اسلایدر

پزشکی امروز

پزشکی امروز
این وبلاگ محلی است برای دوستداران علم شیرین پزشکی در جهان 
قالب وبلاگ

دریچه میترال قلب چه می‌کند؟


دریچه میترال که دارای دو دهانه می باشد، بین دهلیز چپ و بطن چپ قلب قرار گرفته است و راه ارتباطی بین آن‌ها است. به طور طبیعی دهانه‌های این دریچه، طی انقباض بطن چپ به وسیله تارهای نگه‌دارنده، محکم بسته نگه داشته می‌شوند.


پرولاپس دریچه میترال قلب

در هنگام انقباض دهلیز چپ، دریچه مزبور باز می‌شود و خون وارد بطن چپ می‌گردد و در موقع انقباض بطن، که خون وارد عروق بدن شده و به گردش درمی آید، این دریچه بسته می‌شود.

پرولاپس دریچه میترال شایع‌ترین ناهنجاری دریچه‌ای قلب محسوب می‌شود. علت اصلی این حالت کاملا مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد با زمینه ارثی ارتباط داشته باشد. این اختلال در زنان شایع‌تر از مردان می‌باشد. پرولاپس دریچه میترال هنگامی اتفاق می‌افتد که موقع انقباض بطن چپ، یک یا هر دهانه دریچه میترال به سمت دهلیز چپ باز شوند.

 

انواع افتادگی دریچه میترال

افتادگی به دو صورت اولیه و ثانویه وجود دارد:

افتادگی اولیه به واسطه ضخیم شدن یک یا هر دو دهانه دریچه مشخص می‌شود. اثرات دیگر آن شامل فیبروز سطح دهانه دریچه، نازک یا طویل شدن تارهای نگهدارنده و باقیمانده‌های فیبرین روی دهانه می‌باشد.

در نوع ثانویه، دهانه‌ها ضخیم نمی‌شوند، بلکه علت افتادگی وارد شدن صدمه ایسکمیک (توسط کاهش جریان خون در نتیجه بیماری عروق کرونر) به عضلات نگهدارنده دریچه‌ی متصل به تارهای نگهدارنده و یا تغییر عملکرد در میوکاردیوم است.

افتادگی ثانویه ممکن است ناشی از وارد شدن آسیب به ساختار دریچه طی انفارکتوس میوکاردیال حاد، بیماری روماتیسم قلبی، یا (بزرگ شدن بطن چپ قلب) باشد.

 

عوامل افزایش دهنده خطر

وجود کاردیومیوپاتی، تب روماتیسمی یا بیماری عروق کرونر

 

علائم پرولاپس دریچه میترال

اکثراً بدون علامت است، ولی علائم غیراختصاصی مانند منگی، خستگی، کوتاهی تنفس، احساس سبکی سر هنگام برخاستن، درد سینه، تپش قلب، سرگیجه و اضطراب دیده شده است . هر چند ممکن است این علائم هیچ ربطی به بیماری نداشته باشند، اما در بعضی اشخاص مبتلا به پرولاپس دریچه میترال دیده می‌شوند.

تحقیقات نشان داده که اختلال افتادگی دریچه قلب همراه با نشانه‌هایی نظیر تپش شدید قلب و درد قفسه سینه، در سنین جوانی بیشتر رخ می‌دهد

تشخیص پرولاپس دریچه میترال

پزشکان با استفاده از معاینه قلب و گوش دادن به صداهای قلب آن را تشخیص می‌دهند و برای تأیید آن از اکوکاردیوگرافی استفاده می‌کنند.

 

درمان پرولاپس دریچه میترال

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دارای علایم پرولاپس دریچه میترال باشید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اکثر بیماران مبتلا به اختلال خفیف نیاز به درمان خاصی ندارند، ولی جهت جلوگیری از عفونت قلب در هنگام جراحی و یا کشیدن دندان باید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده نمایند.

اما در صورتی که علایم ایجاد شود پزشک می‌تواند برای درمان درد، اختلال ریتم قلبی و یا سایر عوارض دارو تجویز کند.بعضی از این داروها عبارتند از:

- بتا بلوکرها جهت کاهش ضربان قلب

آسپیرین

- رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین یا کومادین که از انعقاد خون جلوگیری می‌کند.

 

درمان‌های جراحی عبارتند از:

- ترمیم دریچه (Valve repair)

- تعویض دریچه (Valve replacement)

رژیم غذایی و ورزش برای بیماران پرولاپس دریچه میترال

رژیم خاصی نیاز نیست. میزان مصرف مایعات را در حد معمول حفظ کنید. در مورد بعضی علایم نظیر تپش قلب، قطع مصرفکافئین و الکل ممکن است سودمند باشد.

پیاده روی آرام به طور منظم برای مبتلایان به تپش قلب توصیه می‌شود.

 

عفونت دریچه قلب

از جمله مواردی که ممکن است دریچه قلب را دچار عفونت کند، قرار گرفتن آیودی در رحم زنان است.

افراد مبتلا به این اختلال مستعد سکته قلبی نیستند، ولی معمولا در بیان حالات خود اظهار تنگی در قفسه سینه و آندوکاردیت عفونی (التهاب پوشش داخلی قلب به ویژه در ناحیه دریچه‌های قلبی) را نیز دارند.

 

منیزیم و سلامت قلب

پنهان ماندن کمبود منیزیم، می‌تواند باعث ناراحتی‌های زیادی از جمله کاهش راندمان و توانایی کار، سردردهای میگرنی، درد قلب، گرفتگی ماهیچه پا و انگشت شست پا و عضله شکم شود.

از آنجا که سلول‌های بدن از طریق هورمون‌های استرس، منیزیم بیشتری مصرف می‌کنند، مقدار کافی این ماده معدنی به ویژه هنگام استرس مهم است.

ورود مقدار کافی منیزیم در بدن، برای سیستم قلب و گردش خون مفید است و از آن محافظت می‌کند. اما کمبود این ماده معدنی، وضعیت قلب را به مخاطره می‌اندازد. مصرف کافی منیزیم به طور میانگین 300 تا 400 میلی گرم است و بدن می‌تواند کمبودهای کوتاه مدت را از طریق دسترسی به ذخایر منیزیم موجود در اسکلت تامین کند.

 

رژیم غذایی برای حفظ قلب

خوردن غذاهای سرشار از میوه، سبزی، حبوبات و لبنیات کم چرب می‌تواند به حف0سلامت قلب کمک کند.

لوبیا و منابع کم چرب پروتئین و به خصوص انواع ماهی می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. محدود کردن مصرف چربی‌ها هم در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

با افزایش وزن، بافت چربی افراد نیز بیشتر می‌شود و این اضافه وزن می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را زیاد کند.

فرآوری: مریم سجادپورموضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ چهارشنبه پانزدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 18:23 ] [ محمد رنجبری ]


قهوه
بر اساس بررسي‌هاي جديد، نوشيدن قهوه در حد تعادل مي‌تواند خطر ابتلا به نارسايي قلبي ناشي از افزايش سن را كاهش دهد
 
حال پرسش اينجاست كه اين حد تعادل چه مقدار است؟ البته دانشمندان در پژوهش‌هاي خود تنها متوجه كم بودن ميزان نارسايي قلبي در افرادي كه قهوه مصرف مي‌كردند، شدند و هنوز رابطه دقيق ميان مصرف قهوه و جلوگيري از نارسايي قلبي يا ساز و كار آن مشخص نيست.
آمار افراد مبتلا به نارسايي قلبي به طور روزافزون در حال افزايش است. هر چند نارسايي قلبي را مي‌توان با داروها و تغيير سبك زندگي كنترل كرد، اما اين مشكل تا حد زيادي روي كيفيت زندگي تاثير خواهد گذاشت.
البته پژوهش‌هاي ديگري كه در مورد اين نوشيدني انجام شده نشان مي‌دهد قهوه علاوه بر اين‌كه مي‌تواند خطر ابتلا به نارسايي قلبي را كاهش دهد، از بدن در برابر ابتلا به ديابت نوع 2، بيماري پاركينسون و سرطان كبد نيز محافظت مي‌كند و بي‌شك مزاياي ديگري نيز براي ما به همراه دارد.
افراد شركت‌كننده در اين آزمايش مي‌توانستند هر نوع نوشيدني اعم از كافئين‌دار يا فاقد كافئين را بنوشند. به هر حال در سوئد و فنلاند بيشتر نوع كافئين‌دار قهوه مصرف مي‌شود.
در مجموع، دانشمندان بيش از 6500 مورد نارسايي قلبي را در بيش از 140 هزار نفر مشاهده كردند. مدت زمان انجام اين مطالعات متفاوت بود و محدوده سني هشت تا 35 سال را شامل مي‌شد.
نتيجه به دست آمده اين بود كه مشخص شد كساني كه روزانه سه يا چهار فنجان قهوه مي‌نوشيدند، در برابر نارسايي قلبي بيشترين محافظت را داشتند. نوشيدن اين مقدار در مقايسه با ننوشيدن آن، خطر ابتلا به نارسايي قلبي را تا 11 درصد كاهش مي‌دهد.
نتيجه جالب ديگري كه از اين پژوهش حاصل شد، اين بود كه وقتي مصرف قهوه افزايش مي‌يابد از مزاياي آن كاسته مي‌شود و به نظر مي‌رسد مصرف پنج يا شش وعده ديگر نفعي ندارد بنابراين فرد را در معرض خطر قرار خواهد داد.
براساس اين داده‌ها با توجه به خطر ابتلا به نارسايي قلبي، ترك عادت نوشيدن شش فنجان قهوه در روز عاقلانه خواهد بود. زماني كه شما بيش از 1500 سي‌سي در روز قهوه مصرف مي‌كنيد، به محدوده خطر نزديك مي‌شويد.
البته اين پژوهش هنوز به طور كامل ثابت نمي‌كند قهوه در پيشگيري از ابتلا به نارسايي قلبي مفيد است. در واقع نارسايي قلبي نتيجه نهايي برخي مشكلات قلبي است.
برخي ديگر از مشكلاتي كه مي‌تواند باعث نارسايي قلبي شود عبارت است از ضربان غيرطبيعي قلب، مشكلات دريچه قلبي، حمله قلبي يا بيماري‌هاي قلبي مادرزادي لذا اثبات قطعي اين كه مصرف متعادل قهوه به پيشگيري از نارسايي‌هاي قلبي منجر مي‌شود، نيازمند پژوهش‌هاي بيشتر است.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 16:8 ] [ محمد رنجبری ]


دردهایی كه در سینه می‌پیچد
دردهای ناشی از قفسه سینه از شایع‌ترین موارد ابتلا در سطح جامعه و مراجعات به بخش‌های اورژانس است.
 
 دكتر خسرونیا، متخصص داخلی و رییس انجمن داخلی ایران و جامعه پزشكان داخلی به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

 

علل ناراحتی و درد در قفسه سینه شامل اختلالات و بیماری‌هایی است كه دیواره قفسه سینه را گرفتار می‌كند.

شایع‌ترین علل درد در این ناحیه شامل بیماری‌های قلبی، ریوی، گوارشی، عروقی، عضلانی ـ اسكلتی، عفونی، اختلالات عاطفی، روانی و بدخیمی‌هاست.

درد قفسه صدری اگر ناگهانی باشد ممكن است از درد قلب باشد.

