اسلایدر

پزشکی امروز

پزشکی امروز
این وبلاگ محلی است برای دوستداران علم شیرین پزشکی در جهان 
قالب وبلاگ


تاثیر این ویتامین در پیشگیری از ضعف استخوانی
نتایج یک مطالعه جدید روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که مصرف مکمل‌های ویتامین ث برای پیشگیری از ضعف استخوانی در سالمندان مفید است.

 تاثیر ویتامین «ث» در پیشگیری از ضعف استخوانی در سالمندان

متخصصان دانشکده پزشکی مونت سینای در آمریکا برای اولین بار دریافته‌اند که ویتامین ث به طور فعال برای محافظت از سالمندان در برابر پوکی استخوان مفید و سودمند است.

پوکی استخوان عارضه‌ای است که بسیاری از زنان و مردان سالمند به آن مبتلا می‌شوند و در این حالت احتمال ضعف و شکستگی‌های استخوانی افزایش پیدا می‌کند.

به نوشته روزنامه اکسپرس، دکتر مون زیدی استاد طب (غددشناسی، دیابت و بیماری‌های استخوانی) و نیز رییس برنامه مراقبت از استخوان‌ها در دانشکده مونت سینای تاکید کرد: ما در این آزمایشات متوجه شدیم که دوز بالای ویتامین ث وقتی به طور خوراکی توسط موش‌ها استفاده شود به طور فعال، فرآیند شکل‌گیری و رشد بافت استخوانی را برای حفاظت از اسکلت‌بندی بدن تحریک می‌کند.

وی افزود: درواقع ویتامین C روند بالغ شدن سلول‌های اولیه موسوم به استئوبلاست‌ها را فعال می‌کند و باعث افزایش املاح معدنی در سلول‌های خاص بافت استخوانی می‌شود که این تغییرات همگی در افزایش استحکام استخوان‌ها تاثیر مفید دارند.

شرح این مطالعه در مجله پلوس وان منتشر شده است.


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ پنجشنبه بیست و هفتم مهر 1391 ] [ 18:6 ] [ محمد رنجبری ]

پوکی استخوان و راه های جلوگیری از آن

پوکی استخوان و راه های جلوگیری از آن
افراد بین ۱ تا ۷۰ سال روزانه ۶۰۰ واحد ( آی یو ) ویتامین دی نیاز دارند در حالی که افراد بالای ۷۰ سال روزانه باید ۸۰۰ واحد (آی یو) ویتامین دی مصرف کنند.

هیچ کس انتظار ندارد که استخوانش به این راحتی بشکند اما واقعیت این است که وقتی ضربه ای به بدن ما وارد می شود همه چیز تغییر می کند و ممکن است یکی از استخوانهای ما بشکند . در حال حاضر حدود ۸ میلیون زن بالای ۵۰ سال وجود دارند که از پوکی استخوان رنج می برند و هر روز با این ترس که مبادا یکی از استخوانهایشان بشکند ، زندگی می کنند.
اما حتی زنانی که سن بالایی دارند و در دوران یائسگی به سر می برند نیز می توانند در مقابل بیماریهای استخوان از خودشان محافظت کنند و با استفاده از این روشهای مقابله با پوکی استخوان ، قوی و سالم باقی بمانند.

کلسیم
زنان بین ۱۹ تا ۵۰ سال روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند و زنان بالای ۵۰ سال باید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند.
اما از کجا می توانیم کلسیم مورد نیاز بدنمان را تامین کنیم ؟ در واقع انواع فراورده های لبنی، کنسرو ساردین، ماهی قزل آلا و پنیر منایع خوبی برای تامین کلسیم هستند.

ویتامین دی 
افراد بین ۱ تا ۷۰ سال روزانه ۶۰۰ واحد ( آی یو ) ویتامین دی نیاز دارند در حالی که افراد بالای ۷۰ سال روزانه باید ۸۰۰ واحد (آی یو) ویتامین دی مصرف کنند.
فراورده های لبنی، ماهی قزل آلا ، زرده تخم مرغ و غلات صبحانه غنی شده منابع بسیار خوبی برای تامین ویتامین دی هستند.

پروتئین 
زنی که حدود ۱۵۴ پوند وزن دارد هر روز حدود ۷۷ گرم پروتئین نیاز دارد.
مرغ، گوشت بدون چربی، ماهی، لوبیا، توفو، محصولات لبنی بدون چربی یا کم چرب از جمله منابع غذایی مهم برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن هستند


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه هفدهم شهریور 1391 ] [ 21:48 ] [ محمد رنجبری ]
خطرات کمبود کلسیم در بدن
فاکتورهای انعقادی با کلسیم فعال می شود و کمبود کلسیم باعث اختلال های انعقادی خواهد شد...

 

میتر زراتی کارشناس ارشد تغذیه  گفت: امروزه کلسیم یکی از مهمترین عناصر در بدن است کلسیم برای سلامت استخوان ها موثر است امروزه کلسیم عنصری ضد سرطان شناخته شده است به خصوص سرطان های دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ از آن جمله است.
 
زراتی بیان کرد: افرادی که رژیم پر چرب مصرف می کنند به ویژه چربی های حیوانی و اسیدهای چرب اشباع خطر سرطان روده را افزایش می دهد.
 
وی افزود: منابع دارای کلسیم مثل ماست و شیر و خانواده کلم است که باعث می شود چربی مصرف شده جذب نشده و دفع شود.
 
کمبود کلسیم باعث اختلال های انعقادی شده فاکتورهای انعقادی در حضور کلسیم فعال می شود اگر کلسیم به مقدار کافی نباشد انعقاد خون به خوبی صورت نمی گیرد.
 
زراتی تصریح کرد: نقش دیگر کلسیم در انقباض و انبساط عضلات نقش دارد اگر کلسیم به مقدار کافی وجود نداشته باشد باعث گرفتگی عضلات خواهد شد.
 
زراتی توصیه کرد: افراد باید در رژیم غذایی خود به مقدار کافی کلسیم مصرف کنند و از سرطان ها پیشگیری شود.


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه چهاردهم شهریور 1391 ] [ 12:51 ] [ محمد رنجبری ]

با 5 ورزش زانو درد خود را کاهش دهید

با 5 ورزش زانو درد خود را کاهش دهید
در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود 30 دقیقه هر روز ورزش کنید.

پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است.
 
1 - پا را از یک طرف بلند کردن
پشت یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. وزن بدن را روی پای چپ بیندازید. پای راست را بلند کنید و از پای چپ دور کنید. پای راست باید صاف باشد و عضلات پا باید کشیده باشند. خم نشوید. پای خود را پایین بیاورید و استراحت کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید، استراحت کنید و 10 بار دیگر هم انجام دهید. اگر برایتان سخت است تا جایی که می توانید پایتان را بالا ببرید، نه بیشتر. بعد از چندین بار تمرین، خواهید توانست پای خود را بالاتر ببرید.

2 - نشستن و بلند شدن
این تمرین برای راحت بلند شدن می باشد. دو بالش بر روی صندلی بگذارید و صاف بنشینید. کف پاها باید روی زمین باشد. به آرامی بلند شوید. سپس، به آرامی بنشینید. در این تمرین باید زانوها خم باشند و حرکت نکنند. دستان تان هم می توانند آزادانه در طرفین باشند و هم می تواند ضربدری همدیگر را بگیرند. اگر برای تان سخت است، یک بالش دیگر اضافه کنید و یا از صندلی دسته دار برای بلند شدن کمک بگیرید.

3 - تعادل بر یک پا
روی یک پا بایستید. می توانید پشتی یک صندلی را برای حفظ تعادل بگیرید. به آرامی، پای خود را بالا ببرید. 20 ثانیه در این حالت بمانید. به آرامی پای خود را به زمین برسانید. دوباره این حرکت را انجام دهید. این حرکت برای زمانی که می خواهید از ماشین پیاده شوید و یا خم شوید، مفید است. اگر برایتان مقدور است، مدت طولانی تری روی یک پا بایستید و یا با چشمان بسته این حرکت را انجام دهید.

4 - بالا رفتن از پله
این حرکت پا را قوی می کند. ابتدا هر دو پا روی زمین باشند. پای چپ خود را بر روی پله بگذارید (می توانید به جای پله، از جسمی سفت به ارتفاع پله نیز استفاده کنید). به دنبال آن، پای راست را نیز بر روی پله قرار دهید. سپس صاف بایستید. الان کف هر دو پایتان روی پله قرار دارد. پایین بیایید، بدین صورت که اول پای راست خود و سپس پای چپ را پایین بگذارید. 10 بار این حرکت را تکرار کنید و استراحت کنید و سپس 10 بار دیگر انجام دهید. بار دوم ابتدا پای راست خود را روی پله قرار دهید. اگر برایتان سخت است، می توانید از دیوار و نرده برای حفظ تعادل کمک بگیرید و یا در ابتدا، از پله هایی با ارتفاع کم استفاده کنید.

5 - پیاده روی
پیاده روی یک ورزش خوب برای درد زانو می باشد. پیاده روی باعث کاهش درد مفاصل و تقویت عضلات پا می شود و انعطاف پذیری بدن را بهبود می بخشد و برای قلب نیز بسیار خوب است. موقع پیاده روی، به جلو نگاه کنید و با آرامش اعصاب، راه بروید. بازوها و پاهایتان را حرکت دهید. اگر شما مبتلا به استئوآرتریت هستید، بهتر است قبل از انجام دادن ورزش، با پزشک خود مشورت کنید.

سایر ورزش های مفید
اگر ورزش کنید، وزنتان نیز کم می شود (البته با رعایت تعادل در خوردن غذا) و با کاهش وزن، فشار کمتری به مفاصل وارد خواهد شد.
سایر ورزش هایی که برای درد زانو مفید می باشند، عبارتند از: دوچرخه سواری، شنا و ورزش های آبی. ورزش های آبی برای درد مفاصل و آرتریت بسیار خوب هستند.
درباره ورزش هایی که نباید انجام دهید، از پزشک و یا فیزیوتراپیست خود بپرسید.

چه قدر ورزش کنید؟
در ابتدا با مقدار کم شروع کنید. اگر برای بار اول، بدون درد حرکات را انجام دادید، برای بار دوم تعداد حرکات را بیشتر کنید. به طور کلی، در حدود 30 دقیقه هر روز ورزش کنید. بعد از چندین جلسه، عضلات پای شما از زانویتان حفاظت می کنند و انعطاف پذیری بدن شما افزایش می دهند.
برخی از کوفتگی ها و درد عضلانی بعد از ورزش، طبیعی می باشند. اما اگر مفاصل شما آسیب دیدند و متورم شدند، نیاز به استراحت کردن دارید. یخ درمانی و مصرف داروهای مسکن مانند: استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند برای درد مفاصل مفید باشد. اما بهتر است در اینگونه موارد، به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه چهارم فروردین 1391 ] [ 19:5 ] [ محمد رنجبری ]

چند راهكار موثر برای درمان كمردرد

بهترین راه‌كار برای مقابله با این مشكل شایع چیست؟


آمارها نشان می‌دهد كه از هر پنج انگلیسی چهار نفر در مراحلی از زندگی خود دچار كمردرد می‌شوند و همواره از این مشكل شكایت دارند اما بهترین راه‌كار برای مقابله با این مشكل شایع چیست؟

 بدن انسان مانند دستگاهی استثنایی عمل می‌كند كه بر اساس میزان فشارها و وظایفی كه به آن تحمیل می‌كنیم، خود را هماهنگ می‌سازد از جمله این فشارها می‌توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حركات و فعالیت‌های غیرعادی یا بی‌تحركی اشاره كرد كه می‌توانند موجب بروز درد بویژه در مناطق خاصی از بدن شوند.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل، متخصصان بهداشت عمومی انگلیس در این مقاله به چند راهكار ساده اما موثر برای كاهش كمردرد اشاره كرده‌اند كه توجه به آنها می‌تواند تا حد زیادی به رفع این مشكل كمك كند.

