که در هویج ، سیب زمینی، چغندر، کدو تنبل ، گوجه فرنگی، کلم پیچ و شلغم موجود است ، سبب افزایش جذب آهن می شود.

3. محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می شوند.

توصیه های زیر را به کار بندید :

1. استفاده از غذاهایی که غنی از آهن می باشند.

2. فاده از منابع غذایی حاوی ویتامین در هر وعده غذایی ، جهت جذب بهتر آهن ( مثل پرتقال، گریپ فروت، کوجه فرنگی، کلم، توت فرنگی، فلفل سبزو لیمو ترش)

3. اندن گوشت قرمز، ماهی یا مرغ در برنامه غذایی .

4. پرهیز از مصرف چای و قهوه همراه یا بلافاصله بعد از غذا

5. برطرف کردن مشکلات گوارشی و یبوست

6. تصحیح عادات غذائی غلط ( مثل مصرف مواد غیر خوراکی مانند خاک ، یخ )

7. مشاوره با پزشک و متخصص تغذیه جهت پیش گیری به موقع و یا بهبود کم خونی

8. استفاده از نان هایی که از خمیر ورآمده تهیه شده اند

9. استفاده از خشکبار مثل توت خشک ، برگه آلو، انجیر خشک و کشمش که منابع خونی از آهن هستند.

10. استفاده ازغلات و حبوبات جوانه زده .

11. شست وشو و ضد عفونی کردن سبزی هایی که استفاده می کنید.

12. شستن کامل دست ها با آب و صابون ، قبل از تهیه مصرف غذا و پس ازهر باراجابت مزاج .

13. مصرف روزانه یک قرص آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان در زنان باردار.

14. مصرف قطره آهن هم زمان با شروع تغذیه تکمیلی تا پایان 2 سالگی در کودکان .

" آشپزی ویژه "

سالاد شاهی آبی ( برای افراد کم خون)

 

مواد لازم:

4 فنجان

شاهی آبی یا اسفناج تازه خام

2 فنجان

گوجه فرنگی گیلاسی یا تزیینی

5 تا 6 عدد

سیب زمینی استانبولی

 نصف فنجان

مغز تخمه آفتاب گردان

3 قاشق غذا خوری

پنیر خامه ای

1-2 قاشق غذا خوری

سرکه سیب

1 قاشق غذا خوری

شکر و یا عسل

2 قاشق غذا خوری

کنجد بو داده

1 فنجان

لوبیای قرمز پخته

این سالاد مملو از ویتامین هایB ,C,K و هم چنین سرشار از املاح معدنی وآهن است.بنابراین افراد کم خون یاAnemic می توانند از این سالاد خوش مزه بهره های بسیاری ببرند .

اگر شاهی آبی در دسترس نبود می توانید از اسفناج تازه خام استفاده کنید.

طرز تهیه:

سیب زمینی استانبولی را در آب جوش بپزید و سعی کنید در موقع پوست کردن آن را یک اندازه و یک شکل در آورید. وقتی سیب زمینی را آب پز کردید بگذارید تا خنک شود.

شاهی آبی  یا اسفناج را پاک نموده و بشویید . وقتی خشک شد آنها را مانند کاهو خرد کنید و کنار بگذارید.

سپس در ظرفی جداگانه ، شاهی آبی یا اسفناج را با گوجه فرنگی ، سیب زمینی، لوبیای قرمزپخته ، مغز تخمه و کنجد بود داده با هم مخلوط کنید.

برای سس سالاد از یک شیشه خالی دردار استفاده کنید . پنیرخامه ای ، سرکه ، شکر ( یا عسل ) را در آن بریزید ، درِ شیشه را محکم ببندید و خوب تکان دهید . سپس کمی نمک و فلفل به آن بیفزایید و دوباره خوب تکان دهید . می توانید کمی ماست نیز به آن اضافه کنید . سس را روی سالاد بریزید ، به مدت 10 دقیقه در یخچال بگذارید و سپس میل کنید.

برای خاصیت بیش تر این سالاد ، جوانه ماش  ، جوانه شبدر و حتی عدسی پخته به آن بیفزایید.

شیما صادقی- کارشناس ارشد علوم تغذیه و رژیم درمانی

نویسنده آشپزی: دکتر ترانه دبیر

بالای صفحه

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون
[ چهارشنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۹ ] [ 15:32 ] [ محمد رنجبری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من محمد مدیر این وبلاگ هستم و در شهر کرمانشاه زندگي مي كنم همچنین من 15ساله هستم و در مدرسه تيزهوشان تحصيل مي كنم. امیدوارم که اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما بگذارم
امکانات وب
تماس با ما User