سكته قلبی، اسكیمی قلبی و كم‌خونی قلبی ممكن است با درد قفسه سینه بروز كند بنابراین درد قفسه صدری یكی از مهم‌ترین بیماری‌هایی است كه بیمار به پزشك مراجعه می‌كند. اما هر درد قفسه صدری مربوط به بیماری قلبی نیست.

گاهی درد قفسه سینه ممكن است به علت بیماری ریوی باشد. گاهی دردهایی كه به علت آرتروز گردن به وجود می‌آید در قفسه صدری پخش می‌شود یا بعد از كار طولانی دچار درد قفسه صدری می‌شود.

چنانچه فردی سابقه فشار خون یا بیماری قلبی یا سابقه تنگی عروق قلب و كرونر داشته باشد و به دنبال هر حادثه‌ای دچار درد قفسه صدری شد، باید به پزشك مراجعه كند.

توصیه می‌شود در این خصوص درمان خودسرانه نداشته باشیم و در همان دقایق اولیه خود را به مراكز درمانی برسانیم. كسانی كه سابقه بیماری قلبی دارند با مراجعه به پزشك رژیم مخصوص بگیرند و هیچ‌گونه سهل‌انگاری نكنند.

 


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۱ ] [ 14:1 ] [ محمد رنجبری ]

نوع گروه خونی در بروز بیماری قلبی موثر است

نوع گروه خونی در بروز بیماری قلبی موثر است
در یك مطالعه جدید معلوم شد افرادی كه دارای گروه خونی AB هستند در مقایسه با دارندگان گروه خونی O بیشتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.

 

پزشكان با بازبینی نتایج در مطالعه مختلف روی حدود 90 هزار داوطلب به مدت بیش از 20 سال دریافتند كه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در گروه‌های خونی مختلف، متفاوت است. به این ترتیب كه دارندگان گروه خونی O كمتر از سایر گروه‌های خونی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند در حالی كه افراد با گروه خونی AB بیش از سایر گروه‌های خونی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

 در این مطالعات معلوم شد افراد با گروه خونی AB حدود 23 درصد، با گروه خونی B حدود 11 درصد و با گروه خونی A حدود 5 درصد بیشتر مستعد ابتلا به امراض قلبی و عروقی هستند.دكتر لیوكی، استادیار تغذیه در دانشكده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، تاكید كرد: از آنجا كه نمی‌توان گروه خونی افراد را به عنوان یك فاكتور خطرزا تغییر داد، پزشكان باید با توجه به یافته جدید، درك واضح‌تری از احتمال بروز بیماری‌های قلبی در بیمارانشان داشته باشند و در امر پیشگیری و مراقبت در برابر فاكتورهای خطرزای دیگر، آنها را راهنمایی نمایند.


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ چهارشنبه یکم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 18:15 ] [ محمد رنجبری ]

تخم مرغ و قلب

تخم مرغ و قلب
تخم مرغ كه زمانی ماده غذایی مضری برای قلب به شمار می رفت امروزه یك ماده غذایی سالم محسوب می شود.

 

به گزارش دیلی میل، محققان با انجام مطالعاتی متوجه شده اند كه تخم مرغ نه تنها برای قلب مفید است بلكه می تواند به كاهش وزن نیز كمك كند.

این در حالی است محققان كانادایی هفته پیش نتایج مطالعه ای را منتشر كردند كه فواید مواد مغذی تخم مرغ را زیر سئوال می برد.

این مطالعه بر روی 1200 نفر انجام شد كه متوسط سنی 61 سال داشتند. بر اساس این مطالعه تصور می شد كه تجمع پلاك «كاروتید» (یك ماده مومی كه موجب مسدود كردن رگ های خونی و ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود) در افرادی كه در هفته دست كم دو عدد تخم مرغ مصرف می كنند، افزایش می یابد.

«هلن باند» از انجمن رژیم غذایی انگلیس در این مورد گفت : نتایج تحقیق اخیر محققان كانادایی مغایر با تصور علمی فعلی است.

وی افزود : در حقیقت نتایج یك مطالعه كه در مجله آمریكایی «Clinical Nutrition» منتشر شده است ، نشان داد كه مصرف تخم مرغ به حفظ سطح فشار خون سالم بدن كمك می كند.
 


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ دوشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 0:59 ] [ محمد رنجبری ]


دردسری به نام آریتمی‌ قلب
مدتی است علاوه بر تپش قلب و درد قفسه سینه كه از زمان ابتلا به این بیماری با آن دست و پنجه نرم می‌كند، بشدت احساس بی‌حوصلگی می‌كند.

 

در طول روز چند بار دچار سرگیجه می‌شود، تمركز لازم برای انجام هیچ كاری را ندارد و احساس می‌كند دچار فراموشی شده است. مواجه‌شدن با این علائم و نشانه‌ها در او ایجاد نگرانی و او را مایوس كرده است. بیمار معتقد است كه این علائم از عوارض بیماری قلبی است. از این‌رو به پزشك مراجعه كرده است تا با راهنمایی او از پیشرفت بیماری و مواجه‌شدن با پیامدهای دیگر تا حد زیادی جلوگیری كند.

علت بیماری را ریشه‌یابی كنید

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی قلبی است. در افرادی كه به این نوع آریتمی قلبی مبتلا هستند، ضربان قلب كاملا نامنظم است و به عبارت دیگر فعالیت الكتریكی قلب در دهلیزها هماهنگ نیست و این ناهماهنگی موجب لرزش دهلیزها می‌شود. به طور كلی، این آریتمی در افرادی كه با مشكل نارسایی و نقص در عملكرد دریچه‌های قلبی مواجهند، یا به جایگزینی دریچه میترال نیازمندند، شیوع بیشتری دارد.

به عبارت دیگر، در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی به جای این‌كه ضربان دهلیزها طبیعی و تابع یك الگوی منظم باشد، دهلیزها به طور نامنظم و با سرعتی بسیار بالاتر منقبض می‌شوند. با توجه به این‌كه در این عارضه، خون بدرستی از قلب به خارج تلمبه نمی‌شود، ممكن است در داخل دهلیزها لخته‌های خونی تشكیل شود كه جداشدن و حركت این لخته‌ها در مسیر گردش خون یا به دام افتادن آنها در مسیر رگ‌هایی كه خون را به مغز می‌رسانند، احتمال سكته مغزی را در این گروه از بیماران افزایش می‌دهد.

 

این بیماری به خودی خود جان بیماران را در معرض خطر قرار نمی‌دهد، بلكه زمینه‌ای برای بروز پیامدهای جانبی مانند احساس خستگی مزمن، نارسایی قلبی و از همه مهم‌تر سكته مغزی فراهم می‌كند. تپش قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه از مهم‌ترین عوارض و نشانه‌های این بیماری است، اما علائمی نظیر افسردگی، زودرنجی و فراموشی را نمی‌توان نشانه‌های آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی برشمرد و می‌تواند عوارض و پیامدهای سكته مغزی باشد؛ البته این علائم و نشانه‌ها می‌تواند علل مختلفی داشته باشد كه از بیماری تیروئید ـ كه با تغییرات خلق و خو، كاهش متابولیسم و كمبود انرژی در بدن و فراموشی همراه است ـ تا افسردگی متغیر است. 

از آنجا كه پركاری تیروئید یكی از علل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی است، شاید شخص به بیماری پركاری تیروئید مبتلا باشد. البته باید این نكته را نیز مورد توجه قرار داد كه بررسی‌های جدید روی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده است ابتلا به این نوع آریتمی قلبی احتمال ابتلا به نارسایی‌های جسمی و ذهنی را افزایش می‌دهد.
 
بر این اساس، می‌توان گفت فیبریلاسیون دهلیزی خطر كاهش توانایی‌های ذهنی، فراموشی و زوال عقل را افزایش می‌دهد. همچنین افرادی كه به این بیماری مبتلا می‌شوند پس از مدتی احساس می‌كنند همچون گذشته توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند و همین موضوع موجب ناراحتی و زودرنجی آنها می‌شود.

اما برای اظهار نظر قطعی در این باره لازم است آزمایش‌ها و بررسی‌های بیشتری روی فرد بیمار انجام شود.
 


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ دوشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 13:23 ] [ محمد رنجبری ]

خوراکی مضر برای بیماران قلبی

خوراکی مضر برای بیماران قلبی
افرادی كه در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن به ویژه قلبی و عروقی هستند

مصرف زیاد کره گیاهی برای بیماران قلبی مضر است


کارشناس تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه« امروزه  كره گیاهی یا مارگارین به دلیل اینكه دارای چربی های چند غیر اشباعی بوده و فاقد كلسترول است جایگزین مناسبی برای كره حیوانی شناخته شده است.» 

گفت:« افرادی كه در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن به ویژه قلبی و عروقی هستند مصرف كره گیاهی به مقدار بسیار کم توصیه می شود زیرا کره گیاهی حاوی اسیدهای چرب ترانس است.»

فرزانه صادقی قطب آبادی گفت:«کره حیوانی محصولی لبنی است كه از شیر یا خامه تهیه می شود و از چربی و پروتئین شیر و آب تشكیل می گردد و در فرآوری آن از شیر تازه گاو، 82 درصد آن چربی، 16 درصد آب و 2 درصد املاح شیر استفاده می شود.
هر چند كره بیشتر از شیر گاو بدست می آید ولی شیر سایر پستانداران مانند گوسفند و بز نیز قابلیت تولید كره را دارا هستند.»
وی در ادامه اظهار داشت:«کره حیوانی دارای میزان زیادی از ویتامینهای محلول در چربی مانندA  وD  است که در پخت و پز مانند محصولات نانی، سس ها ، سرخ كردن و صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد.
 كره در حقیقت یك امولسیون آب در چربی است كه در آن پروتئین های شیر نقش امولسیفایر را ایفا می نمایند. كره حیوانی در دمای یخچال جامد و در دما ی اتاق ذوب و نرم می شود، این محصول دارای اسیدهای چرب اشباع و كلسترول بالایی است.»
 کارشناس تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت:«امروزه  كره گیاهی یا مارگارین به دلیل اینكه دارای چربی های چند غیر اشباعی بوده و فاقد كلسترول است جایگزین مناسبی برای كره حیوانی شناخته شده است.
كره گیاهی از جامد كردن روغنهای مایع با روش خاص و افزودن عطر و طعم كره بدست می آید كه به زبان انگلیسی اصطلاحاً به آن مارگارین گویند. این محصول در حقیقت امولسیونی از آب یا شیر در مخلوطی از روغن ها و چربی های گیاهی بوده و در تهیه بسیاری از غذاها نقش دارد وفاقد كلسترول، ویتامینها و املاح موجود در كره حیوانی است.»
وی افزود:«از نظر ارزش تغذیه ای مارگارین به دو عامل مقدار چربی و نوع چربی (اشباعیت – ترانس) بستگی دارد و باید گفت مارگارین اسیدهای چرب غیراشباع بیشتری در مقایسه با كره دارد و بیشتر مستعد ذوب شدن در دمای اتاق است.
كره گیاهی برای پخت و پز معمولی و در حرارت كم بسیار مناسب خواهد بود اما به دلیل پایین بودن مقاومت، استفاده در حرارت های بالا مانند سرخ کردن توصیه نمی شود.»