به عقیده این متخصصان، اولین راه مقابله با كمردرد طرز صحیح راه رفتن و نشستن است. راه رفتن در مسیرهای مسطح تا جای ممكن به جای سراشیبی و سربالایی نیز در این مورد سودمند است.

كارشناسان توصیه می‌كنند هر فردی بعد از 15 تا 30 دقیقه نشستن باید از جایش بلند شود و حركت كند.

دانستن روش صحیح بلند كردن اشیا و حمل آنها یكی دیگر از نكات مهم است.

در موارد كمردردهای خفیف تا متوسط، مصرف داروهای مسكن كه نیاز به نسخه پزشك ندارند (OTC) بلامانع است اما به این شرط كه در مصرف آنها زیاده‌روی نشود چون این كار به نوبه خود عوارض جانبی دارد.

تقویت عضلات كمر با تمرینات جسمی نیز مهم است و برای این منظور انجام حركات كششی در ناحیه كمر و همچنین شانه‌ها و پاها توصیه می‌شود به علاوه بهتر است كه تمرینات مناسب را از یك متخصص ارتوپدی دریافت كنید. در كمردردهای خفیف تا متوسط استفاده از طب سوزنی نیز توصیه می‌شود.

متخصصان همچنین توصیه می‌كنند كه راه رفتن و انجام دادن حركات تمرینی سبك در آب نیز می‌تواند در بهبود كمردرد موثر باشد.

یك عامل موثر دیگر در درمان كمردرد، ترك سیگار و تلاش برای كاهش وزن اضافی است. در موارد شدیدتر مراجعه به پزشك متخصص توصیه می‌شود چون ممكن است مشكل جدی وجود داشته باشد و یا فرد به مسكن‌های قوی‌تری نیاز پیدا كند. گاهی در دردهای شدید و دائمی فیزیوتراپی هم تجویز می‌شود.

گردآوری  : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ دوشنبه سیزدهم تیر 1390 ] [ 20:57 ] [ محمد رنجبری ]

4 تمرین برای تسکین دردهای گردن و شانه‌ها

درد در ناحیۀ گردن و شانه‌ها در بین افراد، خصوصاً کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، بسیار رایج است.

 

 این وضعیت، یعنی قرار گرفتن در مقابل صفحه نمایش، در حالی که دست‌تان روی صفحه کلید قرار دارد، باعث کشیدگی و در نتیجه بروز در در گردن و کتف‌ها می‌شود. حالا شما و این 4 تمرین برای خلاص شدن از این دردها!

تمرین‌هایی برای مقابله با درد گردن و شانه‌هاوزنه‌ها  را بین 2 تا 10 کیلوگرم انتخاب کنید.
با وزنه‌های سبک تر شروع کرده، و به تدریج که تمرین‌ها برایتان راحت تر شدند، سنگین ترشان کنید.
هر تمرین را در یک سری 10 تایی انجام دهید؛ سپس هر سری را 3 بار تکرار کنید، یعنی هر تمرین را مجموعاً 30 بار انجام دهید!
این حرکت‌ها را 3 بار در هفته تمرین کنید.

تمرین شماره1
بایستید، پشت‌تان باید صاف باشد، پاها را اندکی خم کرده، باسن و عضلات شکمی‌تان را منقبض کنید. در حالی که بازوهایتان، در امتداد بدن به حالت کشیده قرار دارند، وزنه‌های 2 تا 5 کیلوگرمی را بردارید. آرنج‌ها را تا کتف‌تان بالا بیاورید، در این مرحله دست‌ها در سطح سینه قرار دارند. در حالی که حرکت را تحت کنترل دارید، به آهستگی دست‌‌‌تان را پایین بیاورید.

تمرین شماره 2
 همان وضعیت تمرین قبل با همان وزنه‌ها را داشته باشید، وزنه‌ها را تا شانه‌ها اما این بار از پهلو بالا بیاورید. توجه! در این مرحله بازوها باید اندکی خم باشند. همان طور که حرکت در بالا رفتن، آهسته است، پایین آمدنش هم باید به آهستگی انجام گیرد.

تمرین شماره 3
باز هم همان وضعیت قبل اما با وزنه هایی سنگین تر (8 تا 12 کیلوگرمی). گردن و چانه‌تان را رها کنید، شانه‌‌ها را به آهستگی بالا ببرید. سپس فوراً شانه‌ها را شل کنید.

تمرین شماره 4
چهار دست و پا قرار بگیرید، عضلات شکمی‌تان را منقبض کنید تا پشت‌تان خم نشود. یک وزنه (6 کیلوگرمی) در یک دست بگیرید و آرنج‌تان را به عقب بکشید، در اینجا دست باید تا موقعیت سینه بالا بیاید. به همان روش تمرین قبل، این تمرین را هم به آهستگی انجام دهید و با کنترل حرکت خود را رها کنید. سپس برای بازوی دیگر هم، همین تمرین را انجام دهید.
تهیه  : گروه سلامت سیمرغ 
مثل هميشه نظر يادتون نره

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ یکشنبه یکم خرداد 1390 ] [ 19:46 ] [ محمد رنجبری ]

مضرات شکستن قلنج انگشتان

متأسفانه عادت رایجی بین مردم وجود دارد و آن این است که شکستن قلنج مفاصل دست که با صدایی هم همراه است، ...

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: شکستن قلنج انگشتان عادت غلطی است و موجب ساییدگی زودرس مفاصل آن می‌شود.

سید علی مرعشی اظهار داشت: متأسفانه عادت رایجی بین مردم وجود دارد و آن این است که شکستن قلنج مفاصل دست که با صدایی هم همراه است، کار خوبی محسوب می‌شود، در حالی که هر چه بیشتر این کار صورت گیرد، مفاصل انگشت خراب می‌شود.

وی با بیان اینکه عارضه ساییدگی زودرس مفاصل بین انگشتی مهمترین نتیجه این کار غلط است و پس از مدتی درد مفاصل را در پی خواهد داشت افزود: عادت نادرست دیگری هم بین مردم وجود دارد و آن کشیدن انگشتان برای صدادادن به ویژه انگشت شصت دست است.
این متخصص اورتوپدی  تصریح کرد: اگر 3 روز پیاپی انگشت شصت را با دست دیگر به سمت بالا بکشیم مفاصل انگشت شصت درد می‌گیرد که بسیاری اوقات علت آن را متوجه نمی‌شویم.
مرعشی با بیان اینکه این کار فشار به مفصل وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: خلائی در مفصل‌های انگشتان وجود دارد که این صدا را پس از تحمل فشار ایجاد می‌کند و آسیب زیادی به مفاصل می‌زند.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه دهم اسفند 1389 ] [ 13:56 ] [ محمد رنجبری ]

چرا ورم کرده‌ام؟

ایا در پاهای خود احساس ورم می کنید به چه دلیل است ؟
 
 تورم ناشی از تجمع مایع در بافت‌های بدن شما- بیشتر از همه در پنجه پاها، قوزک پاها و ساق پاها روی می‌دهد.
علل شایع ادم یا خیز اینها هستند:
    * مصرف بیش از حد نمک.
    * آفتاب سوختگی.
    * دچار بودن به بیماری‌های مانند نارسایی کبد (سیروز)، بیماری کلیوی یا نارسایی قلب.
    * باردار بودن.
    * اختلالات مربوط به گره‌های لنفاوی و مجاری لنفاوی.
    * واکنش نابه‌جا به برخی از داروها.
    * برای مدت طولانی ایستادن به خصوص در هوای گرم.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه بیست و نهم بهمن 1389 ] [ 11:27 ] [ محمد رنجبری ]

استخوان‌های خود را تقویت ‌كنید!

كم‌كم پیری با عوارض استخوانی مترادف شده است و همه انتظار داریم وقتی به میانسالی پا می‌گذاریم تجربه‌ای از درد استخوان یا مفاصل را در ذهن داشته باشیم.
 
اما چرا وقتی پیر می‌شویم استخوان‌ها تحلیل می‌روند؟
بیماری‌های استخوانی و مفصلی بخصوص پوكی استخوانی(اوستئوپوروز) به علت كم شدن قدرت جذب كلسیم و ویتامین D پیش می‌آید و در كنار آن بیماری‌های مفصلی نظیر آرتریت روماتوئید، نرم‌استخوانی و تغییرات استخوانی مهره‌های گردن كه به علت فشار بر شبكه عصب بازویی ایجاد دردهای مبهم در دست‌ها می‌كند زیاد دیده می‌شود.
اما آیا این دردها و ضعف‌های استخوانی راه پیشگیری نیز دارد؟ برای تقویت استخوان‌ها چه باید كرد؟
با ورزش استخوان‌ها را تقویت كنید
چون ورزش یكی از عوامل مهم قرار گرفتن كلسیم در داخل استخوان‌ها و محكم شدن آنهاست (در صورت ابتلا به پوكی استخوان قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی باید با پزشك خود مشورت كنید) سالمندان باید از انجام دادن حركات ورزشی قدرتی، تعادلی و تناسب اندام خودداری كنند و ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن خود را با انجام برنامه ورزشی سبك و منظم تقویت كنند.

 
تقویت ماهیچه‌ها در سالمندان باعث استحكام بیشتر در مفاصل و ستون مهره‌های آنان می‌شود.
انجام حركات ورزشی مدام، سبك و منظم در سالمندان باعث افزایش تحرك و عدم‌تغییر شكل اندام‌های
آنان می‌شود.
ورزش‌هایی برای كشیدگی عضلات متصل به استخوان‌های بلند موجب تقویت آنها و به تاخیر انداختن برداشت كلسیم از روی استخوان‌ها می‌شود.
كاهش مصرف كافئین و الكل كه به توقف دمینرالیزاسیون و دفع كلسیم از كلیه كمك می‌كند.
داروها چه اثری دارند
داروخانه‌ها پر شده‌اند از تبلیغات داروهایی كه شمارا به ترمیم استخوان‌ها و مفاصل دعوت می‌كنند. روزی 4 قرص، یك قرص، 2 قرص، هفته‌ای یك آمپول و.... خوراكی است كه ممكن است برای سلامت استخوان‌هایتان به شما توصیه شده باشد با این امید كه نیروی جوانی به شما برگردد. اما هنوز خبرهای جدیدی از تحقیقات متخصصان به گوش می‌رسد.

مثلا آخرین خبر این است كه محققان یافته‌اند:‌ مصرف سالانه یك داروی خاص پوكی استخوان در تقویت استخوان‌ها موثرتر از مصرف روزانه آن است. به نحوی كه اگر دوز مشخص داروی پوكی استخوان به طور سالی یكبار مصرف شود تاثیر آن در افزایش استحكام و قدرت استخوان‌ها بیشتر از مصرف روزانه همان دوز از دارو است.مصرف مرتب كلسیم نیز بدون مصرف ویتامین دی 3 توسط برخی از پزشكان خطرناك توصیف می‌شود. برخی از متخصصان كلسیم بدون ویتامین را موجب رسوب در كلیه می‌دانند.
علاوه بر اینها برخی از داروها كه ناگزیر از مصرف آنها هستید خود منجر به ضعف استخوان‌ها می‌شود كه همزمان با مصرف آنها باید راهنمایی لازم برای تقویت استخوان‌هایتان را به شما بگویند.
تغذیه‌ای برای استخوان‌ها
مصرف مواد غذایی كلسیم‌دار: لبنیات كم چربی (شیر‌ـ ماست ـ پنیر ـ كشك و...) و در این مورد اضافه كردن چای، پودر نسكافه، پودر كاكائو و قهوه به شیر از جذب شدن كلسیم آن جلوگیری می‌كند.
شربت‌های كاهش‌دهنده اسید معده مانع جذب كلسیم می‌شوند بنابراین باید از مصرف خودسرانه آنها خودداری و با نظر پزشك مصرف نمایید.
نوشابه‌های گازدار مانع جذب كلسیم شده پس باید تا حد امكان كمتر مصرف شوند.
استعمال دخانیات و مصرف الكل برای همه در هر سنی و در هرشرایطی مضر بوده و از جمله عوارض آنها تشدید پوكی استخوان است.
ویتامین D با افزایش جذب كلسیم از پوكی استخوان جلوگیری كرده و برای تامین آن باید هر روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گرفت. (تابش نور خورشید از پشت شیشه اثری ندارد)
مصرف كلسیم زیاد، به میزان 1500 میلی‌گرم روزانه: لبنیات وسبز یجات تیره رنگ منبع غنی كلسیم هستند، سوپ‌ها و آبگوشت‌هایی كه با استخوان و قلم تهیه شده اند نیز دارای كلسیم فراوان هستند. می‌توان با اضافه كردن سركه هنگام پخت، كلسیم بیشتری از استخوان‌ها را وارد آب كرد. بهترین منبع كلسیم، شیر است كه بهتر است كم چرب یا بدون چربی باشد.
اگر شیر دوست ندارید آن را با كاكائو یا موز و خرما مصرف كنید.
كلم بروكلی، سبزیجات برگ سبز و حبوبات هم حاوی كلسیم است. ماست و پنیر را فراموش نكنید. یك فنجان ماست حاوی 345 میلی‌گرم كلسیم است.رژیم غذایی كم فسفر برای اطمینان از نسبت 1 به 1 كلسیم وفسفر مناسب است نوشابه‌های گازدار و غذاهای فرآوری شده دارای كلسیم محدود و فسفر زیاد هستند و نباید مصرف شوند. در مصرف گوشت قرمز نیز باید احتیاط كرد. گرچه می‌گویند سالمندان گوشت سفید بیشتری مصرف كنند اما این بدان معنی نیست كه باید گوشت قرمز را كاملا كنار بگذارید.گوشت بره، منبع بسیار خوبی برای دریافت روی، می‌باشد كه یك ماده معدنی است كه در بسیاری از روندهای اساسی بدن كه شاید مهم‌ترین آن ایمنی بدن باشد، نقش دارد. روی، ماده مغذی مهمی‌ برای مردان تلقی می‌شود.

علاوه بر حفظ سلامت پروستات، یكی دیگر از دلایل استفاده از غذاهای غنی از روی مانند گوشت بره برای مردان سالمند این است كه خوردن روی به تراكم استخوان آنها كمك می‌كند. اگرچه بیماری استئوپروسیس در زنان بیشتر شایع است، اما یكی از مشكلات پیرمردان نیز هست. تقریبا 30درصد شكستگی لگن در مردان اتفاق می‌افتد و از هر 8 مرد 50 ساله یك نفر دچار شكستگی استئوپروسیس می‌شود. طبق مطالعه‌ای كه بر 396 مرد در حدود سنین 45 تا 92 سال انجام شد و در مجله تغذیه‌درمانی آمریكا در سال 2004 منتشر گردید، بین مصرف روی، كاهش مواد معدنی خون و استئوپروسیس در ناحیه لگن و ستون فقرات رابطه وجود داشت.
 
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه نوزدهم بهمن 1389 ] [ 14:18 ] [ محمد رنجبری ]

یوگا برای این بیماران خطرناک است!

آیا می دانید یوگا برای چه بیمارانی خطرناک است و به چه دلیل ؟

یوگا برای زانو خطر دارد
 شاید یوگا برای سلامت بدن و آرامش ذهنی شما مفید باشد، اما این ورزش اثرات بسیار بدی روی زانوها خواهد داشت. گروهی از پزشکان هندی در مورد ورزش یوگا هشدار داده و اعلام کردند در موارد شدید، این ورزش حتی می‌تواند به جراحی‌های زانو منجر شود. ورزش یوگا اکنون تبدیل به یک صنعت چند میلیارد پوندی در جهان شده است و علاقه‌مندان به آن معتقدند می‌توانند با این ورزش روند پیر شدن را کندتر کنند قدرت بدنی خود را افزایش دهند و تناسب بدنی خود را به دست بیاورند.

حتی ادعا می‌شود این ورزش می‌تواند بیماری‌هایی مانند سرطان و ایدز را درمان کند. اما به گفته دکتر راجگوپال حرکات کششی این ورزش و موقعیت‌های خاص آن می‌تواند فشار بسیار زیادی به مفاصل بدن وارد کند. به همین دلیل همزمان با افزایش محبوبیت آن در جهان تعداد بیماری‌های استخوانی و مفصلی هم افزایش چشم‌گیری داشته است. این ورزش می‌تواند جامعه را در معرض ابتلا به بیماری‌های مفصلی قرار دهد و حتی تعدادی از این افراد مجبور به انجام اعمال جراحی برای بهبود دردهای شدید مفصلی خواهند شد. یوگا خصوصا برای افرادی که بدنشان عادت به قرار گرفتن در موقعیت‌های کششی خاص ندارد، می‌تواند آسیب‌های زیادی به غضروف‌ها وارد کند. کارشناسان معتقدند هر فردی دارای آناتومی و شکل بدنی متفاوتی است و به همین دلیل آموزش این ورزش باید متناسب با ویژگی‌های بدنی هر فرد باشد. علاقه‌مندان به این ورزش باید به تدریج آمادگی جسمانی خود را افزایش دهند و در همان ماه‌های اول شروع ورزش فشار زیادی به بدن و خصوصا مفاصل خود وارد نكنند.
 گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ شنبه بیست و پنجم دی 1389 ] [ 19:48 ] [ محمد رنجبری ]

مواظب مفصل‌هایتان باشید

بسیاری از مردم كم و بیش با بیماری روماتیسم مفصلی آشنا هستند و از آن هراس دارند؛ زیرا این بیماری بر جنبه‌های زیادی از زندگی افراد مبتلا به آن تاثیر گذاشته و طیفی از ناتوانی‌های جسمی و روانی برای آنان به بار می‌آورد.

دكتر نسرین مقیمی، فوق تخصص روماتولوژی دراین‌باره به جام‌جم می‌گوید: آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یك بیماری سیستمیك و مزمن است كه سبب درگیری مفاصل و بروز سفتی، درد و تورم در آنها می‌شود. در این بیماری، بدن موادی علیه سلول‌های خود تولید می‌كند كه موجب التهاب و تخریب آنها می‌شود.

روماتیسم مفصلی معمولا بیش از یك مفصل را درگیر كرده و اگر یك زانو یا دست مبتلا به آن شود، سایر مفاصل نیز ممكن است به صورت دوطرفه و پیش‌رونده گرفتار شوند.

عللهرچند كه علت اصلی روماتیسم مفصلی هنوز به طور كامل مشخص نیست؛ اما دكتر مقیمی معتقد است؛ علل ژنتیكی، ویروس‌ها، هورمون‌ها، استرس عاطفی ـ كه می‌تواند باعث تشدید بیماری شود ـ و همچنین برخی علل ناشناخته می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به روماتیسم مفصلی كنند. وی سن شروع این بیماری را دوران میانسالی و بخصوص دهه‌های سوم تا پنجم می‌داند و می‌افزاید: شیوع روماتیسم در جهان حدود یك درصد بوده و در زنان 3 برابر بیشتر از مردان شایع است.
نشانه‌هابیماری شروع آهسته یا ناگهانی دارد و با علائم درد، تورم، گرمی، محدودیت حركت و خشكی صبحگاهی مفاصل همراه است؛ درد مفاصل با استراحت و بی‌حركتی تشدید شده و به مرور زمان طی روز و با كار كردن و فعالیت آرام تسكین پیدا می‌كنند.

این فوق‌تخصص روماتولوژی می‌گوید: التهاب به مرور زمان باعث تخریب غضروف مفصلی و ساییدگی استخوان و به دنبال آن تغییر شكل مفصل می‌شود؛ بیشتر مفاصل‌ بین‌ بندی انگشتان و مفاصل كف دست‌، مچ‌ دست‌، آرنج‌، پا، مچ‌ پا و گاهی اوقات مهره‌های گردنی نیز درگیر می‌شوند.

وی می‌افزاید: بیماران ممكن است علائم خارج مفصلی (سیستمیك) مانند تب، ضعف، خستگی زودرس، بی‌اشتهایی و كاهش وزن و برآمدگی‌های‌ زیر پوست‌ به نام ندول یا گره‌های روماتوئید داشته باشند. گاهی درگیری عروق و اعصاب پوست یا سایر اعضای بدن مثل كلیه، ریه، طحال، كبد و... و درگیری چشمی و خونی نیز دیده می‌شود.

عوارضبا توجه به این‌كه علت اصلی روماتیسم مفصلی ناشناخته بوده یا به دلایل ژنتیكی بروز می‌كند، این بیماری قابل پیشگیری نیست. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی كردستان، معلولیت عمومی بدن، پوكی استخوان، عوارض مفصلی و عضلانی، اختلالات چشمی و قلبی، اختلالات شدید مهره‌های گردنی، عوارض روحی و روانی و كم‌خونی را از عوارض شایع بیماری روماتیسم مفصلی می‌داند.

وی می‌افزاید: وارد ساختن فشار بیش از حد به مفصل می‌تواند باعث افزایش تورم یا آسیب مفصل شده و با تحریك انتهای اعصاب باعث ایجاد درد ‌شود.
درمانمنظور از درمان در این بیماری كاهش درد و تورم، كاهش یا توقف روند تخریب مفاصل و در مجموع بهتر كردن كیفیت زندگی فرد است. این استادیار دانشگاه می‌گوید: روش‌های درمانی مورد استفاده در بیماری روماتیسم شامل تغییر در روش زندگی، استفاده از داروها، جراحی، روش‌های درمانی جایگزین یا تكمیلی نظیر فیزیوتراپی، كاردرمانی، وسایل كمك‌كننده به مفصل و وسایل كمك حركتی می‌باشند.

این پزشك متخصص درخصوص داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری نیز می‌گوید: داروهای ضدالتهابی مانند انواع كورتون‌ها، داروهای سركوب‌كننده سیستم ایمنی و داروهای غیراستروئیدی برای درمان روماتیسم استفاده می‌شوند.

وی همچنین معتقد است؛ با توجه به این‌كه این بیماری در اثر اختلال سیستم ایمنی ایجاد می‌شود و داروهای مصرف شده نیز سیستم ایمنی را ضعیف‌تر می‌كنند، افراد باید در مقابل بیماری‌های عفونی و ویروسی ایمن شوند.

توصیه‌هادكتر مقیمی در پایان با تاكید بر این‌كه افراد مبتلا به روماتیسم باید به طور پیوسته مراقب مفاصل خود باشند، توصیه می‌كند: بیماران از انجام فعالیت‌های روزانه به صورت ناگهانی و در مدت كوتاه خودداری كنند، بایستی سعی شود به جای وارد كردن فشار به یك یا چند مفصل، آن را بین تعداد زیادتری مفاصل توزیع كرده و تا جای امكان از مفاصل بزرگ‌تر و قوی‌تر استفاده شود.

همچنین افراد مبتلا باید تقسیم مناسب فعالیت روزانه، ورزش منظم و اصولی و استراحت در بین فواصل كاری، ایجاد تعادل بین میزان فعالیت و استراحت، كاهش استرس‌های روانی و استفاده از یك رژیم غذایی سالم را رعایت كنند و از حمل اجسام سنگین در حالتی كه بخصوص مچ خم می‌شود، خودداری كنند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه دهم دی 1389 ] [ 10:24 ] [ محمد رنجبری ]

خطرهای دوچرخه‌سواری برای سلامت بدن!

اغلب ما در سنین کودکی دوچرخه‌سواری را یاد می‌گیریم، بنابراین ممکن است فکر کنیم دوچرخه‌سواری فعالیتی است که نیاز به مهارت یا تعلیم خاصی ندارد

 این گرایش ممکن است تا حدی خوب باشد به خصوص اگر معمولا برای مسافت‌های کوتاه از دوچرخه‌ استفاده می‌کنید...