 

فرزانه صادقی قطب آبادی گفت:«برای پی بردن به تفاوت كره و مارگارین باید توجه داشت كه هردو امولسیونی از 16 درصد آب و82 تا  85 درصد چربی هستند با این تفاوت كه چربی كره از نوع چربی حیوانی موجود در شیر و چربی مارگارین از روغن های نباتی جامد شده  است، در نتیجه میزان اسیدهای چرب اشباع مارگارین از كره كمتر است ضمن اینكه امروزه انواع مختلفی از مارگارین با درصدهای مختلف چربی تهیه می شود و انواع مارگارین كم چرب (با حدود 20 درصد چربی) هم تولید می شود.
 مقدار انرژی كره و مارگارین های متداول (80% درصد چربی) مشابه هستند. هر100 گرم آنها با حدود کمتر از 90کیلو كالری انرژی تولید می نماید.»
وی خاطرنشان کرد:«برای كودكان ، نوجوانان و افراد  سالم مصرف كره حیوانی در حد متعادل  توصیه می شود و افرادی كه در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن به ویژه قلبی و عروقی هستند مصرف كره گیاهی به مقدار بسیار کم توصیه می شود زیرا کره گیاهی حاوی اسیدهای چرب ترانس است وهمچنین توصیه می شود از مارگارین های نرم  و سبک استفاده نمایند تا چربیهای اشباع کمتری را دریافت نمایند.»
 

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 14:6 ] [ محمد رنجبری ]
كمبود كلسترول خوب، موجب بیماری قلبی می‌شود؟!
با وجودی كه بسیاری از شواهد پزشكی نشان می‌دهد افرادی كه مقدار كلسترول خوب در بدنشان پایین است بیشتر مستعد حمله قلبی هستند...


 اما در یك مطالعه جدید بزرگ معلوم شده است كه فقدان یا كمبود این نوع كلسترول، عامل افزایش خطر حمله قلبی نیست.

یك تحلیل موشكافانه روی اطلاعات مربوط به 70 هزار داوطلب در دانمارك ارتباط بین كمبود كلسترول خون و افزایش خطر حمله قلبی را در جمعیت كلی جامعه تایید می‌كند اما از طرفی هم در افرادی كه یك جهش ژنتیكی در آنها عامل پایین بودن كلسترول خوب است،‌ به هیچ وجه خطر بروز حمله قلبی افزایش نمی‌یابد.

دكتر روت فریك - شمیت، مشاور دپارتمان بیوشیمی بالینی در كوپنهاك خاطرنشان كرد: پایین بودن كلسترول خوب تنها فاكتور اثرگذار برای افزایش خطر حمله قلبی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ افرادی كه كلسترول خوب در خونشان پایین است از سوی دیگر باید مجموعه‌ای از فاكتورهای دیگر را نیز داشته باشند كه بتواند خطر حمله قلبی را در آنها افزایش دهد.

جزئیات این آزمایشات در مجله تخصصی غددشناسی بالینی و متابولیسم منتشر شده است.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ ] [ 19:56 ] [ محمد رنجبری ]

آیا تنگی نفس دارید؟

بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سردسته ابتلا به تنگی نفس هستند...


یک فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه دو دستگاه تنفسی و قلب در بروز تنگی نفس سهم بزرگی دارند گفت: بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سردسته ابتلا به تنگی نفس هستند.

دکتر ام البنین پاک نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه هر گونه احساس ناخوشایند در فرایند تنفس فرد را تنگی نفس می گویند اظهار داشت: هر فرد در شبانه روز به طور متوسط 12 بار در دقیقه به صورت ناخود آگاه دم و بازدم انجام می دهد که از آن مطلع نیست بنابراین وقتی فرد فرآیند تنفس خود را احساس می کند، یعنی تنفس از حالت عادی خارج شده است.

وی با بیان اینکه تنگی نفس یک بیماری نیست و علامت از بیماری است، ادامه داد: تنگی نفس اشکال متفاوت دارد و در افزایش تعداد و عمق تنفس، خمیازه، احساس سنگینی روی سینه و یا خستگی زود در بالا رفتن از پله و سر بالایی خود را نشان می دهد.

این فوق تخصص ریه با اشاره به اینکه دو ارگان دستگاه تنفسی و دستگاه قلب و عروق در بروز تنگی نفس سهم بزرگی دارند از بیماری‌های ریوی و قلبی عروقی به عنوان سر دسته اصلی تنگی نفس نام برد و اظهار داشت: نارسایی کلیه، کم خونی و حملات همراه با اضطراب نیز از عوامل كمتر شایع در بروز تنگی نفس هستند.

دکتر پاک نژاد گفت: آسم و بیماری‌ انسدادی مزمن ریوی از مهمترین زیر شاخه های بیماری‌های ریوی موثر در ایجاد تنگی نفس هستند، البته بیماری هایی مانند بیماری پرده جنب، آمبولی ریه، عفونت‌های ریه و بیماری های ناشایع دیگر هم می توانند در این زمینه موثر باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از میان بیماری‌های قلبی عروقی شایع و موثر در بروز تنگی نفس به بیماری‌های عروقی قلب، نارسایی قلبی و بیماری‌های دریچه ای و نارسایی قلبی اشاره کرد.

به گفته این فوق تخصص ریه، علت بروز تنگی نفس با شریط اختصاصی افراد مانند شرایط سنی، جنسی، مدت و نوع تنگی نفس و سابقه وجود بیماری خانوادگی فرد و تاریخچه‌ای که فرد در شرح حال و معاینه خود بیان می کند ارتباط دارد. به طور مثال در فرد جوانی که سابقه حساسیت آلرژی در خود و فامیل و تنگی نفس با علائم آلرژی و حساسیتی داشته باشد، بدون سابقه مصرف سیگار احتمال ابتلا به بیماری آسم وجود دارد.

این فوق تخصص ریه ادامه داد: در فردی 50 ساله و سیگاری و بدون سابقه آسم و آلرژی بیماری انسدادی مزمن ریه وجود دارد و در فردی که کاهش وزن و خلط خونی پیدا کرده و سابقه مصرف سیگاری دارد تنگی نفس ممکن است نشانه بیماری سرطان ریه باشد، در مجموع با توجه به شرایط خاص فرد می توان بدون آزمایش گرفتن بیشترین عامل تنگی نفس فرد را تشخیص داد البته برای اطمینان کامل لزوم انجام برخی آزمایش ها و معاینات نیز وجود دارد.

دکتر پاک نژاد با بیان اینکه در برخی مواقع افراد زمینه برخی بیماری ها را دارند و یا به بیماری هایی ابتلا دارند که با قرار گرفتن در شرایط مساعد بیماری تشدید و به مرحله بروز می رسد اظهار داشت: فردی که زمینه آسم و آلرژی را دارد به محض قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، سرما و ماده بویایی آلرژی زا استعداد نهفته خود را برای آسم و آلرژی نشان می دهد و این به این معنی است که فرد قبلا دچار این بیماری بوده و هم اکنون در شرایط مساعد بروز این بیماری قرار گرفته است.

این فوق تخصص ریه تصریح کرد: تنگی نفس به لحاظ شدت و ضعف درجه بندی می شود و از درجه یک تا چهار متغییر است که درجه یک به مرحله ای اطلاق می شود که فرد در هنگام انجام فعالیت‌های عادی دچار تنگی نفس می شود و درجه چهارم مرحله ایست که فرد در هنگام استراحت نیز دچار تنگی نفس است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه هیج بیماری وجود ندارد که در صورت عدم درمان پیشرفت نکند گفت: تنگی نفس در صورت عدم تشخیص و درمان به تدریج به مرحله ای خواهد رسید که فرد را در حالت استراحت نیز درگیر می کند.

دکتر پاک نژاد با بیان اینکه درصد زیادی از بیماری‌ها قابل درمان و کنترل هستند گفت: آسم به عنوان یکی از عوامل تنگی نفس در صورت عدم درمان سبب کاهش حجم ریه و سفتی ریه می شود بنابراین مراجعه و تشخیص هر چه سریعتر بیماری ها در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثر است و از عوارض احتمالی آن پیشگیری می کند.

این فوق تخصص ریه در پایان خاطر نشان کرد: اشتباه بسیار رایجی که در جامعه وجود دارد این است که افراد خود را با شرایط فیزیکی نامساعد خود وقف می دهند و تلاشی در جهت از بین بردن مشکل نمی کنند به طور مثال اگر فردی فعالیتی را در گذشته به راحتی انجام می داد و هم اکنون در انجام آن مشکل دارد با یک استراحت در حین فعالیت مشکل خود را نادیده می گیرد و سعی در شناسایی عامل مشکل و درمان آن نمی کند.

 


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 11:25 ] [ محمد رنجبری ]

ابداع چسب زخم برای قلب‌ !!

در یک حمله قلبی برخی از بخش‌های ماهیچه قلب از بین می روند و این پدیده می تواند خطر بروز حملات بعدی را افزایش دهد...

 

دانشمندان دانشگاه براون چسب زخمی را ابداع کرده اند که می‌تواند با ایجاد چارچوبی برای شکل‌گیری سلول‌های سالم منجر به‌رشد سلول‌ها شده و قلب‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند. در یک حمله قلبی برخی از بخش‌های ماهیچه قلب از بین می روند و این پدیده می تواند خطر بروز حملات بعدی را افزایش دهد.

این برچسب سیاه و 2.5 سانتی‌متری که ضخامت آن به‌اندازه یک تار موی انسان است از کربن ساخته شده و به‌گونه‌ای طراحی شده تا به‌منطقه ای که ماهیچه های آن از بین رفته‌اند چسبیده و منجر به‌رشد دوباره سلول‌های سالم و احیای ماهیچه های مرده شود. این برچسب هنوز روی نمونه های زنده آزمایش نشده اما محققان امیدوارند این شیوه نه‌تنها بتواند در ترمیم عواقب حملات قلبی کمک کند بلکه بتواند برای کمک به‌افرادی که برای سال‌ها به‌اختلالات ناشی از حملات قلبی دچار شده اند، کمک کند.

این آسیب‌ها فرد را دچار تنگی نفس و خستگی مفرط کرده و انجام کارهای روزمره از قبیل انجام کارهای خانه یا لباس پوشیدن را برای فرد دشوار می کند. بر اساس گزارش تلگراف، این ابزار جدید توسط محققان دانشگاه براون ابداع شده و به‌گفته آنها انسان تا 10تا 15 سال دیگر نخواهد توانست از این ابزار برای ترمیم آسیب‌های قلبی استفاده کند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ جمعه ششم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 11:8 ] [ محمد رنجبری ]

5 قدم تا قلب سالم

پزشکان معتقدند با تغییر سبک زندگی می‌توان از بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی جلوگیری کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر 58 میلیون آمریکایی مبتلا به بیماری‌های قلبی بقیه مردم نیز نیازمند آموزش‌های پیشگیری از این بیماری هستند.

دکتر هولی‌آنارسون، مدیر مرکز و امداد قلب در انستیتو پرلمند در بیمارستان نیویورک معتقد است 5 راهی که منجر به سلامت قلب می‌شوند عبارتند از:
1- میزان فشارخون‌تان را بدانید:
از دکترتان بخواهید میزان فشارخون، کلسترول و تری‌گلیسیرید مجاز شما را اعلام کند.

2- ورزش کنید:
حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی در اکثر روزهای هفته ریسک مرگ نابهنگام را 50 درصد کاهش می‌دهد. فعالیت بدنی علاوه بر کاهش فشارخون، کلسترول، تری‌‌گلیسیرید و استرس، باعث تقویت حافظه و روحیه و خواب راحت می‌شود.

3- بخندید:
15 دقیقه خندیدن با 30 دقیقه تمرین ایروبیک که باعث سلامت قلب می‌شود برابر است. تحقیقات نشان داده خندیدن باعث تحریک مغز و ترشح هورمونی می‌شود که درد و نگرانی را کاهش و کارکرد رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد.

4- به اندازه دور کمرتان توجه کنید:
توجه به اندازه دور کمرتان خیلی موثر است. چون رابطه مستقیمی با افزایش فشارخون، کلسترول و ابتلا به دیابت دارد.

5- خواب کافی داشته باشید:
کمبود خواب باعث افزایش فشارخون و استرس، پرخوری و کاهش متابولیسم بدن می‌شود.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 21:46 ] [ محمد رنجبری ]

 علایم سکته چیست؟

متاسفانه نا آگاهی افراد می تواند منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود. سکته می تواند باعث مرگ یا آسیب مغزی فرد گردد و این در حالیست که اطرافیان شخص حتی متوجه علایم سکته نشده اند.

چهارمین نشانه سکته نیز مشخص شد: زبان
هیچ گاه این سه حرف را فراموش نکنید: لحد
گاهی حمله منجر به فوت افراد نمی شود اما آنها در شرایطی بدتر از مرگ مجبور به ادامه زندگی می شوند.

خواندن این متن تنها یک دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت...

یک متخصص اعصاب اعلام کرده است که اگر شخصی را که دچار حمله شده در 3 ساعت به بیمارستان منتقل کنند می توان عوارض ناشی از حمله را به طور کامل از بین برد. بله به طور کامل!! وی می گوید روش شناسایی حمله و رساندن بیمار به درمانهای پزشکی در کمتر از 3 ساعت به شناسایی علایم آن بستگی دارد:

شناسایی علایم سکته:

در برخی موارد شناسایی علایم سکته کار بسیار سختی است.

متاسفانه نا آگاهی افراد می تواند منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود. سکته می تواند باعث مرگ یا آسیب مغزی فرد گردد و این در حالیست که اطرافیان شخص حتی متوجه علایم سکته نشده اند.

پزشکان اعلام کرده اند که اطرافیان قربانی می توانند تنها با پرسیدن سه سوال ساده متوجه علایم سکته شوند

1 :از شخص بخواهید تا لبخند بزند.ح: از شخص بخواهید که حرف بزند یا یک جمله ساده را به درستی ادا کند.( مثلا: امروز هوا آفتابی است)

2: از وی بخواهید هر دو دستش را بلند کند.

اگر فرد در انجام هر کدام از موارد زیر مشکل داشت ، در اسرع وقت با اورژانس تماس گرفته و علایم را برای امدادگران توضیح دهید.

و اما نشانه دیگری از سکته: از وی بخواهید زبان خود را بیرون بیاورد.

اگر زبان وی به راست یا چپ متمایل شده بود، بدانید که شخص دچار حمله شده است.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ شنبه هجدهم دی ۱۳۸۹ ] [ 11:47 ] [ محمد رنجبری ]

مصرف روزانه این قرص برای افراد بالای 45 سال الزامی است!

اگر شما 45 سال سن دارید و به سلامت خود اهمیت می دهید ، هر روز این قرص را مصرف کنید و ...


پزشكان انگلیسی تاكید كردند كه تمام افراد بالای 45 سال باید دوز روزانه آسپیرین را مصرف كنند تا خود را در برابر بیماری‌های قلبی و سرطان مصون سازند.
 این پزشكان خاطرنشان كردند: شواهد آزمایشگاهی و مطالعاتی تایید می‌كند كه مزایای استفاده از این دارو برای افراد میانسال سالم و سالمندان خیلی بیشتر از عوارض جانبی آن است.

این پزشكان با ارائه گزارشی در مجله پزشكی لانست متذكر شدند: به ویژه‌ افرادی كه بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی هستند، می‌توانند به عنوان یك داروی پیشگیری كننده از این مسكن استفاده كنند.

به گزارش سایت اخبار بین‌المللی آسیا، این كارشناسان خطاب به انجمن سلطنتی دارو در انگلیس یك ماه پس از مطالعات دانشگاه آكسفورد خاطرنشان كردند كه مصرف روزانه 75 میلی گرم آسپیرین برای مدت پنج سال مداوم خطر ابتلا به سرطان روده را تا یك چهارم كاهش می‌دهد و تا یك سوم هم خطر مرگ ناشی از این سرطان را كاهش می‌دهد.

به گزارش روزنامه‌ تلگراف، 75 میلی گرم در واقع یك چهارم دوز استاندارد این داروی OTC (بدون نیاز به نسخه پزشك) است.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق سرطان شناسی، اخبار پزشکی
[ دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 18:15 ] [ محمد رنجبری ]

خوراکی های مفید برای کاهش کلسترول خون

فیبر موجود در رژیم خوراکی نقش مهمی در محافظت بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند.
 
 جو دوسر و مشتقات آن حاوی نوع خاصی از فیبر خوراکی موسوم به بتا ـ گلوکان است. این فیبر از نوع محلول در آب است که به کاهش کلسترول بد یا LDL کمک می‌کند.
یکی از ویژگی‌های خاص درباره نحوه عملکرد جودوسر برخلاف سایر فیبرهای خوراکی این است که مقدار کلسترول بد خون را پایین می آورد، اما در عین حال سطح کلسترول خوب هیچ تغییری نمی‌کند. به این ترتیب نسبت بهتری بین کلسترول کلی و کلسترول خوب در بدن ایجاد می‌شود که حفاظت از قلب در برابر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.
طبق مقاله تغذیه در شبکه خبری تورنتو نیوز، جو دوسر تنها غله سبوس دار است که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش کلسترول خون تایید شده است، اما مواد خوراکی دیگری هم وجود دارند که می‌توانند تاثیر مشابهی داشته باشند. این مواد عبارتند از:
ـ دانه سویا:
پروتئین‌ سویا، بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند و مقدار کلسترول بد را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و در عین حال سبب افزایش کلسترول خوب می‌شود.
ـ چای سبز:
آزمایشات متعدد نشان داده است که نوشیدن چای سبز یا چای سیاه می‌تواند کلسترول خون را پایین بیاورد، فشار خون را کاهش دهد و از لخته شدن خون جلوگیری کند که به این ترتیب در پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی موثر خواهد بود.
هر دو نوع چای از اکسیده شدن کلسترول بد جلوگیری می‌کنند. به علاوه چای دارای مقادیر قابل توجهی فولیک اسید است که خطر بروز بیماری قلبی و سرطان را تقلیل می‌دهد.
ـ دانه جو:انواع محصولات جو در پایین آوردن کلسترول خون موثر هستند. جو اثرات منحصر به فردی برای حفظ سلامتی دارد که به ویژه‌ برای قلب مفید است. تاثیر محافظتی جو برای مبارزه با کلسترول از جو دو سر هم بیشتر است. دانه جو همچنین حاوی ویتامین E است که تولید کلسترول توسط کبد را متوقف می‌سازد.
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق خواص میوه ها، اتاق ویتامین، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 6:55 ] [ محمد رنجبری ]

این دو سبزی،عوارض دیابت را درحدی باورنکردنی کاهش می دهند!

محققان اعلام کردند، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ‌دار سبز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد، اما چه سبزیجاتی؟

 

بررسی 6 مطالعه در مورد مصرف سبزیجات و میوه‌ها نشان می‌دهد که تنها مصرف کلم و اسفناج در پیشگیری از دیابت موثر است.
 بر اساس نتایج این مطالعه که در نشریه BMJ منتشر شده، مصرف یک و نیم وعده (معادل 106 گرم) از این سبزیجات در روز خطر بروز دیابت نوع دو را 14 درصد کاهش می‌دهد.

طی این بررسی مشخص شد مصرف زیاد میوه و سبزی به طور کلی در کاهش خطر بروز دیابت تاثیری ندارد. اما گل کلم و کلم بروکلی در گروه سبزیجات کاهنده خطر گنجانده می‌شوند.

علت تاثیر مثبت این گروه سبزیجات به درستی شناخته نشده اما عده‌ای از متخصصان، میزان بالای آنتی اکسیدان و گروهی دیگر منیزیوم این سبزیجات را موثر می‌دانند.

گفتنی است، متخصصان همچنان مصرف 5 وعده میوه و سبزی در روز را به افراد توصیه می‌کنند.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق خواص میوه ها، اتاق ویتامین، اخبار پزشکی
[ سه شنبه نهم آذر ۱۳۸۹ ] [ 18:38 ] [ محمد رنجبری ]

تاثیر استرس شدید بر عملکرد بدن

استرس سبب بروز تغییراتی در بدن می‌شود. استرس همچنین روی عواطف ما تاثیر می‌گذارد. برخی نشانه‌های استرس عبارتند از:

· ضربان قلب سریع‌تر
· سردرد
· گرفتگی گردن و یا درد شانه‌ها
· کمردرد
· تنفس سریع
· تعریق و کف دست‌های خیس
· درد ناگهانی معده، تهوع و اسهالدر طول زمان استرس می‌تواند روی شما این تاثیرات را داشته باشد

:· سیستم ایمنی.
استرس مداوم می‌تواند سبب شود تا اغلب اوقات احساس بیماری کنیم و اگر فردی مبتلا به بیماری‌های مزمنی نظیر ایدز باشد، استرس می‌تواند علایم را بدتر کند.

· قلب.استرس با فشارخون بالا ارتباط دارد، همچنین استرس می‌تواند سبب ضربان غیرطبیعی قلب، لخته خونی و سختی شریان شود (آترواسکلروزیس). همچنین استرس با بیماری‌های شریانی قلب، حملات قلبی و نارسایی قلبی ارتباط دارد.

· عضلات. تنش و استرس مداوم می‌تواند به گردن‌درد، شانه‌درد و کمردرد منجر شود. استرس حتی بیماری آرتریت روماتویید را بدتر می‌کند.

· معده.اگر دچار مشکلات معده نظیر بیماری بازگشت اسید از معده به مری هستید یا دچار زخم معده، نشانگان روده تحریک‌پذیر یا کولیت اولتراتیو هستید، استرس می‌تواند علایم شما را بدتر کند.

· پوست.
مشکلات پوستی نظیر آکنه و پسوریازیس با استرس بدتر می‌شوند. استرس چگونه روی عواطف و افکار تاثیر می‌گذارد؟باید توجه کنید که استرس روی تفکر، عملکرد و احساس شما اثر می‌گذارد.

· احساس تشویش و عدم توانایی برای سازگاری حتی با مشکلات کوچک

· احساس ناامیدی،از دست دادن احساسات اغلب اوقات و پرخاشگری بدون دلیل

.· احساس خستگی اکثر اوقات

· اشکال در تمرکز و انجام وظایف

· نگرانی بیش از حد در مورد مسایل مختلف

· احساس اینکه بسیاری از چیزها و موقعیت‌ها را به دلیل اینکه سریع عکس‌العمل نشان نداده‌اید از دست داده‌اید.

موضوعات مرتبط: اتاق گوارشی، اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق چشم و بیماری های آن، اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 20:10 ] [ محمد رنجبری ]

سلاحی  در برابر بیماری فشار خون

دانشمندان استرالیایی به این نتیجه رسیدند كه این ماده خوراکی به عنوان یك مكمل غذایی می‌تواند به كسانی كه قادر به كنترل فشار خونشان با داروهای استاندارد نیستند، كمك كند.
 