اما با افزایش شمار افرادی که برای مسافت‌های طولانی به عنوان وسیله حمل و نقل از دوچرخه استفاده یا برای تقویت بدنی خود دوچرخه‌سواری می‌كنند، مساله مهارت‌های دوچرخه‌سواری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تکنیک بد یا وضعیت نامناسب قرارگیری روی دوچرخه‌سواری یا اندازه نامتناسب آن باعث درد و ناراحتی شما می‌شود. برخی از مشکلاتی که با دوچرخه‌سواری ممکن است بروز کند اینها هستند:

1 درد زانو:دوچرخه‌سواران مانند دوندگان گاهی دچار درد زانو یا به عبارت دقیق‌تر درد در محل مفصل استخوان ران و استخوان کشکک می‌شوند. این درد به علت التهاب تاندون (یا تاندینیت) در مفصل استخوان ران و استخوان کشکک است.

درد زانو در دوچرخه‌سواری ممکن است ناشی از پایین بودن بیش از حد یا جلو بودن بیش از حد زین یا با شدت بیش از حد ركاب زدن در یک دنده معین دوچرخه باشد که باعث می‌شود هنگام ركاب زدن روی زانو فشار بیاید.

درد در بخش بیرونی زانو ممکن است ناشی از تحریک «نوار ایلیوتیبیال»، نوار بافتی ضخیمی که از استخوان لگن در کناره ران به سمت استخوان درشت نی (تیبیا) در ساق پا کشیده می‌شود، باشد. علت این درد بالا بودن بیش از حد زین و ركاب زدن با پنجه پا به سمت داخل است.

2 کمردرد: علل کمردرد ممکن است سوار شدن دوچرخه بیش از حد دراز یا جلو یا پایین قرار داشتن بیش از حد فرمان دوچرخه باشد. توصیه کلی این است که ارتفاع زین را تنظیم کنید. یک بررسی هم نشان داده است که زاویه دادن به زین در حد 10 تا 15 درجه به سمت جلو در بهبود کمردرد دوچرخه‌سواران مفید است.

3 بی‌حسی در دست‌ها و مچ‌ها:این مشکل را گاهی «فلج فرمان دوچرخه» می‌نامند. این عارضه ناشی از گذاشتن وزن بیش از حد روی دست‌ها حین دوچرخه‌سواری است، به طوری که عصب اولنار، عصبی که از آرنج به سمت بخش خارجی پنجه دست کشیده می‌شود،‌ تحت فشار قرار می‌گیرد. بالا بردن فرمان دوچرخه یا کم کردن فاصله آن تا زین ممکن است کمک‌کننده باشد، چرا كه موقعیت دست‌ها هنگام دوچرخه‌سواری را اصلاح می‌کند.

4 درد باسن: بیشتر وزن شما هنگام دوچرخه‌سواری باید روی توبروزیته‌های ایسکیال یا استخوان‌های نشیمنگاه که کف لگن را تشکیل می‌دهند، وارد شود. هنگامی كه شروع به دوچرخه‌سواری بطولانی مدت می‌کنید، احساس اندکی درد عادی است،‌ اما اگر درد شدیدی در باسن داشتید، ممکن است زین دوچرخه بیش از حد بالا یا لازم باشد که زین دوچرخه را به سمت جلو یا عقب ببرید.
5ضربه مغزی:ضربه به سر مهم‌ترین خطری است که دوچرخه‌سواران در معرض آن هستند و بررسی‌ها نشان داده‌اند که به سر داشتن کلاه ایمنی باعث کاهش آسیب‌های سر و مغز هنگام دوچرخه‌سواری می‌شود.
 

موضوعات مرتبط: اتاق تناسب اندام، اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ شنبه چهارم دی 1389 ] [ 18:40 ] [ محمد رنجبری ]

چگونه درد شانه‌ها را تسكین دهیم؟

كارشناسان انستیتو و مفاصل پن استیت هرشی می‌گویند شانه‌ها بیش از هر مفصل دیگری در بدن حركت دارند. بنابراین وقتی شانه فردی آسیب می‌بیند دیگر كار كردن با شانه آسیب دیده بسیار دشوار می‌شود.
 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این كارشناسان چندین توصیه برای كنترل و تسكین درد شانه‌ها ارایه كرده‌اند.
به گزارش هلت دی نیوز، نخست راه كار این است كه به محض شروع درد مدت 15 دقیقه روی آن یخ قرار دهید، بعد 15 دقیقه یخ را از محل درد بردارید و این روش درمان با یخ را تا چند ساعت ادامه دهید.
در این روش مراقب باشید كه یخ را با پارچه بپوشایند تا در اثر تماس مستقیم به پوست بدنتان آسیب وارد نكند.

روش گذاشتن یخ را دو تا سه روز ادامه دهید. پس از این سه روز تا دو روز دیگر به شانه‌هایتان استراحت بدهید.

اگر نیاز بود با یك متخصص ارتوپد مشورت كنید تا بتوانید فعالیت‌های خود را در شرایط بی‌خطر و مطمئن از سر بگیرید، مصرف استامینوفن یا بروفن هم به كنترل درد و كاهش التهاب كمك می‌كند.

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ پنجشنبه دوم دی 1389 ] [ 13:47 ] [ محمد رنجبری ]

با گرفتگی عضلات چه کنیم؟

گرفتگی عضلات یکی از شایع‌ترین عوامل ایجاد درد شدید در پشت و گردن افراد است.


 از اولین نشانه‌های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه‌ دیده، در پشت یا گردن ظاهر می‌شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

با گرفتگی عضلات چه کنیم؟ صبح که از خواب بیدار می‌شوید، اگر به علت درد و گرفتگی عضلات گردن نتوانید سرتان را بچرخانید چه می‌کنید؟

تا به‌ حال برایتان پیش آمده است که حین انجام کارهای عادی روزانه، به‌ طور ناگهانی دچار درد شدیدی در قسمتی از بدنتان ‌شوید؛ مثلا وقتی خم شده‌اید تا شیئی را از روی زمین بردارید یا هنگامی که سرتان را موقع خروج از پارکینگ برای احتیاط و نگاه‌ کردن به عقب بر‌گردانده‌اید؟ حتی ممکن است تنها بعد از کش ‌دادن بدنتان پس از یک سفر هوایی طولانی، دچار این نوع دردهای ناگهانی شدید شوید.

این دردها معمولا آن ‌قدر شدید هستند که شاید حتی به سختی بتوانید از جایتان تکان بخورید، زیرا ماهیچه‌های اطراف ستون فقرات ، از قوی‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین نقاط بدن هستند و گرفتگی آنها می‌تواند منجر به بروز دردهای ناراحت ‌کننده در ناحیه پشت و گردن شود.گرفتگی عضلات یکی از شایع‌ترین عوامل ایجاد درد شدید در پشت و گردن افراد است. این درد اگرچه گاهی با بعضی روش‌های سنتی معمول قابل کنترل است و نیازی به درمان از طریق روش‌های جراحی ندارد، اما در صورت مشاهده بعضی علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

گرفتگی عضلات یکی از عکس‌العمل‌های حفاظتی و طبیعی بدن نسبت به مشکلاتی است که در ماهیچه یا رشته‌های عصبی اطراف آن پیش آمده است. گرفتگی پشت ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند. معمولا حرکات ناگهانی نامناسب ممکن است باعث کشش‌های شدید در بافت ماهیچه‌ای و عصبی این قسمت شده و درد و ناراحتی برای ما ایجاد کند. گرفتگی عضلات پشت گاهی هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود صدمات و مشکلات در قسمت‌های درونی خود ستون فقرات مثل مهره‌ها یا دیسک‌ها و زردپی‌ها (رشته‌های پیوندی که مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند) باشد.

این درد معنی ‌داراز اولین نشانه‌های گرفتگی عضلات، درد شدیدی است که بسته به موقعیت ناحیه صدمه‌ دیده، در پشت یا گردن ظاهر می‌شود. این درد که با انقباض دردناک ماهیچه همراه است، ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

این درد و انقباض معمولا دو هدف دارد: یکی این که شما را متوجه وجود مشکل در بدنتان کند و دیگر این که حرکات شما را محدود سازد تا مانع صدمات بیشتر در آن ناحیه از بدنتان گردد. این علائم معمولا‌ بر اثر فعالیت بدنی زیاد تشدید می‌شوند و عموما پس از یک دوره استراحت، کمتر شده یا از بین می‌روند.

چه باید کرد؟بیشتر اوقات اگر گرفتگی عضله علت پزشکی جدی نداشته باشد، با یک دوره درمانی ساده در چند روز یا چند هفته بهبود پیدا می‌کند. اما اگر هر یک از علائم زیر را در خود مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
* تغییر در نحوه عملکرد روده‌ها و مثانه، به طوری که در کنترل آنها دچار مشکل شوید.

* ضعف ماهیچه‌ها در ناحیه بازوها و ساق پاها و عدم تعادل هنگام راه ‌رفتن، و احساس کاهش تــدریجــی توانایی در طی مسیری که معمولا به راحتی پیاده‌روی می‌کرده‌اید.

* احساس گسترش درد و بی‌حسی در دست و پا به ویژه هنگام عطسه، سرفه یا موقع نشستن.

* بدتر شدن درد در حالت دراز کشیدن و بی‌خوابی در طول شب از شدت درد.

* درد همراه با تب، کاهش وزن و دیگر نشانه‌های بیماری.

اگر هیچ یک از علائم ذکر شده در بالا را نداشتید، شاید با انجام کارهایی بتوانید خودتان درد و گرفتگی ماهیچه‌هایتان را کاهش دهید، یا بعضی از علائم آزاردهنده و مشکل‌ساز آن را از بین ببرید.

از تو حرکتانجام فعالیت‌های روزانه و معمول (البته شاید با سرعت کمتر و مطمئنا با خودداری از انجام کارها و حرکاتی که ممکن است دوباره شما را دچار مشکلاتی کند) بهترین و مناسب‌ترین راه برای شروع یک دوره ی درمانی است. استراحت کوتاه‌ مدت مشکلی ایجاد نخواهد کرد،اما خوب است بدانید که انجام فعالیت‌های سبک، بهبود وضعیت شما را تسریع می بخشد. بنابراین از دراز کشیدن و استراحت‌های طولانی ‌مدت خودداری کنید.

کمپرس سرددر ۷۲ ساعت (سه روز) اولیه‌ پس از شروع گرفتگی عضلات،‌ فورا تعدادی قطعه یخ را در کیسه و سپس پارچه‌ای بپیچید و حداکثر ۲۰ دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. کمپرس سرد، درد و ورم ناحیه دردناک را کاهش می‌دهد و با بی‌حس کردن بافت عضلانی آن منطقه، تحریکات عصبی را کم می‌کند.البته باید مراقب باشید، زیرا کمپرس سرد طولانی (بیش از ۲۰ دقیقه) در ناحیه مورد نظر می‌تواند باعث انقباض بیشتر عضلات و افزایش درد شود.

کمپرس گرم

پس از گذشت سه روز از آغاز درد ، می‌توانید روش کمپرس گرم را شروع کنید. کمپرس گرم باعث شل ‌شدن ماهیچه‌های منقبض‌ شده و افزایش جریان خون در آنها می‌شود.

این کار حتما باید پس از ۷۲ ساعت اولیه گرفتگی عضلات آغاز شود تا التهاب فروکش کند. استفاده از گرمای مرطوب بهتر از گرمای خشک است، زیرا میزان از دست‌دهی آب بدن را کاهش می‌دهد. برای این کار می‌توانید از انواع کمپرس‌های مرطوب مانند کیسه‌های آب‌ گرم مخصوص کمپرس، حمام آب‌گرم یا جکوزی استفاده کنید.

داروهای ضد‌درد و آرام‌بخشانواع داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایپوبروفن، استامینوفن یا ناپروکسن می‌توانند درد را کاهش دهند و ورم و گرفتگی عضلات را کم کنند. داروهای متنوعی وجود دارند که بدون نیاز به نسخه پزشک قابل‌‌ خریداری هستند، اما حتما در مورد مصرف آنها با پزشک مشورت کنید. او به شما کمک می کند تا مناسب‌ترین دارو را تهیه کنید.