بر اساس مقاله منتشرشده در مجله علمی «ماتوراتیس»، سیر سلاح مخفی برای مبارزه با فشار خون بالاست.
نتایج این تحقیقات نشان داد كه تأثیر این مكمل فقط بر كسانی است كه فشار خون حداقل 140 (فشار خون انقباضی یا سیستولیك) دارند.
به گفته این محققان نكته مهم این است كه عصاره سیر به عنوان مكمل استفاده شود و سیر پخته تأثیری در كاهش فشار خون نخواهد داشت.
در یك تحقیق 12 هفته‌ای كه در آن 50 نفر مورد آزمایش قرار گرفتند، محققان دانشگاه «آدلاید» پی‌ بردند فشار خون كسانی كه در روز، 4 قرص سیر را به عنوان مكمل استفاده كردند نسبت به كسانی كه داروهای بدون اثر مصرف كردند 10 واحد كاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سیر در طب قدیم برای درمان بیماری‌های قلب استفاده می‌شد اما طی چندین قرن بعد، در طب سنتی هند از آن برای درمان فشار خون بالا استفاده شد.
فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری عروق كرونر قلب، سكته، نارسایی قلب و كلیه را افزایش می‌دهد. در حال حاضر حدود یك میلیون نفر در جهان از فشار خون بالا رنج می‌برند.
 

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سایرین، اتاق کلیه و دفع ادرار، اتاق چشم و بیماری های آن
[ پنجشنبه چهارم آذر ۱۳۸۹ ] [ 17:39 ] [ محمد رنجبری ]

آیا تاکنون برایتان اتقاق افتاده است که از راه دهان نفس بکشید ، چه حسی داشتید؟


وقـتـی نـفـس مـی‌كـشـی، دهـانـت را بـبـنـد!تنفس دهانی، صورت را کشیده و دراز می‌کند. در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می‌کند و حساسیت‌های تنفسی فراوان است، این مشکل زیاد دیده می‌شود...

خیلی‌ها به دلیل حساسیت‌های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی‌شان در این حساسیت‌ها متورم و مسیر تنفسی بینی‌شان مسدود شده است. اما تنفس از راه دهان، مشکلاتی را برای فک، دهان و صورت افراد ایجاد می‌کند که این مطلب به‌طور گذرا به آنها اشاره می‌کند.

عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌پزشکتان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است، بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال‌های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می‌تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی‌شکل ‌شود که می‌تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند.

همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند. نکته دیگر اینکه باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد.

لوزه سوم و تنفس دهانیوجود لوزه سوم یا لوزه‌های بزرگ در سنین 7، 8 سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می‌شود و همین امر در صورت تداوم با فشار منفی‌ای كه در سقف دهان ایجاد می‌كند به مرور باعث كشیده‌تر‌شدن صورت و در نتیجه بسته‌تر شدن قوس فك بالا می‌شود كه در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی لطمه می‌زند. با تشخیص به‌ موقع و درمان تنفس دهانی به ‌خوبی می‌شود از ایجاد این مشكل در کودک جلوگیری كرد. برای درمان باید از یک متخصص ارتودنسی و یک جراح گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

تنفس دهانی و اختلال تکلمافرادی که دچار تنفس دهانی ناشی از گرفتگی بینی هستند از لحاظ تکلم مشکل دارند و معمولا تودماغی صحبت می‌کنند كه این مساله در شکل‌گیری شخصیت کودکان اهمیت خاصی دارد. افرادی که در اثر تنفس دهانی دارای فک بالای جلوآمده هستند، معمولا در ادای برخی کلمات و تلفظ‌شان دچار مشکل می‌شوند.

راه‌حلشما ممکن است از راه دهان نفس بکشید ولی ندانید که چگونه با این مشکل کنار بیایید. ابتدا باید تشخیص صحیح داده شود و با ارزیابی‌ و معاینه دقیق بالینی و با کمک رادیوگرافی علت تنفس دهانی مشخص شود. اگر مشکل انسدادی به دلیل آناتومیک و بیماری‌هایی مانند پولیپ یا التهاب لوزه‌ها و... باشد درمان توسط متخصص گوش و حلق و بینی و با روش‌های دارویی یا جراحی انجام می‌گیرد.
جالب است بدانید که علت اصلی بسیاری از جراحی‌های بینی همین تنفس دهانی به دلیل اختلال‌های ساختاری است. اما اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد، برای درمان از یک روش تمرینی استفاده کنید؛ یک تکه کاغذ را بین لب‌ها نگه دارید و از بینی تنفس کنید. به محض باز کردن دهان کاغذ می‌افتد و شما نسبت به تنفس دهانی خود آگاه می‌شوید. این تمرین به تدریج تنفس دهانی عادتی را رفع می‌کند.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۹ ] [ 21:13 ] [ محمد رنجبری ]

این خوراکی های را بخورید و قلب تان را در امان نگه دارید از بیماری های قلبی و مشکلاتی که برای عروق قلبی شما ممکن است پیش آید و ...
 
با خوراک تان، از قلب تان محافظت کنید:جامعۀ ما از برخی زیاده روی ها در تغذیه اش رنج می برد از جمله: پرخوری و زیاده در مصرف نمک و چربی ها که منجر به دیابت، چاقی و آسیب های عروقی می شوند. کم، متعادل و سالم خوردن، اصولی هستند که بیماری های قلبی و عروقی را از ما دور می کنند. آلن اَژِژ، متخصص بیماری های قلبی و عروقی، توصیه هایی برای محافظت از قلب و عروق، برای ما دارد.  
خوردن میوه ها و سبزیجات برای قلب خوب است. ممکن است برای ما توضیح دهید که چرا؟دکتر آ. اَژِِژ: می دانیم که ویتامین هایی وجود دارند تحت عنوان آنتی اکسیدان ، آنتی اکسیدان ها مراقب اند که کلسترول خون اکسید نشود، زیرا اکسیداسیون کلسترول باعث رسوب در دیوارۀ سرخرگ ها می شود.

بنابراین، آنتی اکسیدان ها از ما در مقابل سکتۀ قلبی محافظت می کنند. ضمناً در میوه ها و سبزیجات، ویتامین ای، اسید فولیک و پتاسیم وجود دارد، پتاسیم فشار سرخرگی را کم می کند. پس به یاد داشته باشیم که تمام این مواد در میوه ها و سبزجات موجودند.
 همان طور که می دانیم، یک تغذیۀ خوب می تواند برای قلب ما بسیار مفید باشد. چه توصیه هایی برای ما دارید؟دکتر آ. اَژِِژ: یک تغذیۀ متعادل تغدیه ای است که آثار مطلوبی بر روی کلسترل خون، خصوصاً بر کاهش کلسترول بد داشته باشد؛ و این برنامه، دقیقاً همان چیزی است که برای قلب مفید است. برای رسیدن به این هدف، باید به جای گوشت بیشتر ماهی (سه بار در هفته) مصرف کنید، از گوشت سفید (مرغ، گوساله، ...) بیشتر از گوشت قرمز (گاو) که غنی از چربی های ناسالم است، استفاده کنید، از چربی های حیوانی مانند کره، خامه تازه، گوشت خوک و... پرهیز کنید، چربی های گیاهی مانند روغن زیتون، کلزا و گردو مصرف کنید، مصرف نمک تان را کاهش دهید؛

امروزه، در فرانسه، ما در روز حدوداً 10 گرم نمک استفاده می کنیم، در حالی که 3تا 4 گرم در روز کافیست؛ نمک را باید از روی میز غذا حذف کرد چرا که در حال حاضر اغلب محصولات پروتئینی فراوری شده نمک بسیار زیادی دارند؛ اما در بارۀ مشروب، یک لیوان از آن همراه غذا خطر عوارض قلبی را کاهش می دهد، اما مصرف بیش از اندازۀ آن برای بقیۀ اعضای بدن زیان آور است... .  
گفته می شود که علاوه بر انتخاب مواد غذایی مناسب، کم خوردن هم مفید است. نظر شما چیست؟دکتر آ. اَژِِژ: در جوامع ما غذا و مواد غذایی فراون است. در واقع چاقی، خصوصاً در میان کودکان، در فرانسه در حال افزایش است، و چیزی نمانده که به اعداد و ارقام نگران کننده در ایالات متحده برسیم. چاقی رابطۀ مستقیم دارد با افزایش فشار خون و به همراه آن نابهنجاری در وضعیت گلوسیدها (دیابت) یا افزایش کلسترول؛  که همۀ این ها ممکن است خطر حمله های قلبی را با خود به همراه داشته باشند. 
 

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ شنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۹ ] [ 6:28 ] [ محمد رنجبری ]

حتما شما هم در مورد فشار خون بالا شنیده‌اید یا خود درگیر آن هستید. لازم است آگاهی بیشتری در باره آن كسب كنید. برخی از مردم به اشتباه تصوراتی نادرست از این بیماری دارند كه گاهی می‌تواند برای آنها خطرساز باشد.

 

برخی از باورهای غلط به این شرح است:عصبانیت و عرق كردن از علائم فشار خون بالاست.
برخی می‌گویند عصبانیت و عرق كردن از نشانه‌های فشار خون بالاست اما این طرز فكر كاملا اشتباه است. فشارخون بالا هیچ نشانه‌ای ندارد. به همین دلیل به آن «قاتل خاموش» می‌گویند. بنابراین تنها راه تشخیص بیماری كنترل فشار خون است. بعضی از افرادی كه بظاهر سلامت هستند و احساس بیماری نمی‌كنند نیز ممكن است از این مشكل رنج ببرند.

به همین ترتیب، افرادی كه عوامل خطرآفرین بیماری‌های قلبی یا سكته را دارند (مانند سیگار كشیدن یا اضافه وزن)، ممكن است فشار خون بالایی نداشته باشند. بر اساس مطالعات اخیر، حدود یك نفر از هر سه آمریكایی بزرگسال فشار خون بالا دارند و بسیاری از آنها نمی‌دانند. همین ناآگاهی آنها را در معرض خطر سكته، حمله قلبی، نارسایی قلبی و بیماری‌های كلیوی قرار می‌دهد. پس اگر بتازگی فشار خون خود را كنترل نكرده‌اید، سریع اقدام كنید.

وقتی به پزشك مراجعه می‌كنم، فشار خونم بالاستعده‌ای می‌گویند وقتی به پزشك مراجعه می‌كنند فشار خونشان بالا می‌رود، اگرچه همیشه این طور نیست ولی چون در خانه همه چیز طبیعی است ولی ممكن است بعضی از افراد در مطب پزشك به دلیل استرسی كه دارند، فشار خونشان به طور موقت كمی بالا برود، اما عوامل زیادی از جمله فعالیت فیزیكی، نوسانات عاطفی و استرس فشار خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین اندازه‌گیری فشار خون در خانه ممكن است به شما كمك كند تا میزان واقعی آن را متوجه شده و به پزشك اطلاع دهید.

اگر كلسترول من بالاست، حتما فشار خون هم دارمارتباط كلسترول بالا با فشار خون بالا هم تصوری اشتباه است. كلسترول خون بالا خود به تنهایی منجر به افزایش فشار خون نمی‌شود. اما عاداتی در زندگی كه باعث افزایش كلسترول خون می‌شوند، ممكن است باعث افزایش فشار خون هم بشوند. عاداتی مانند داشتن رژیمی سرشار از چربی اشباع و عدم فعالیت بدنی.