موضع‌بند‌های طبیاستفاده کوتاه‌ مدت از سینه ‌‌بند‌های طبی نیز می‌تواند برای کاهش درد گرفتگی عضلات مفید باشد. این‌گونه تجهیزات طبی (سینه‌بند یا گردن‌بند طبی) با ثابت نگه‌ داشتن و گرم کردن ماهیچه‌های محل مورد نظر، درد را کاهش می دهند. فراموش نکنید که در مورد استفاده از انواع کمربند، گردن‌بند و سینه‌بندهای طبی و سایز و نوع مناسب آن حتما با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را به شما بدهد.البته هرگز روی این نگهدارنده‌های خارجی برای درازمدت حساب نکنید، زیرا رها گذاشتن عضله‌ها و اجازه حرکت به آنها می‌تواند برای بهبود مشکلات و صدمات شما مفید باشد.

اگر هیچ یک از روش‌های پیشنهادی بالا کارساز نبود و با هیچ‌کدام از مراقبت‌های خانگی نتوانستید درد، التهاب و گرفتگی عضلات خود را کم کنید، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید؛ شاید آنها روش‌های مراقبتی و درمانی دیگری را به شما ارائه بدهند.

عضله هم بگیر نگیر داره

برای جلوگیری از ایجاد دوباره صدمات در پشت و گردن و پیشگیری از گرفتگی دردناک عضلات باید قدرت و توانایی‌ عضلات خود را زیاد کنید و برای انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و زرد‌پی‌هایی که ستون فقرات پشت‌تان را نگهداری ‌می‌کنند، برنامه‌ریزی و تلاش کنید. روش‌های زیر به این منظور پیشنهاد می‌شود:

* برای انجام ورزش‌های هوازی سبک - که به پشت و ستون فقرات و مفاصل فشار وارد نمی‌کنند - مثل دوچرخه ‌سواری ، پیاده ‌روی یا شنا برنامه‌ریزی کنید. اگر ورزش در فضای باز برایتان ممکن نیست، از دستگاه‌ها و وسایل ورزشی مانند دوچرخه‌های ثابت و ... که در سالن‌های ورزشی موجود هستند، استفاده کنید. حتی می‌توانید یکی از آنها را خریداری کرده و در خانه داشته باشید و مرتبا از آن استفاده کنید.

* با تقویت عضلات شکم و پشت خود (بدن ‌سازی) یک سینه‌ بند طبی طبیعی برای نگهداری ستون فقرات خود خواهید داشت.

* کشش آرام عضلات، انعطاف‌پذیری آنها را زیادتر می‌کند. همچنین باعث می‌شود خون بیشتری به سمت عضلات‌تان جریان پیدا کند.

هشدار، هشدار!اگر به طور مرتب دچار گرفتگی عضلات می‌شوید، پیش از برنامه‌ریزی برای انجام هر گونه فعالیت کششی و ورزشی، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید (حتی اگر به انجام فعالیت‌های ورزشی عادت دارید!).

زمانی‌ که ماهیچه‌ها، اعصاب و دیگر بافت‌های بدن تحت تاثیر گرفتگی، التهاب دارند، یا در مراحل اولیه بهبود به سر می‌برند، باید از تحرک زیاد و وارد کردن هر نوع فشار بر آنها خودداری کنید، زیرا ممکن است صدمات بیشتری به آنها وارد نمایید یا روند درمان را آهسته کنید.
فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ پنجشنبه یازدهم آذر 1389 ] [ 17:50 ] [ محمد رنجبری ]

تاثیر استرس شدید بر عملکرد بدن

استرس سبب بروز تغییراتی در بدن می‌شود. استرس همچنین روی عواطف ما تاثیر می‌گذارد. برخی نشانه‌های استرس عبارتند از:

· ضربان قلب سریع‌تر
· سردرد
· گرفتگی گردن و یا درد شانه‌ها
· کمردرد
· تنفس سریع
· تعریق و کف دست‌های خیس
· درد ناگهانی معده، تهوع و اسهالدر طول زمان استرس می‌تواند روی شما این تاثیرات را داشته باشد

:· سیستم ایمنی.
استرس مداوم می‌تواند سبب شود تا اغلب اوقات احساس بیماری کنیم و اگر فردی مبتلا به بیماری‌های مزمنی نظیر ایدز باشد، استرس می‌تواند علایم را بدتر کند.

· قلب.استرس با فشارخون بالا ارتباط دارد، همچنین استرس می‌تواند سبب ضربان غیرطبیعی قلب، لخته خونی و سختی شریان شود (آترواسکلروزیس). همچنین استرس با بیماری‌های شریانی قلب، حملات قلبی و نارسایی قلبی ارتباط دارد.

· عضلات. تنش و استرس مداوم می‌تواند به گردن‌درد، شانه‌درد و کمردرد منجر شود. استرس حتی بیماری آرتریت روماتویید را بدتر می‌کند.

· معده.اگر دچار مشکلات معده نظیر بیماری بازگشت اسید از معده به مری هستید یا دچار زخم معده، نشانگان روده تحریک‌پذیر یا کولیت اولتراتیو هستید، استرس می‌تواند علایم شما را بدتر کند.

· پوست.
مشکلات پوستی نظیر آکنه و پسوریازیس با استرس بدتر می‌شوند. استرس چگونه روی عواطف و افکار تاثیر می‌گذارد؟باید توجه کنید که استرس روی تفکر، عملکرد و احساس شما اثر می‌گذارد.

· احساس تشویش و عدم توانایی برای سازگاری حتی با مشکلات کوچک

· احساس ناامیدی،از دست دادن احساسات اغلب اوقات و پرخاشگری بدون دلیل

.· احساس خستگی اکثر اوقات

· اشکال در تمرکز و انجام وظایف

· نگرانی بیش از حد در مورد مسایل مختلف

· احساس اینکه بسیاری از چیزها و موقعیت‌ها را به دلیل اینکه سریع عکس‌العمل نشان نداده‌اید از دست داده‌اید.

موضوعات مرتبط: اتاق گوارشی، اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق چشم و بیماری های آن، اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ شنبه ششم آذر 1389 ] [ 20:10 ] [ محمد رنجبری ]

میوه ای فوق العاده در درمان آرتروز

اگر آرتروز دارید و به دنبال بهبود دهنده های طبیعی هستید از این میوه میل کنید و ...

مصرف انگور در درمان آرتروز موثر است
مریم مراداف متخصص تغذیه گفت: مصرف انگور در درمان آرتریت روماتوئید، بهبود دهنده علائم آرتروز، در درمان اختلالات ادراری و كاهنده فشار خون مؤثر است.

این متخصص تغذیه افزود: انگور میوه‌ای انرژی زا و نشاط آور است كه از دیرباز در درمان آرتروز و روماتیسم استفاده می‌كردند.

وی گفت: این میوه ، «مدر» و دارای خواص پاك كنندگی، تقویت و جوان سازی بدن است. انگور همچنین دارای مقادیر فراوان فیتونوترینت‌ها و پتاسیم است و نیز نسبتاً قند فراوانی دارد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی كلینیك نواندیشان تغذیه اضافه كرد: انگور حاوی مواد مغذی نظیر و یتامین k ، الائیك اسید ، آنتوسیانیدها ، فیبر و فلاوونوئیدها است. انگور خشك شده یا كشمش یك منبع غنی پتاسیم محسوب می‌شود.

مراداف گفت: انگور میوه‌ای شیرین است و علت شیرینی آن میزان بالای قند آن است به طوری كه حدود 15 تا 25 درصد انرژی این میوه از قند‌های گلوكز و فروكتوز تأمین می‌شود، با این وجود نمایه گلایسمیك این میوه پایین است و در نتیجه میزان قند خون را به آهستگی افزایش می‌دهد.
این متخصص تغذیه افزود: تحقیقات نشان داده مصرف منظم انگور چند بار در هفته به كاهش ریسك سرطان‌های ناشی از آلودگی محیطی كمك می‌كند.انگور با تركیبات سرطان زا مبارزه می‌كند ، بهبود دهنده علائم آرتروز است و در درمان اختلالات ادراری مفید است، همچنین كاهنده فشار خون است.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ سه شنبه دوم آذر 1389 ] [ 18:57 ] [ محمد رنجبری ]

شما هم از درد زانو شكایت دارید؟ برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها با مشكل مواجه هستید؟


 اگر این مشكل شماست، بهتر است در مورد آن اطلاعاتی داشته و برای بهبود آن كاری انجام دهید. یكی از مشكلاتی كه ممكن است برای زانوها پیش بیاید آرتروز زانو است.

آرتروز زانو یكی از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالای 40 سال محسوب می‌شود و شایع‌ترین بیماری تخریبی میان مفاصل بدن است. میزان ابتلا به این بیماری در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است.
محمد عالمی ، فیزیوتراپیست در این‌باره می‌گوید: «یكی از مشكلات شغلی كه در هر كار و فعالیتی احتمال بروز آن وجود دارد، آرتروز است. آرتروز به معنای تخریب غضروف مفاصل زودتر از موعد مقرر است.»

وی اشاره می‌كند: «با انجام ورزش‌های ملایم به مدت 30 دقیقه در روز می‌توانیم فشارهایی را كه در طول روز به بدن وارد می‌شود، كاهش دهیم. در حقیقت با ورزش به نوعی بدن را در برابر این فشارها تقویت می‌كنیم؛ البته مهم است بدانیم رفت و آمدها چه از خانه به محل كار و بالعكس و چه در محیط كار و منزل، به هیچ وجه جای ورزش را نخواهند گرفت و حتی می‌تواند فشارهای وارد بر بدن را نیز افزایش دهد.»

او تاكید می‌كند: «ورزش تعریف مشخص خود را دارد و به معنای همراه كردن جسم و روح با هم است. به همین دلیل فعالیت‌های روزمره نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای ورزش باشد. زمانی كه شرایط ورزش فراهم نباشد، آن حركات، تنها فشاری بر بدن محسوب می‌شوند.»

علائم اولیه آرتروزعالمی درباره علائم اولیه آرتروز می‌گوید: «از اولین نشانه‌های آرتروز كاهش عملكرد زانوی فرد است. همچنین تورم، خشكی مفاصل در صبحگاه كه كمتر از 30 دقیقه طول بكشد، بدشكلی و ناصافی سطوح مفصلی و وجود صداهای غیرمتعارف از جمله دیگر علائم آرتروز هستند.»

عوامل موثر در ایجاد آرتروزاین فیزیوتراپیست درباره عوامل موثر در ایجاد آرتروز اضافه می‌كند: «عوامل ارثی، جنسیت، عوامل هورمونی، عوامل شغلی، چاقی و پوكی استخوان می‌توانند از جمله علل موثر در بروز آرتروز باشند. به علاوه ورزش‌های شدید، افزایش سن، استعمال دخانیات، یا حتی ضربه نیز می‌توانند باعث بروز این مشكل شوند.»

آرتروز زانویكی از شایع‌ترین انواع آرتروز كه خیلی از افراد با آن درگیرند، آرتروز زانو است. باید بدانیم در هر شغلی (در میان افرادی كه زیاد در حالت ایستاده به سر می‌برند یا افرادی كه بیش از حد معمول می‌نشینند) احتمال بروز آرتروز وجود دارد. شاید بتوانیم بگوییم كه آرتروز زانو در بیشتر اقشار جامعه دیده می‌شود.

این فیزیوتراپیست می‌افزاید: «به علاوه این مشكل میان خانم‌ها بیشتر از آقایان دیده می‌شود. عوامل هورمونی و كم‌تحركی خانم‌ها نیز می‌تواند از جمله دلایل این مساله باشد. در مورد افراد چاق نیز همین طور است؛ این مشكل میان این گروه بیشتر دیده می‌شود.»

وی درباره درمان و روش‌های كنترل آرتروز می‌گوید: «بهتر است بگوییم كه می‌توانیم جلوی پیشرفت آرتروز را بگیریم یا روند آن را كند كنیم.»

توصیه‌هایی برای مبتلایان به آرتروزعالمی به روش‌هایی برای كنترل پیشرفت بیماری اشاره كرده و می‌افزاید: «بهتر است افرادی كه دچار آرتروز زانو هستند در منزل از صندلی‌های بلند استفاده كنند.