این روزها فشار خون اغلب مردم بالاستاین روزها زندگی سرشار از استرس است و استرس نیز از جمله عواملی است كه خطر فشار خون را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بسیار مهم است كه دائم فشار خون خود را كنترل كنید. همچنین مهم است به یاد بسپاریم، فشار خون بالا می‌تواند كنترل شود و خطر بروز بیماری های دیگر را كاهش دهد.

بهتر است دارو را قطع كنمبرخی بیماران می‌گویند برای مدتی دارو مصرف كردم، اما فشار خونم پایین نیامد، بهتر است داروها را قطع كنم. ا ما این تفكر مطلقا درست نیست. فشار خون بالا بیماری‌ است كه می‌تواند كنترل شود، ولی درمان نخواهد شد. اگر پزشك شما دارویی برای این مشكل تجویز كرده است، مطابق دستور او آن را مصرف كنید. كاهش مقدار دارو یا قطع آن بدون نظر پزشك، می‌تواند برای شما خطرناك باشد.

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۹ ] [ 12:33 ] [ محمد رنجبری ]

اگر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید ، توصیه می کنیم از این خوراک و غذا مصرف کنید . لوبیا مانند گیاهان هم خانواده خود وسیله درمانی موثری برای دستگاه قلبی- عروقی است.

زمانی که لوبیای خشک پس از پخته شدن خورده می‌شود تمام قسمت‌های آن جذب بدن نمی‌شود و قسمت جذب نشده در داخل روده بزرگ باقی می‌ماند.

دکتر مجید محسنی، گفت: باکتری‌های درون روده به همراه این مواد جذب نشده لوبیا مقداری مواد شیمیایی مخصوص تولید می‌کنند که جذب بدن شده و باعث کاهش کلسترول خون از نوع LDL می‌شود، به همین دلیل لوبیا برای قلب مفید است.

وی تصریح کرد: به علت فعل و انفعالاتی که به صورت تخمیر در روده انجام می‌شود مقدار زیادی عوامل کنترل کننده سرطان تولید می‌شود.
همچنین مصرف آن میزان فشار خون را به میزان 5 تا 6 درصد کاهش می‌دهد.


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 18:40 ] [ محمد رنجبری ]

طناب‌بازی یکی از روش‌های مناسب برای افزایش مصرف انرژی است و تمامی فواید هر فعالیت فیزیکی هوازی را دارد...

 
 این ورزش مفرح كه مردم جهان از آن به‌عنوان ورزشی كارآمد یاد می‌كند از تنوع بسیاری در تکنیک‌های ورزشی برخوردار بوده و حتی دارای فدراسیون جهانی است. جالب است بدانید كه هر دقیقه طناب‌بازی در یک فرد به‌طور متوسط باعث مصرف حدود 10 تا 12 کیلوکالری انرژی می‌شود. این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود 10 کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌آید. البته لازم به ذکر است كه بهترین راه لاغری محدود كردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می‌شود.
 
این ورزش باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌های اندام تحتانی وارد می‌کند، خاصیت ضدپوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌ها می‌شود. بسیاری از افرادی که دچار مشکلات طبی ناشی از بی‌تحرکی هستند، می‌توانند ناراحتی خود را به کمک طناب‌بازی درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند. طناب‌بازی برای افراد سالم ضرری نداشته اما توصیه می‌شود کسانی که مشکل ارتوپدی اندام تحتانی دارند، خانم‌های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابه‌جایی‌شان وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج‌شان طناب‌بازی نکنند.
 
درضمن، تصور اینکه طناب‌بازی باعث شل شدن اندام‌هایی مانند سینه می‌شود درست نیست اما پوشیدن تاپ‌های چسبان می‌تواند تاثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم‌ها کمتر کند. 
هر کس متناسب با توانایی هوازی‌اش می‌تواند برای خود برنامه‌ای را در نظر بگیرد اما در غیرورزشکاران 5 دقیقه پیاده‌روی و 1 دقیقه طناب زدن به دنبال آن مناسب است و فرد می‌تواند این مجموعه (5 دقیقه پیاده‌روی و 1 دقیقه طناب زدن) را به هر تعداد که می‌تواند تکرار کند. اصولا این ورزش را می‌توان یک روز در میان انجام داد و رعایت تعادل در شدت، مدت و دفعه‌های ورزش متناسب با وضع آمادگی جسمانی فرد ضروری است.
استفاده از کفش مناسب نیز مهم‌ترین موضوع در ورزش طناب‌بازی بوده و معمولا کفش‌های cross-training که دارای کفی انعطاف‌پذیر هستند برای این منظور مناسب‌اند.
باید توجه داشت که علاوه بر کفش، سطح زمین هم باید پوشش مناسبی داشته باشد. به همین دلیل استفاده از متد‌های ورزشی توصیه می‌شود. به یاد داشته باشید که داشتن کفش مناسب، پوشش کف محل انجام تمرین و یادگیری تکنیک فرود آمدن روی نوک انگشتان پا می‌تواند صدمات احتمالی ناشی از این ورزش را به حداقل ممكن برساند.


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق تناسب اندام
[ دوشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 22:40 ] [ محمد رنجبری ]

در این مطلب قصد داریم شما را با ورزش های قلبی آشنا کنیم،ورزش هایی که برای بیماران قلبی مفید می باشد و مهم تر اینکه ...


  
تمام آنچه درباره ورزش های قلبی باید بدانید:
اگر در خانه یا باشگاه بدنسازی دوچرخه، استپ(پله ساز)، پاروزن، الیپتیک(شبیه دوچرخه ثابت) و یا تردمیل داشته باشید، می توانید بدون اینکه در معرض آب و هوای بد و یا آلودگی هوا قرار بگیرید، تمرین های تناسب اندام و ورزش های قلبی را انجام دهید.

کاردیو ترینینگ (ورزش قلبی )چیست؟
همان طور که از نامش پیداست، مربوط به فعالیت های ورزشی می شود که هدف نهایی آنها تقویت سیستم قلب و عروقی است.


معمولا این فعالیت ها در باشگاه های ورزشی توسط ماشین ها انجام می شوند. این کار باعث افزایش استقامت می شود. ضمناً عضلات قلب را تقویت و ماهیچه ای می کند و تنفس را بهبود می بخشد.
مزایای کاردیو ترینینگ(ورزشهای قلبی )
 
مصرف بالای انرژی:
برای انجام این فعالیت ها، بدن به مقدار زیادی انرژی نیازمند است، بنابراین مقدار زیادی چربی سوزانده می شود: حدود 300 تا 600 کیلو کالری در هر ساعت.
 
اندامی ظریف: 
به محض اینکه کربنات های بدن مصرف شوند، یعنی حدوداً پس از 30 الی 40 دقیقه اول (این زمان برای اشخاص متفاوت، متغیر است)، بدن از ذخیره های چربی برای تأمین انرژی مورد نیاز این فعالیت ها استفاده می کند. با یک برنامه ورزشی منظم ( 2 الی 3 بار در هفته و هر بار حداقل 45 دقیقه) به تدریج اعضای اندام شما ظریف خواهند شد.)
 
بدنی خوش فرم:
مطمئناً پاها در تمامی این تمرین ها فعالیت دارند. علاوه بر پا، بازوها، عضلات شکمی و پشت، خصوصاً در تمرینات مربوط به پاروزن و الیپتیک در کارند.
 
فشار کم بر مفاصل:
در تمرین با دوچرخه و پاروزن، شما نشسته اید بنابراین اعضای پایینی مجبور نیستند فشار بالاتنه را تحمل کنند. هنگام کار با استپ و الیپتیک، وزن بدن بین دو پا تقسیم می شود. می توانید برای داشتن حرکات متفاوت، دستگاه های تمرینی تان را تغییر دهید.
 
فعالیت هایی در دسترس همه:
چه تازه کار باشید چه ورزشکار حرفه ای، می توانید به تدریج سطوح تمرینی متفاوتی را با دستگاه های متفاوت انجام دهید.

معایب این ورزشها : 
کسالت: دویدن یا پاروزدن در یک جای ثابت، یکنواخت است. در تمرین های سالنی، برخلاف تمرین های استقامتی در هوای آزاد (دو، دوچرخه سواری، دو... ) مناظر تغییر نمی کنند.
 
نداشتن برنامه منظم:
هنگامی که خودتان در خانه یا در باشگاه ورزش را شروع می کنید، آن طور که باید برنامه ندارید بنابراین روش نامناسبی را در پیش می گیرید... درنتیجه در معرض خستگی، درد پشت، کوفتگی قرار خواهید داشت. برای اجتناب از این مشکلات بهتر است حرکاتی مناسب همراه با ریتمی منظم انجام دهید.
 
خطر افزایش حرارت بدن: 
هنگامی که داخل یک محیط بسته بدون وزیدن کمترین نسیمی یا گردش هوا ورزش می کنید، یک خطر بزرگ در انتظار شماست: کمبود آب بدن!
 
چند توصیه برای داشتن تمریناتی بهتر
خود را به بهترین شکل مجهز کنید:
کار با دستگاه شما را از داشتن کفشی متناسب، با کیفیت، راحت و ضربه گیر معاف نمی کند. همچنین، برای اجتناب از افزایش بیش از حد حرارت بدن لباس های نازک مانند تاپ با منافذ عبور هوا و یا از جنس لایکرا(لاکرا) بپوشید.
 
تمرینات را با شادی انجام دهید:
با استفاده از یک موزیک و یا برنامه های تلویزیون، زمان سریع تر خواهد گذشت.
 
قبل از ورزش،خودتان را گرم کنید: 
اغلب دستگاه ها برنامه هایی برای گرم کردن دارند که شما می تونید از آنها استفاده کنید. در غیر این صورت قبل از رفتن روی دستگاه، خودتان حرکاتی برای گرم شدن انجام دهید.
 
کار با دستگاه ها و وسایل ورزشی :
با این کار به عضله سازی و بهره گیری از ویژگی های یک دستگاه تنوع می دهید. استپر و الیپتیک باعث جریان خون در سیاهرگها و در نتیجه کاهش سلولیت (چربیهای بدن) و همچنین نیرو دادن و قوی کردن بازوها و عضلات شکم می شوند. ورزش دوچرخه نیز اگر با دقت و رعایت اصول انجام شود باعث حرکت صحیح مفاصل میشود.
 
آب بنوشید:
فراموش نکنید که شما حرکاتی را در سالن انجام می دهید که برای وضعیت هوای آزاد در نظر گرفته شده اند. به طور منظم قبل، در حین و بعد از تمرین چند جرعه آب بنوشید.
 
خستگیتان را بگیرید: 
بعد از تمرین استراحت کنید، وگرنه دچار کوفتگی خواهید شد!


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق، اتاق تناسب اندام
[ شنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 9:43 ] [ محمد رنجبری ]
سل یك عفونت باكتریایی است كه معمولا ریه‌ها را درگیر می‌كند كه در این صورت به آن "سل ریوی" گفته می‌شود. ممكن است... 
   

سل یك عفونت باكتریایی است كه معمولا ریه‌ها را درگیر می‌كند كه در این صورت به آن "سل ریوی" گفته می‌شود. ممكن است سایر نقاط بدن نیز توسط باكتری سل درگیر شوند.