به این معنی كه هنگام نشستن، كف پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. بعلاوه استفاده از سرویس‌های بهداشتی فرنگی نیز می‌تواند به این افراد كمك كند. كاهش مدت زمان راه‌رفتن و پوشیدن كفش‌هایی دارای كفی نرم نیز می‌تواند كمك موثری باشد. همچنین بهتر است این افراد از بالا و پایین رفتن از پله‌ها، دوزانو یا چهارزانو نشستن نیز اجتناب كنند. ورزش درمانی نیز از دیگر راه‌هایی است كه به این بیماران توصیه می‌شود.»

ورزش مناسبورزشی كه بعد از انجام آن، درد مفاصل بیشتر از 2 ساعت ادامه پیدا كند، یك علامت هشداردهنده است. در این مواقع باید شدت ورزش را كاهش دهیم. ورزش همچنان كه بر استحكام مكانیكی و تقویت عضلات موثر است می‌تواند روی تغذیه غضروف نیز اثر بگذارد. بعلاوه ورزش باعث افزایش جریان خون می‌شود و به انعطاف‌پذیری مفصل كمك می‌كند. یكی دیگر از فوایدی كه ورزش برای این گروه از افراد در بر خواهد داشت، كاهش وزن است. زیرا یكی از نكات مهم در ارتباط با آرتروز زانو كاهش وزن است.
به گفته این فیزیوتراپیست: «ورزش‌های انعطاف‌پذیری مانند كشش عضلات اطراف مفصل، ورزش‌های قدرتی و ورزش‌های هوازی مانند شنا، ورزش در آب و پیاده‌روی، ورزش‌هایی مناسب هستند؛ البته برای هر نوع از آرتروز و برای هر شخص باید ورزش خاص خود او و اغلب متفاوت با دیگران توصیه شود. بنابراین بهتر است كه این كار را به متخصص بسپاریم.»

عالمی می‌افزاید: «این افراد باید قبل از ورزش و برای شروع آن 5 دقیقه ورزشی ملایم و سبك یا پیاده‌روی انجام دهند. بعد از ورزش‌های سبك باید چند حركت كششی مناسب برای عضلات اطراف مفصل انجام شود. البته این كشش باید حتما 5 تا 10 ثانیه ادامه پیدا كند. حتما باید هر مفصل را در حالت بدون تحمل وزن و در تمام طول دامنه حركتی‌اش حركت داد. در ضمن نباید روی مفاصل ملتهب زیاد فشار وارد كنند.»

وی درباره تاثیر پله‌ها می‌گوید: «بالا و پایین رفتن از پله هم بهتر است انجام نشود. اما شاید نتوانیم از این كار اجتناب كنیم. در این موارد بهتر است برای بالا رفتن از پله اول پای سالم را بالا بگذارید و برای پایین آمدن از پله اول پای ناسالم را.»
محمد عالمی توصیه می‌كند: استفاده مداوم از دمپایی و كفش‌های پاشنه‌دار و خواباندن پشت كفش را هم باید كاهش داد. بهتر است این افراد ورزش‌ها را در رختخواب و بلافاصله پس از بیدار شدن انجام دهند و بعد از انجام ورزش از جای خود بلند شوند. این ورزش‌ها باید 3 تا 5 روز در هفته نیز ادامه پیدا كنند.»
موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه یازدهم آبان 1389 ] [ 14:2 ] [ محمد رنجبری ]

آیا می دانید با خوردن این سه خوراکی به پوکی استخوان مبتلا می شوید و ....


فرآیند هیدراته کردن که باعث تبدیل روغن های نباتی مایع به روغن های جامد می شود، موجب از بین رفتن برخی ویتامین های طبیعی روغن و کاهش تراکم استخوان می شود.

بررسی پژوهشگران علوم پزشكی نشان می دهد، سه نوع ماده غذایی در کاهش کلسیم بدن و ایجاد پوکی استخوان تاثیر زیادی دارند.
به گفته محققان، نمک یکی از مهم ترین عوامل پوکی استخوان است که به ازای مصرف هر2300 میلی گرم آن،40 میلی گرم کلسیم بدن از دست می رود.
پژوهشگران، یکی از موثرترین روش ها برای کاهش نمک مصرفی را، پرهیز از خوردن غذاهای فرآوری شده می دانند.
پژوهشگران چربی های هیدروژنه را دومین ماده غذایی موثر در ایجاد پوکی استخوان می دانند.
پژوهش های اخیر نشان می دهد، فرآیند هیدراته کردن که باعث تبدیل روغن های نباتی مایع به روغن های جامد می شود، موجب از بین رفتن برخی ویتامین های طبیعی روغن و کاهش تراکم استخوان می شود.
به گفته پژوهشگران، مصرف نوشابه های گازدار، سومین عامل مهم غذایی است که در ایجاد پوکی استخوان تاثیر بسزایی دارند.
نوشابه های گازدار اغلب از اسید فسفریک تهیه می شوند که باعث دفع کلسیم از ادرار می شود.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ یکشنبه نهم آبان 1389 ] [ 21:6 ] [ محمد رنجبری ]

پوکی استخوان یک بیماری شایع استخوانی است كه به علت کاهش تراکم استخوان و از دست رفتن توده استخوانی ایجاد می شود .
 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بیماری پوکی استخوان بدون علامت خاصی بوده و معمولا ‌با ایجاد یک شکستگی در یکی از استخوان‌های بدن بخصوص استخوان‌های مهره، لگن و مچ خود را نشان دهد.
این شکستگی ها ممکن است به دنبال سقوط یا حتی یک ضربه خفیف مثل نشستن ناگهانی، لغزیدن و پیچ خوردن، زمین خوردن، برخورد با اشیاء و حتی ممکن است رخ دهد و یا آنكه استخوان بدون هیچ ضربه ای خودبه خود بشکنند.

 علل پوکی استخوان
1- کمبود طولانی مدت کلسیم و پروتئین در رژیم غذایی ماده اصلی که سختی و شکل استخوان را بوجود می‌آورد، کلسیم است ذخیره شدن کلسیم در استخوان قبل از تولد آغاز می‌شود و تا سن 30 سالگی ادامه می‌یابد . در 30 سالگی استخواهای یک فرد سالم به بیشترین سختی خود می‌رسد . اگر فعالیت بدنی وجود نداشته باشد یا غذای حاوی کلسیم کم مصرف شود، به تدریج کلسیم استخوانها کم شده و استخوانها شکننده می‌شوند وبیماری پوکی استخوان ایجاد می شود.
2- سطح پایین استروژن پس از یائسگی
3- کاهش فعالیت با افزایش سن
4- استعمال دخانیات و اعتیاد به الکل
5- کمبود ویتامین ها به ویژه ویتامین ث و دی
6- پرکاری تیرویید و سرطان
7- سابقه خانوادگی پوکی استخوان

 اهمیت بیماری پوکی استخوان
بیش از یک سوم افراد 65 ساله یا مسن تر هر ساله سقوط می کنند و تقریباً یکی از هر 10 سقوط منجر به آسیب جدی از جمله شکستگی لگن، و سایر شکستگی ها می شود.
علت اصلی شکستگی پوکی استخوان است اکثریت افراد مبتلا به پوکی استخوان خانمها هستند و احتمال شکستگی ناشی از آن در طول زندگی بسیار بالاست این عارضه بیشتر در خانم های یائسه دیده می شود اما مردان هم درصورت عدم تغذیه صحیح و فعالیت بدنی خوب ممکن است به این بیماری مبتلا شوند پوکی استخوان ، یک بیماری خاموش است زیرا بدون هیچ علامتی، کم کم بوجود می‌آید.

علایم شایع
در مراحل اولیه این بیماری بیشتر با کمر درد و در بیشتر افراد بدون علامت است در مراحل پیشرفته بیماری درد ناگهانی پشت همراه به یک صدای خردشدگی که نشانه بروز شکستگی مهره هاست ، تغییر شکل ستون فقرات به صورت قوز کردن ، کاهش قد ، بروز شکستگی با ضربه خفیف ، به ویژه در ناحیه استخوان ران و بازو.

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پوکی استخوان هستند:
1- افراد مسن : هر چه سن فرد بیشتر باشد ، احتمال ابتلا در وی بیشتر است .
2- نژاد : در برخی نژادها از جمله نژاد آسیایی استعداد ابتلا بیشتر است .
3- جنس : زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند مخصوصا زنهایی که زایمان زیاد و با فاصله کمتر از سه سال داشته اند.
4- میزان تحرک: اگر شیوه زندگی کم تحرک باشد، احتمال ابتلا بیشتر است .
5- تغذیه: کمبود مصرف کلسیم و ویتامین
6- عادات: مصرف سیگار و الکل عاملی برای افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان است .
7- عوامل فامیلی: سابقه وجود پوکی استخوان در خانواده و همچنین سابقه شکستگی در بستگان درجه یک فرد

 پیشگیری از پوکی استخوان
بیماری پوکی استخوان قابل پیشگیری است با رژیم غذایی مناسب ، مکمل های کلسیم و فلورید، ویتامین دی و ورزش می توان سیر پوکی استخوان را متوقف کرده و احتمالاً روند آن را در جهت رسیدن به حالت طبیعی معکوس کرد .

برای پیشگیری از این بیماری رعایت نکات زیر ضروری است:
1- به طور منظم ورزش کنید . ورزش یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوانها است . پیاده روی ورزش مناسبی است اما اگر به پوکی استخوان مبتلا هستید قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی با پزشک خود مشورت کنید .

2 - هر روز مواد غذایی حاوی کلسیم، به خصوص شیر و لبنیات ماست،کشک و پنیر، انواع کلم ، برگهای تربچه، جعفری ، بادام، فندق ، کنجد، پرتقال استفاده نمایید میزان کلسیم روزانه برای بزرگسالان بین 800 تا 1200 میلی‌گرم است . هر لیوان شیر بزرگ دارای 300 میلی‌گرم کلسیم است.

3- شیر منبع خوبی برای کلسیم است، اما از اضافه کردن چای، پودر نسکافه ، پودر کاکائو و قهوه به شیر اجتناب کنید چون جذب کلسیم را کم می کند.

4- شربت‌های کاهش دهنده اسید معده را فقط با تجویز پزشک مصرف نمایید زیرا نمی‌گذارند کلسیم غذا جذب شود .

5- تا حد امکان نوشابه های گازدار کمتر مصرف کنیدچون جلوی جذب کلسیم غذا را می‌گیرد.

6- از جمله عوارض استفاده از دخانیات و مصرف الکل، ‌تشدید پوکی استخوان است پس از استعمال آن در هر سنی اجتناب کنید.

7- ویتامین D با افزایش جذب کلسیم از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند برای تامین آن هر روز 15 تا 30 دقیقه در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید توجه داشته باشید تابش نور خورشید از پشت شیشه تاثیری ندارد .

8- در صورت وجود پوکی استخوان علاوه بر توصیه های فوق نیاز به دارو درمانی به همراه مصرف کلسیم و ویتامین D دارید بنابراین باید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

 اقدامات حفاظتی در سالمندان علیه پوکی استخوان
1- دوری از هر موقعیتی که ممکن است منجر به آسیب دیدگی شود. از راه رفتن در خیابان های یخ زده یا برروی سطوح خیس یا لغزنده خودداری کنید. هنگام بالا یا پایین رفتن از پلکان ، نرده های پلکان را بگیرید.

2- از مصرف خودسرانه داروهای مؤثر بر هوشیاری نظیر داروهای خواب آور و آرامبخش‌ها خود داری کنید چون ممکن است باعث افتادن و بروز شکستگی گردند.

3- ورزش، به خصوص ورزش های تحمل کننده وزن نظیر پیاده روی یا دویدن برای حفظ قدرت استخوانی توصیه می شود.

4- از یک رژیم عادی متعادل حاوی مقادیر بالای پروتئین ، کلسیم و ویتامین D استفاده کنید.

5- در صورت داشتن اضافه وزن از یک رژیم لاغری استفاده کنید.


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه سی ام مهر 1389 ] [ 16:6 ] [ محمد رنجبری ]

محافظت از زانو در سنین جوانی می‌تواند از بروز مشکلات جدی‌تر مانند آرتروز و مشکلات زانو در سنین بالا پیشگیری کند.


 
محققان اعلام کردند تقریبا نیمی از بزرگسالان حداقل در یکی از پاهای خود تا رسیدن به سن 85 سالگی دچار آرتروز می‌شود و البته این ریسک در بین افراد چاق بیش‌تر است. وزن بیش‌تر فشار را بر مفاصل زانو افزایش می‌دهد.
دکتر ویلیام برایان یک جراح ارتوپد در مرکز پزشکی ورزشی واقع در هاستون در این باره گفت: هر زمان که شما قدم برمی‌دارید سه برابر وزن خود را به زانوی خود وارد می‌کنید.

 زمانی که شما می‌دوید فشار وارده به 5 برابر می‌رسد. زمانی که شما می‌‌پرید شدت فشار 7 برابر می‌رسد. اگر شما مرتبا در زانوهای خود احساس درد می‌کنید، تغییر شیوه زندگی می‌تواند به عنوان اولین اقدام مورد نظر قرار بگیرد.

کاهش وزن تا 70 درصد و ورزش کردن تا 30 درصد می‌تواند در کاهش دردها موثر باشد.
ورزش‌های با شدت متوسط مانند شنا و دوچرخه سواری نیز بسیار بهتر از دویدن یا شنا کردن می‌تواند در حفاظت از زانوها موثر باشد.
 
تقویت عضلات ران‌ها و کمر در کاهش فشار زیاد روی زانوها موثر است.

اگر شما بیش از دو هفته به طور مداوم احساس زانو درد دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است مشکلی در زانوی شما وجود داشته باشد که با گذشت زمان امکان حادتر شدن آن وجود دارد.


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه دوم مهر 1389 ] [ 14:52 ] [ محمد رنجبری ]

راه‌های مبارزه با درد گردن

بسیاری از ما گاهی اوقات درد گردن را تجربه کرده‌ایم. درد گردن معمولا با بد خوابیدن، وضعیت بد گردنی، حرکت ناگهانی سر، استرس و یا فشار زیاد کاری ایجاد می‌شود.

درد گردن یکی از شکایات شایع است. تحقیقات نشان می‌دهد ورزش‌های کششی گردن ممکن است در تسکین دردهای گردنی یا پیشگیری از آنها موثر باشد.
این اتفاقات ممکن است برای شانه هم رخ دهد. انجام ورزش‌های کششی برای شانه‌ها نه تنها از سفتی و درد شانه‌ها جلوگیری می‌کند، حتی می‌تواند از مفاصل هم محافظت کند.
در اینجا چند نکته برای پیشگیری از درد گردن بیان شده است.
1. هرگاه هنگام کار احساس درد در گردن داشتید، پیشانی خود را با کف دست کمی فشار دهید. بسیاری از دردهای گردن زمانی ایجاد می‌شود که ما دچار استرس و ناراحتی هستیم که این می‌تواند به درد و سفتی منجر شود. شما می‌توانید این نقش را با تقویت عضلات گردن با انجام ورزش‌های ساده کاهش دهید. بهترین نکته این است کمی ورزش کنید ورزش کردن در محل کار بعد از انجام کارهای مدام سبب تسکین درد گردن می‌شود.

روی صندلی خود بنشینید کمی به جلو خم شوید و آرنج خود را روی میز بگذارید. سر را میان دو شانه قرار دهید. پیشانی خود را در دست‌هایتان گرفته و کمی فشار دهید. در این وضعیت 3 تا 5 ثانیه بمانید. این کار را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید.

2- بالا تنه‌تان را تقویت کنید :
یکی از بهترین ورزش‌های دیگر در محل کار قرار دادن کف دست روی لبه صندلی است. با فشار دادن دست‌ها سعی کنید ران و باسن خود را بلند کنید و کمی بالا نگه دارید. در این وضعیت 5 ثانیه بمانید و آن را 5 بار تکرار کنید تا عضلات شانه‌تان تقویت شود.

3- هنگام تلویزیون دیدن شانه‌هایتان را بالا و پایین کنید.
در لبه یک صندلی بنشینید و ستون فقرات‌تان را کاملا بکشید طوری که بلندتر به نظر برسید. شانه‌هایتان را تا جایی که می‌توانید بالا ببرید سپس تا جایی که می‌توانید پایی ببرید. سپس کمی استراحت کنید. این کار را چند بار تکرار کنید.

4- هنگامی که بیش از 45 دقیقه کار یا رانندگی می‌کنید یا جلوی کامپیوتر می‌نشینید حتما برای چند دقیقه ورزش کنید.
غالبا هنگام رانندگی و نشستن طولانی‌مدت جلوی کامپیوتر ما سرمان را جلو می‌آوریم و این سبب درد گردن می‌شود. بنابراین به منظور پیشگیری از درد گردن بهتر است هر 10 دقیقه یک بار از جلوی مانیتور کامپیوتر بلند شده کمی بایستیم، گردن و شانه‌ها را به اطراف چرخانده و کمی ورزش دهیم. در هنگام تایپ کردن نیز بهتر است بهترین وضعیت را روی صندلی رعایت کرده و به طور مداوم به این کار مشغول نباشیم. کسانی که مجبورند به مدت طولانی رانندگی کنند هم بهتر است هرازگاهی توقف داشته و از خودرو پیاده شده و کمی ورزش کنند.

5- بالش مناسب هنگام خواب بسیار مهم است .
بهترین بالش برای خواب هر کس، بالشی است که روی آن احساس راحتی دارد اما معمولا کسانی که روی شکم می‌خوابند باید نوع سفت آن را انتخاب می‌کنند. کسانی که به پهلو می‌خوابند باید بالشی با سفتی متوسط را انتخاب کرده و افرادی که به پشت می‌خوابند باید از بالشی نرم استفاده کنند. در هر ساعت سعی کنید چانه‌تان را به قفسه سینه بچسبانید. سپس گردن را به سمت راست پشت و چپ بچرخانید و سپس یک حرکت چرخشی به گردن‌تان بدهید. این کار را 5 بار تکرار کنید.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 ] [ 16:7 ] [ محمد رنجبری ]

 

کمردرد

بیماری دیسک کمر یکی از بیماری‌های ناتوان کننده‌ای است که متاسفانه امروزه شیوع بالایی پیدا کرده است و بسیاری افراد از ابتلا به آن رنج می‌برند. از طرفی با وجود گسترش وسیع علم پزشکی، روش‌های تشخیص و درمانی جدید و موثری برای آن پیدا نشده است و بی‌توجهی به آن و پیشرفت بیماری می‌تواند عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته است.

پای صحبت دکتر فرزین هاشمیان، متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات می‌نشینیم تا با این بیماری به طور کامل آشنا شویم.

آقای دکتر لطفا بفرمایید بیماری دیسک کمر چیست؟

در حالت کلی منظور از بیماری دیسک کمر، در رفتگی با بیرون زدگی قسمت مرکزی یا هسته دیسک می‌باشد که با پارگی‌های کوچکی که به‌صورت شیارهای باریکی در اطراف آن، کم‌کم ایجاد می‌شود همراه است. این بیرون زدگی‌ها و دررفتگی‌ها روی ریشه‌های عصبی پشت این دیسک فشار می‌آورند و باعث ایجاد درد و سایر عوارض می‌شوند.

عوامل ایجاد کننده بیماری دیسک کمر یا پارگی یا بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

در ایجاد بیماری دیسک کمر عوامل زمینه‌ای مانند ژنتیک مطرح می‌باشد ولی اصولا بیرون زدگی و پاره‌ شدن دیسک در اثر استفاده ناصحیح از مهره‌ها و طرز رفتار ناصحیحی است که افراد با بدن خود انجام می‌دهند. در حیوانات چهارپا اصولا چیزی به نام پارگی دیسک کمر نداریم و این بیماری بهایی می‌باشد که انسان برای راست ایستادنش می‌‌پردازد. به علت فشاری که برآیند نیروهای وزن آدم روی مرکز ثقل وارد می‌کند و فشاری که روی آن ناحیه از مهره‌های تحتانی کمر وارد می‌شود، ستون فقرات بار بیش‌تری را نسبت به سایر قسمت‌ها تحمل می‌کند و علت این که ما بیش‌تر بیماری‌های دیسک را در این نواحی می‌بینیم همین می‌باشد. شایع‌ترین محل درگیری دیسک کمری در کشور ایران مهره‌های 4 و 5 و در کشورهای اروپایی معمولا مهره‌های 5 کمری و یکم خاجی می‌باشد و این تقاوت به علت نوع استخوان بندی می‌باشد. در ایران به طور معمول لگن‌ها برجسته‌تر هستند، ولی در اروپا لگن‌ها صاف‌تر می‌باشند.

آسیب مهره های کمر

پاره شدن دیسک طبق آمارهای موجود در خانم‌ها بیش‌تر است و معمولا در قسمت چپ دیده می‌شود. طرز نشستن، راه رفتن و خوابیدن و نوع بلند کردن اجسام و حمل آن‌ها در ایجاد دیسک کمر بسیار موثر می‌باشد. به عنوان مثال اگر می‌خواهیم کتابی را با خود حمل کنیم، هر چه به بدن نزدیک‌تر نگه داریم فشاری که به دیسک‌ها وارد می‌آید کم‌تر خواهد بود و هر چه دورتر نگه داریم و یا در حالت دولا شدن به سمت جلو، مخصوصا در حالت چرخش، جسم سنگینی را حمل یا جا به‌جا کنیم مانند جا به‌جایی گلدان، امکان آسیب رسیدن به به این قسمت‌ها بیش‌تر می‌یاشد. بنابراین باید سعی شود از این نوع حرکات خودداری شود و اگر مجبور باشید که چیزی را از زمین بلند کنید حتما زانوها را خم کرده و با خم شدن هر دو زانو، آن جسم را کاملا نزدیک به بدنتان بردارید. حتی‌الامکان سعی کنید برای جا به‌جایی اجسام سنگین از وسایل کمکی مثل ریل، چرخ و اهرم استفاده کنید.

بیماری دیسک کمر بیش‌تر در چه افرادی دیده می‌شود؟ آیا ژنتیک نقش موثری در ایجاد آن دارد یا نه؟

بیماری دیسک کمر معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می‌شود، البته در زنان جوان، دیسک جوانی هم دیده می‌شود، ولی بسیار نادر است. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره‌های کمر ایجاد نمی‌شود و در مهره‌های پشتی (قسمت بالای مهره‌های کمری) در اثر ضربه اتفاق می افتد و با توجه به اینکه در حدود سن20 سالگی پدیده پیر شدن برای دیسک وجود ندارد و به اصطلاح دژنره نشده است و از سن 20 سالگی به بعد کم کم آب دیسک‌ها کم می‌شود و امکان شکننده شدن آنها و ترک‌های موجود بیش‌تر می‌شود. هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک زیادتر می‌شود.

عوامل ژنتیکی نیز در پیدایش دیسک مطرح می‌باشد که در مواردی ممکن است تاثیرگذار باشد.

علایم بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر کدام است؟

معمولا بیماری دیسک کمر با دردی در ناحیه کمر شروع می‌شود. در مراحل اولیه این درد فقط در کمر ایجاد می‌شود و به جاهای دیگر زیاد انتشار نمی‌یابد و اگر به آن توجه نشود و این فشارها ادامه پیدا کنند، به علت این که قسمت مرکزی مهره‌ها بیرون زدگی پیدا می‌کند و روی ریشه عصب فشار می‌آورد، آزردگی ریشه عصب به وجود می‌آید و به دنبال آن درد و سایر عوارض ایجاد می‌شود. این درد می تواند به باسن، پشت پا تا پایین پا و زانوها و مچ پا و حتی انگشتان امتداد باید قسمت‌های درگیر و میزان و نوع درد و انتشار آن به سطحی که دیسک در رفته است و به محل فشار روی ریشه‌های عصبی بستگی دارد.