از جمله گره‌های لنفاوی،‌ كلیه‌ها، مغز، استخوانها، مفاصل و سایر نقاط بدن كه در این صورت به آن "سل خارج ریوی" گفته می‌شود. هر ساله تعدادی از افراد به این بیماری دچار می‌شوند.
چه كسانی به سل مبتلا می‌شوند؟ 
سل می‌تواند هر كسی در هر سنی را مبتلا كند. افرادی كه سطح ایمنی بدنشان كاهش یافته است بیشتر در معرض خطر هستند. 
 
سل چگونه منتقل می‌شود؟ 
هنگامی كه فرد مبتلا به سل ریوی یا سل حنجره‌ی درمان نشده، سرفه یا عطسه می‌کند، بیماری از طریق تنفس هوای آلوده به ترشحات ریز تنفسی كه با چشم قابل دیدن نیستند، منتقل می‌شود. اما در صورتی كه ریه‌ها و حنجره درگیر نباشند سل خارج ریوی معمولا مسری نیست. مواجهه‌ی طولانی مدت با فرد درمان نشده، برای ابتلا به سل ضروری است. افراد مبتلا می‌توانند كسانی را كه هر روز با آنها ارتباط دارند آلوده كنند. احتمال ابتلای اعضای خانواده، دوستان و همكاران زیاد است. 
 
چگونه سل ایجاد می‌شود؟ 
وقتی فرد سالمی هوای آلوده به باكتری را تنفس می‌كند باكتری وارد ریه‌ها می‌شود، در ریه می‌ماند و تكثیر می‌شود. ممكن است باكتری وارد جریان خون شود و به سایر قسمتهای بدن مانند كلیه‌ها، ستون مهره‌ها و مغز برود و تخریب ایجاد كند. 
 
تفاوت بین عفونت نهفته‌ی سل با بیماری سل چیست؟ 
بیشتر افرادی كه باكتری را تنفس می‌كنند آلوده می‌شوند اما بدن قادر است با باكتری مبارزه كند و از تكثیر آن جلوگیری كند. باكتری، غیر فعال می‌شود اما در بدن زنده می‌ماند و می‌تواند هر زمان كه سیستم ایمنی ضعیف گردد فعال شود. عفونت نهفته‌ی سل به این معنی است كه فرد آلوده شده و باكتری سل در بدن فرد و معمولا در ریه‌ها وجود دارد، اما هنوز علائم آشكار ایجاد نشده است. در عفونت نهفته‌ی سل: 

فرد علامت بالینی ندارد، احساس بیمار بودن نمی‌كند، نمی‌تواند بیماری را به دیگران منتقل كند، تست پوستی سل در آنها مثبت است، باكتری سل در خلط پیدا نمی‌شود، اگر درمان نشوند ممكن است به سل فعال دچار شوند.

ممكن است عفونت نهفته برای تمام عمر در بدن فرد باقی بماند و هرگز تبدیل به بیماری نشود. اما اگر سیستم ایمنی نتواند جلوی رشد باكتری را بگیرد، باكتری سل در بدن تكثیر می‌شود و موجب فعال شدن بیماری می‌شود. باكتری به بدن حمله می‌كند و بافتها راتخریب می‌كند. اگر در ریه چنین اتفاقی بیفتد منجر به ایجاد حفره در ریه می‌شود. 

برخی افراد پس از مواجهه دچار بیماری می‌شوند اما در برخی دیگر سیستم ایمنی آن را مهار می‌كند و زمانی كه سیستم ایمنی دچار نقص گردد بیماری فعال می‌شود. بچه‌های كوچك و افراد مبتلا به ایدز سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

سایر شراطی كه سیستم ایمنی ضعیف می‌شود و فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد شامل این موارد هستند:

سوء مصرف مواد، دیابت شیرین، سیلیكوزیس (نوعی بیماری ریوی)، سرطان سر و گردن، سرطان خون و بیماری هوچكین، برخی داروها مانند كورتیكوستروئیدها یا داروهای پیوند اعضا و برخی داروهای دیگر.

در فرد مبتلا به بیماری سل علائم بالینی وجود دارد. و واكنش واضح به تست پوستی ایجاد می‌شود و باكتری در خلط یافت می‌شود. فردی كه بیماری فعال دارد باكتری را نیز منتشر می‌كند.
بیماری سل چه علائمی دارد؟
علائم سل فعال شامل:
بی علامتی به این معنی كه برخی از افراد مبتلا علامتی ندارند، سرفه به مدت سه هفته یا بیشتر، درد قفسه سینه، سرفه خون آلود یا خلط خونی، خستگی یا ضعف، كاهش وزن، كاهش اشتها،‌ تب خفیف، لرز و تعریق شبانه، هستند. 
 
علائم چه زمانی پدیدار می‌شوند؟
بیشتر افرادی كه به باكتری سل آلوده می‌شوند مبتلا به سل فعال نمی‌شوند. اما ممكن است سل فعال، 3-2 ماه تا حداكثر یكسال پس از آلودگی ایجاد شود. خطر ایجاد بیماری فعال با گذشت زمان كمتر می‌شود. 
 
چه زمانی و تا كی فرد بیمار ناقل سل است؟ 
سل فعال، تا زمانی كه فرد درمان مناسب را برای چند هفته دریافت نكند، مسری و واگیردار است. اما فرد مبتلا به سل نهفته تا زمانی كه بیماری در وی آشكار نشود و باكتری در خلط وجود نداشته باشد ناقل بیماری نیست. 
 
درمان سل چیست؟
افراد مبتلا به سل نهفته بهتر است برای درمان پیشگیرانه ارزیابی شوند. این درمان معمولا شامل مصرف داروهای ضد سل برای چند ماه است. اما افرادی كه سل فعال دارند باید حتما دوره درمانی شش ماهه یا بیشتر را داشته باشند و حداقل چهار داروی ضد سل دریافت كنند و داروها بر اساس بررسیهای آزمایشگاهی تغییر داده شوند. طرح دقیق درمانی توسط پزشك تنظیم می‌شود و فرد بیمار باید مستقیما تحت نظر مراقبین بهداشتی داروها را مصرف كند تا كاملا درمان شود. 
 
اگر سل درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر سل درمان نشود بیماری به افراد زیادی منتقل می‌شود. به علاوه فرد درمان نشده ممكن است شدیدا بیمار شود و یا بمیرد. 
 
برای جلوگیری از انتقال سل چه می‌توان كرد؟ 
نكته‌ی اساسی برای جلوگیری از انتقال سل این است كه بیماران دهان و بینی را هنگام سرفه و عطسه بپوشانند و داروهای درمان كننده‌ی سل را دقیق مصرف كنند و دوره‌ی درمان را حتما كامل كنند.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 23:1 ] [ محمد رنجبری ]

کلسترول بالا

کلسترول بالا به افزایش میزان کلسترول در خون گفته می شود.
  
کلسترول بالا به چه معنی است؟
  کلسترول بالا به افزایش میزان کلسترول در خون گفته می شود. کلسترول ماده ای شبیه به چربی است که به صورت طبیعی در دیواره سلولها وجود دارد. بدن با استفاده از کلسترول برخی هورمونها، ویتامین دی، و اسیدهای صفراوی که به هضم غذا کمک می کنند را می سازد. اگر مقدار کلسترول خون بیش از حد شود، می تواند در سرخرگها باعث ایجاد گرفتگی شود و بیماریهایی مانند بیماری عروق کرونر و بیماری قلبی رخ دهد.
 
کلسترول بالا بیشتر در چه کسانی دیده می شود؟

بالا بودن کلسترول خون به دو صورت دیده می شود:

1- یک نوع از آن یک اختلال ژنتیکی است که تقریباً یک نفر از هر پانصد نفررا گرفتار می کند و در سنین کودکی هم دیده می شود.

2- نوع دیگر شایعترین نوعی است که دیده می شود و معمولاً بیماران با سابقه خانوادگی کلسترول بالا مخصوصاً بعد از خوردن غذاهای حاوی چربیهای اشباع شده و کلسترول زیاد به این بیماری مبتلاء می شوند.

عوامل مستعد کننده چیستند؟

* سابقه خانوادگی

 * رژیم غذایی حاوی چربی اشباع شده و کلسترول زیاد

* رژیم غذایی کم فیبر

* بیماری کبدی

* کم کاری تیروئید 

* دیابت کنترل نشده

* پر کاری غده ی هیپوفیز 

* نوعی اختلال کلیه به نام سندرم نفروتیک

* بی اشتهایی عصبی

*چاقی

* سیگار
                                     
* فعالیت فیزیکی کم

* سندرم تخمدان پلی سیستیک

* مقاومت به انسولین و کاهش کارایی آن

*مصرف الکل

*نارسایی کلیه

* استرس  

حاملگی

* لوپوس (یک بیماری که چند نقطه از بدن را درگیر می کند و ضایعات پوستی دارد.)

*مالتیپل میلوما (بیماری که موجب کم خونی، عفونت مکرر، خونریزی و ضعف می شود.)

*لنفوم (تومور بافت لنفاوی بدن)

اگرچه برخی از عوامل مستعد کننده را نمی توان تغییر داد اما مهمترین عوامل خطر مانند عوامل زیر را می توان کنترل کرد.

* چاقی

* رژیم غذایی حاوی چربی اشباع شده زیاد و اسیدهای چرب ترانس

* رژیم غذایی کم فیبر        
* فعالیت فیزیکی کم     
*استرس

* سیگار

*زندگی در کشورهای توسعه یافته  
  
*کم کاری تیروئید

* دیابت

*سندرم تخمدان پلی کیستیک

در بیشتر موارد علت بالا رفتن کلسترول غذاهای پر چرب توام با زندگی کم تحرک است.

 اگر کلسترول بالا درمان نشود چه می شود؟

اگر کلسترول بالا درمان نشده و  باقی بماند عوارض زیر رخ می دهند.

1- بیماری قلبی که یکی از علل شایع مرگ و میر است کلسترول بالا خطر حمله قلبی را بیش از دو برابر افزایش می دهد

2- سکته مغزی 
3- مقاومت به انسولین و در نتیجه دیابت

نتیجه کنترل کلسترول بالا چیست؟

رسیدن به وزن مناسب، تغذیه مناسب و ورزش اثر بسیار زیادی بر سطح کلسترول خون و پیش آگهی بیماری دارد.

 عوارض کلسترول بالا مشخصاً با درمان و پایین آوردن میزان کلسترول کاهش می یابند. یک درصد کاهش میزان کلسترول خطر بیماری عروق کرونر را دو درصد کاهش می دهد. کنترل دیابت و پر فشاری خون و ترک سیگار، نیز خطر عوارض را به میزان زیادی کاهش می دهند.

 

علائم کلسترول بالا چیست؟

کلسترول بالا معمولاً علامتی ندارد و به صورت تصادفی در جریان آزمایش برملا می شود.

 در مراحل پیشرفته ممکن است:

1- کلسترول به صورت توده های کوچک در تاندونها تجمع کند. 

2- به صورت برجستگیهای زرد رنگ کوچکی در پوست دیده شود.

3 - ممکن است حلقه سفیدی دور قرنیه چشم دیده شود.

4- کبد و طحال بزرگ شوند.

5- درد شدید شکمی در اثر التهاب پانکراس رخ دهد.

6- درد قفسه سینه و حمله قلبی که در اثر گرفتگی عروق مهم قلب توسط کلسترول ایجاد می شود.

 کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

 از آنجا که علائم کلسترول بالا دیر بروز می کند اندازه گیری کلسترول از طریق آزمایش خون بسیار مهم است. این آزمایش در هر ساعتی از روز بدون توجه به اینکه چیزی خورده اید یا نه قابل انجام است. اگر نتیجه این آزمایش غیر طبیعی باشد اندازه گیری ناشتا صورت می گیرد.

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

 بسته به میزان بالا بودن کلسترول درمان توسط پزشک تجویز می شود. تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی موثر هستند. رژیم غذایی باید حاوی پروتئینهایی مانند سویا و ماهی بوده میوه و سبزی فراوان داشته باشد. آنتی اکسیدانها نیز ممکن است مفید باشند. اسیدهای چرب امگا سه و اسید فولیک نیز خطر بیماری قلبی را کاهش می دهند. داروهای مختلفی برای پایین آوردن میزان کلسترول خون تجویز می شوند که مکانیسمهای متفاوتی داشته و بسته به شرایط جسمی بیمار و با در نظر گرفتن سایر شرایط توسط پزشک تجویز می شوند.

 

موضوعات مرتبط: اتاق گوارشی، اتاق قلب و عروق، اتاق تناسب اندام
[ پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 11:5 ] [ محمد رنجبری ]

آسم چیست؟

آسم اختلالی است که در آن گاهی تنفس مشکل می شود و تنگی نفس به صورت متناوب رخ می دهد.
 
 
آسم اختلالی است که در آن گاهی تنفس مشکل می شود و تنگی نفس به صورت متناوب رخ می دهد. علائم و شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را تقریباً هر روز دارند. برخی دیگر در فواصل بین حملات تنگی نفس علامتی ندارند. برخی از ورزشکاران حرفه ای مبتلا به آسم هستند و طی ورزش شدید کمی احساس تنگی نفس می کنند، در حالی که برخی افراد حین ورزش معمولی دچار حمله شدید آسم شده و نیاز به درمان اورژانسی پیدا می کنند. به هر حال همه ی مبتلایان به آسم در این نکته مشترک هستند که مجاری هوایی در آنها به صورت غیر طبیعی متناوباً تنگ می شود. بیشترین موارد آسم در حوالی پنج سالگی تشخیص داده می شود  به همین دلیل بیشتر افراد تصور می کنند که آسم بیماری کودکان است. اما احتمال کمی  نیز وجود دارد که افراد در سنین مختلف دچار این بیماری شوند. برخی مطالعات بیان می کنند که احتمالاً ابتلا به عفونتهای تنفسی در کودکی احتمال ابتلا به آسم را کاهش می دهد. به همین دلیل این بیماری در جوامع پیشرفته بیشتر از کشورهای در حال توسعه دیده می شود. اگر شما یک فرد بالغ مبتلا به آسم هستید  احتمالاً بیماری را از مدتها قبل داشته و خواهید داشت. هنوز مشخص نیست که چرا بیشتر کودکان مبتلا به آسم معمولاً در حوالی سنین بلوغ خوب می شوند و اگر بیماری در این سنین خوب نشود احتمالاً  برای همیشه باقی خواهد ماند. اما شرایط بیماری را می توان به خوبی اداره کرد. اگر آسم به خوبی کنترل شود علائم بروز نمی کنند و می توان یک زندگی معمولی و مفید داشت.

 آسم چگونه ایجاد می شود؟
 در بیشتر موارد آسم در اثر تنگ شدن موقتی و برگشت پذیر مجاری هوایی ایجاد می شود. ولی در برخی افراد التهاب مجاری تنفسی در اثر آسم منجر به تغییرات دائمی می شود. مجاری تنفسی آسیب می بینند و به صورت برگشت ناپذیرو تنگ باقی می مانند. در اثر این تغییر ظرفیت تنفسی کاهش می یابد. ممکن است سرفه و خس خس سینه در شرایط عادی وجود نداشته باشند ولی تستهای تنفسی کاهش توانایی ریه در خروج هوا را نشان می دهند. اگر باریک شدن مجاری تنفسی شدید باشد، حتی فعالیتهای ساده مانند بالا رفتن از پله ها ممکن است موجب تنگی نفس شود. تغییرات دائمی راههای هوایی فقط در برخی افراد مبتلا به آسم رخ می دهد. ممکن است شدید بودن بیماری، طولانی بودن مدت ابتلا و عدم درمان آسم با داروهای ضد التهابی علت آن باشد. برخی مطالعات نشان می دهند که در افرادی که آسم خفیف دارند احتمال آسیب دائمی و کاهش عملکرد ریه کمتر است.

چگونه راههای هوایی باریک می شوند؟
این روند دو علت دارد که هر کدام نیاز به درمان جداگانه ای دارد:
1- یک علت تنگی راههای هوایی منقبض شدن عضلات ظریفی است که در دیواره آنها قرار دارند. هنگامی که با یکی از عوامل آغازگر حمله آسم برخورد می کنید، این عضلات به صورت غیر ارادی سریعاً منقبض می شوند. این روند در کمتر از یک دقیقه صورت می گیرد و با انقباض عضلات، راههای هوایی در اثر فشرده شدن تنگ می شوند. انقباض این عضلات ظرف چند دقیقه پایان می یابد.
2- علت دیگر تنگی راههای هوایی التهاب است. التهاب فرایندی است که بدن به وسیله آن عفونتها و آسیب دیدگی ها را التیام می بخشد. در التهاب مایع و سلولهای التهابی از عروق به محل آسیب دیدگی یا عفونت نشت پیدا می کند. در آسم تعدادی از این سلولهای التهابی در مجاری تنفسی به صورت دائمی باقی مانده اند. وقتی تعداد بیشتری از آنها از خون وارد دیواره مجاری هوایی شوند حمله آسم رخ می دهد. این سلولها حاوی موادی مانند هیستامین هستند که باعث می شود دیواره مجاری هوایی متورم شود و ماده مخاطی فراوانی تولید کند. (ماده مخاطی وقتی با سرفه دفع می شود خلط نامیده می شود). ماده مخاطی زیاد باعث می شود که فضای کمتری برای هوا باقی بماند و انباشته شدن آن در ایجاد علائم آسم نقش دارد. ساعتها و حتی روزها طول می کشد تا این التهاب فروکش کند.

 چگونه حمله آسم آغاز می شود؟
علت واکنشهای راههای هوایی در افراد مبتلا به آسم این است که راههای هوایی  در این افراد بسیار حساس است. هنگامی که راههای هوایی با محرکهای خاصی برخورد پیدا کنند بلافاصله واکنش نشان می دهند و تنگ می شوند.  در این صورت حمله آسم رخ می دهد. محرک حمله آسم می تواند هوای سرد، گرد و غبار همراه حیوانات خانگی، و جانداران میکروسکوپی مانند مایت که اکثرا در گرد و غبار لوازم منزل وجود دارد باشد. این عوامل موجب آغاز حمله آسم می شوند.

آسم چگونه تشخیص داده می شود؟
تنگ شدن مجاری تنفسی و تنگی نفس که چند دقیقه، چند ساعت و حتی چند روز طول می کشد می تواند نشان دهنده آسم باشد. حالت متغیر بیماری به تشخیص آن از سایر بیماریهای ریوی مانند برونشیت مزمن و آمفیزم کمک می کند. تستهایی نیز وجود دارند که به تشخیص بهتر کمک می کنند.

آسم چگونه درمان می شود؟
درمان آسم بر اساس دو روند گفته شده صورت می گیرد. یکسری از داروها باعث شل شدن عضلات دیواره راههای هوایی می شوند. برخی دیگر از التهاب مجاری هوایی جلوگیری می کنند و یا باعث کاهش یافتن التهاب می شوند. داروهایی نیز هستند که هر دو کار را  با هم انجام می دهند. با کنترل دقیق بیماری می توان زندگی موثر و مفیدی داشت. اگر مبتلا به آسم هستید، احتمال تنگ شدن راههای هوایی همواره وجود دارد. تنگی متناوب راههای هوایی منجر به آسیب دائمی می شود. با دوری از عوامل محرک و به کار گیری درمان مناسب تحت نظر پزشک می توان  آسم را کنترل کرد. درک مکانیسم بیماری به اندازه درمان در اداره بیماری اهمیت دارد.

موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ جمعه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 14:58 ] [ محمد رنجبری ]

سکته قلبی

 

AMI scheme.png

سکته قلبی (به انگلیسی: Myocardial infarction) نوعی عارضه فراگیر است که باعث درگذشتن هزاران تن هر ساله می‌گردد.

در واقع سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت از انهدام قسمتی از عضله قلب (میوکارد)است.که بعلت از بین رفتن جریان خون در آن قسمت از قلب است .این توقف گردش خون می‌تواند بطور ناگهانی بدون هیچ مقدمه دردناکی نمایان گردد یا پس از تعدادی از حملات آنژین دوپواترین که غالبا با یک فشار خون سرخرگی درمان نشده ارتباط دارد.در نتیجه منجر به انفارکتوس میوکارد می‌شود که آسان نخواهد بود.
عوامل متعدد مساعد کننده‌ای مانند دیابت (بیماری قند خون)، فشار خون، سیگریم، زیادی کلسترول خون و غیره وجود دارد و تمام آنچه که مساعد برای تظاهر تصلب شرائین است. اگر شریان بسته شده اصلی باشد احتمال مرگ انسان وجود دارد. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود.

در میان عوامل مساعد کننده افراط در استعمال دخانیات ، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، مسائل فامیلی و غیره.
بطور یقین این بیماری خیلی وخیم است و سالیانه تنها در آمریکا ، در سال ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر از این عارضه جان باختند.

 علائم

تصویر مناطق احتمالی درد قنسه صدری سینه(مناطق پر رنگ تر بیشتر شایع هستند).

در اکثر موارد انفارکتوس میوکارد همراه با تظاهرات معمولی و تی پیک است که تشخیص را آسان می‌سازد.اساسا یک درد موضعی قفسه سینه‌است که در مرکز قفسه صدری و بطرف آرواره و بازوها پشت و گردن منتشر می‌شود .اگر درمان نشود این درد وحشتناک با بحرانهایی بیمار را آزار خواهد داد و مدتها بطول می‌انجامد.
گاهی چندین ساعت با مصرف تری نیترین مقاومت می‌کند ،قرصی که درد آنژین دوپواترین را آرام می‌کند.هم چنین علائم دیگریکه آشکار کننده هستند و اصرار بر آنها فایده‌ای ندارد عبارتند از الکتروکادیوگرام در صورت اورژانس و فوریت می‌توان تشخیص را آسان ساخت. بنابراین باید دانست که در تعداد زیادی از موارد انواع انفارکتوس وجود دارد که بصورت تشویش و اضطراب تظاهر می‌کند، زیرا ظاهر سایر بیماریها را بخود می‌گیرد .


موضوعات مرتبط: اتاق قلب و عروق
[ سه شنبه بیست و دوم تیر ۱۳۸۹ ] [ 16:57 ] [ محمد رنجبری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من محمد مدیر این وبلاگ هستم و در شهر کرمانشاه زندگي مي كنم همچنین من 15ساله هستم و در مدرسه تيزهوشان تحصيل مي كنم. امیدوارم که اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما بگذارم
امکانات وب
تماس با ما User