راه‌های تشخیص بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر کدام است؟

تشخیص در مرحله اول با شرح حال گرفتن از بیمار و معاینه دقیق همراه می‌باشد و در معاینه از روش‌های مختلف استفاده می‌شود که شامل معاینه رفلکس‌ها و معاینه حس و حرکت و حساسیت‌های موضعی و مانورهای خاص می‌باشد. این معاینات معلوم می‌کند که این دیسک فشار را به ریشه‌های عصبی وارد می‌کند یا نه. در مراحل بعدی تشخیص با پاراکلینیک می‌باشد که معمولا شامل آزمایشات مختلف و رادیوگرافی است.

MRI  بهترین روش تشخیص می‌باشد. با دستگاه MRI نه تنها سطح در رفتگی دیسک، بلکه میزان در رفتگی و میزان فشار وارده به عصب را نیز می‌توان اندازه‌گیری کرد و مجموعه‌ی اعمال بالا به پزشک نشان می‌دهد که آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه، و آیا بیمار با روش‌های درمانی غیر تهاجمی مانند فیزیوتراپی و دارو درمانی قابل درمان است یا خیر.

دکتر فرزین هاشمیان-متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 ] [ 10:6 ] [ محمد رنجبری ]

پوکی استخوان را جدی بگیریم!!

وقتی انسانها پا به سن پیری می‌گذارند استخوانها دچار كمبود كلسیم شده و ضعیف می‌شوند كه به آن پوكی استخوان گفته میشود. این شرایط در ....
 

وقتی انسانها پا به سن پیری می‌گذارند استخوانها دچار كمبود كلسیم شده و ضعیف می‌شوند كه به آن پوكی استخوان گفته میشود. این شرایط در مورد بیشتر جمعیت بالای 70 سال اتفاق می‌افتد و باعث ضعیف شدن استخوانها و عدم تعادل بدنی سالخوردگان می‌شود. با این همه امروزه می‌توان با به كار بردن تدابیری از بروز این بیماری پیشگیری كرد.

آب پرتقال استخوان را تقویت می‌كند

كلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری اند. كلسیم برای ساخت و حفظ استخوان و ویتامین D برای جذب كلسیم ضروری است در واقع بدون وجود ویتامینD هر چقدر هم كه كلسیم مصرف كنید جذب بدن نمی‌شود. شیر گاو از قدیم الایام بهترین منبع كلسیم برای استخوانها بوده است اما عده ای از مردم نسبت به لاكتوز موجود در شیر واكنش حساسیتی نشان می‌دهند.

تحقیقات جدید نشان داده اند آب پرتقال علاوه بر ویتامینD به اندازه شیر گاو می‌تواند كلسیم وارد بدن كند. و خبر خوش دیگر اینكه آب پرتقال دارای ویتامینC است كه خود سرشار از آنتی اكسیدان می‌باشد.

منبع دیگر ویتامین D نور خورشید است. اشعه های فرابنفش خورشید میزان تولید ویتامین D را در بدن بالا می‌برند. داشتن یك رژیم غذایی سبزی با برگهای سبز تیره، لوبیا و دیگر سبزیجات همگی می‌تواند به جلوگیری از پوكی استخوان كمك كند.

استخوان بندی قوی با ورزش

كلسیم و مكملهای ویتامین D در دنیا بدون داشتن فعالیت بدنی نمی‌تواند تعادل استخوان را حفظ كند. ورزشهای سبك مثل پیاده روی سه بار در هفته به مدت 30 دقیقه به قدر كافی كلسیم را به سمت استخوانها هدایت می‌كند.

توجه كنید: شكستگی استخوان كه اغلب به دلیل پوكی استخوان است باعث زمین خوردن می‌شود. افراد سالخورده بیشتر مواقع نمی‌توانند تعادل خود را حفظ كنند و دلیل آن هم ضعف در زانوهایشان است. شما می‌توانید با ورزشهای مكرر از این پیشامدها در مورد خود جلوگیری كنید.

1. روی صندلی بنشینید و یك پای خود را به سمت جلو موازی با زمین بكشید. نوك پا را به عقب به سمت ساق پا خم كنید این كار را به مدت 15 ثانیه انجام دهید. 5 بار این نرمش را تكرار كنید.

2. حالا پای خود را در جهت عقربه های ساعت به صورت دورانی بچرخانید. بعد از 5 بار تكرار حالا این كار را در جهت خلاف عقربه های ساعت انجام دهید.

3. این تمرینها را با پای دیگر نیز انجام دهید. به كار بردن این نرمشها 4 بار در هفته از ضعف استخوانهایتان می‌كاهد.

از چه باید پرهیز كرد؟

فاكتور هایی وجود دارند كه به عنوان عوامل تسریع كننده در كاهش درجه استخوانها شناخته شده‌اند. این فاکتورها شامل عدم فعالیت ورزشی، سیگار كشیدن، كافئین، زیاده روی در مصرف الكل، شكر و نمك می‌باشد. نوشیدنیهای شیرین و نوشابه ها فسفر زیادی دارند كه باعث كاهش میزان كلسیم استخوانها می‌شود.

معالجات زیادی از قبیل درمانهای استروئیدی ـ استروژنی و تیروئیدی وجود دارند كه پزشكان به این طریق از بیماران خود مراقبت می‌كنند . خانمها بیشتر از آقایان در معرض این بیماری قرار دارند بنابراین باید جوانب احتیاط را رعایت كنند.
 

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ جمعه بیست و دوم مرداد 1389 ] [ 10:53 ] [ محمد رنجبری ]

تعریف سرطان استخوان

سرطان استخوان بیماری است که به علت رشد بیش از حد سلول های بدن که از کنترل خارج می شوند و بیش از حد تکثیر می شوند و آن قدر رشد پیدا می کنند که باعث از بین رفتن بافت های سالم و از طرفی حتی بافت های حیاتی و درنهایت متاسفانه موجب مرگ انسان می شوند . بنابراین سرطان یک بیماری نا مناسبی است منتهی زمانی که بتوان زود تشخیص دهیم و قبل از اینکه رشد آن ها آنقدر زیاد نشده باشد که حیات را تهدید بکند می شود با درمان های مختلفی اعم از جراحی و یا درمانهای جدیدی مثل شیمی درمانی های جدید یا رادیو تراپی یا به اصطلاح برق دادن و حتی روش های دیگری که داروهای شیمیایی را با مدیاتورها یا واسطه های مستقیما به سلول های سرطانی می رسانند و بدون صدمه به بافت سالم درمانشان کرد .

سوال : علت سرطان استخوان چیست ؟

جواب : علت ها بطور کلی ناشناخته هستند . هر چند که بعضی از اطلاعات در مورد بعضی از سرطان ها شناخته شده است ، عوامل موثری از نظر ژنتیکی ، از نظر بعضی از ویروس ها و عوامل دیگری هم که تا حدودی به آن دست پیدا کردند ، مشخص شده که می تواند شروع کننده یک بیماری سرطان باشد اما قطعا با اطلاعات موجود سرطان با یک عامل به تنهایی بوجود نمی آید و همیشه زمینه های مساعد کننده ای هم نیاز دارد و طبیعتا در یک سن خاصی یک سرطان خاصی ممکن است بوجود بیاد که تعداد آن هم خوشبختانه نادر است .

سوال : آیا ژنتیک هم در این مسئله نقش دارد ؟

جواب : سرطان استخوان زمینه ارثی ندارد ولی بیماری هایی داریم که بصورت ژنتیکی منتقل می شوند ولی در طول مدت آن بیماری امکان تبدیل شدن شان به سرطان هست ، مثلا بعضی از غده های خوش خیم را داریم که بصورت ژنتیکی منتقل می شود و حدودا یک درصد از بیماران مبتلا به سرطان استخوان در همان محل ضایعه اصلی شان که غده خوش خیمی بوده می شوند ، بنابراین می توان گفت که زمینه ژنتیکی هم در بعضی از موارد موثر است ولی اغلب شان هنوز شناخته شده نیست و واگیر ندارد ، بنابراین جای نگرانی نیست .

سوال : آیا می شود سرطان استخوان را به یک رده سنی خاص یا یک گروه خاصی از افراد محدود کرد ؟

جواب : بله - سرطان استخوان اولا بطور کلی بیشتر در دو گروه سنی کلی بوجود می آید ، یکی سنی که به اصطلاح به آن دهه دوم عمر می گوییم که حدود سن 10 تا 20 سالگی و دیگری گروه سن دهه 5 به بالا یعنی حدود 50 سالگی به بالا ، این دو گروه سنی ، سرطان استخوان در آن ها شایع است ولی فرق عمده ای که دارند اینست که در آن گروه سنی جوان تر ، سرطان مستقیم خود استخوان خیلی رایج و شایع است و متاسفانه به دلیل شیوع بالایی هم که دارد و عمل های جراحی پیچیده ای هم که دارد ممکن است قطع عضوهایی در این ها و حتی گاهی اوقات مرگ و میرها در این سن بالا باشد ولی گروه سن بالای 50 سال اغلب به دنبال یا ضایعاتی که از قبل داشتند ، بصورت خوش خیم و سال ها با آن سپری می کردند و یا به آن توجه نداشتند یا به هرحال درمان خاصی نشده ، اون ضایعه به سرطان تبدیل می شود و یا اینکه از همه شایع تر و مهمتر بافت های دیگر بدن هست که بعد به استخوان دست اندازی می کنند و آن موقع ممکن است ما اولین علامت را به عنوان سرطان استخوان بشناسیم ولی می بینیم که منشأ آن مثلا بافت دستگاه گوارش بوده و یا اینکه تروئید بوده و یا ریه بوده که سرطان داشته یا کلیه و حال به استخوان دست اندازی کرده . این گروه در سنین بالا بیشتر رایج است .

سوال : آیا در رابطه با افراد مبتلا به سرطان استخوان آماری هم وجود دارد ؟

جواب : به طور کلی درصد گرفتاری خوشبختانه رقم دقیقی است که الان نمی شود اعلام کرد و مهمترین چیزاین است که اولا نادر است که این یک حسن است ولی نکته دوم این است که چیزی که مهمتر است تشخیص به موقع و سریع آن است و اینکه علامت های اولیه اش مثل خیلی از ناراحتی های دیگر است . خوشبختانه سرطان استخوان بر خلاف سایر سرطان های بدن اولین ناراحتی هایش با دست درد است در صورتی که سایر سرطان های بدن اصلا دردی ندارند و معمولا بدون درد هستند و بیمار زمانی متوجه سرطانش می شود که خیلی از آن گذشته ، اما در مورد سرطان استخوان خیلی زود اولین علامت هایش با درد ظاهر می شود بنابراین ما باید به درد استخوان بخصوص در اطراف زانو یعنی قسمت بالای زانو و زیر زانو خیلی تاکید داشته باشیم .

سوال : بیشتر در مورد علائم های سرطان استخوان برای ما توضیح دهید ؟

جواب : اغلب افرادی که در این سن یعنی سن دهه دوم عمر از 10 سال تا 20 سالگی یک سابقه از ضربه را دارند - مثلا در حین بازی فوتبال ضربه ای به پایشان وارد شده و از آن جا به بعد درد شروع شده که اغلب این دردها درواقع درد آشکار ساز است ، یعنی ضربه باعث می شود که توجه فرد به آن ناحیه جلب شود و درد ایجاد شود ولی آن ضربه خود ایجاد سرطان نمی کند ولی این نکته را حتما باید توجه داشته باشیم ، زمانی که دردی در ضایعه ای ایجاد شد و حدود یک تا دو هفته این درد با روش های معمول مثل مسکن و استراحت خوب نشد حتما بایستی به پزشک مراجعه کنند و رادیوگرافی انجام شود که سرطانی در کار نباشد و اغلبشان هم سالم هستند ولی حتی یک در هزار هم اگر بتوانیم کشف بکنیم که فقط با همان درد چند هفته اول ایجاد شده خوشبختانه درمان های خوبی داریم .

بعد از درد تورم است که در ناحیه محل سرطان ایجاد می شود که در جاهایی مثل اطراف زانو ، تورم زودتر خودش را نشان می دهد و راحت دیده می شود و بطور کلی می توان گفت که سرطان از ناحیه آرنج به سمت انگشتان و از ناحیه زانو به سمت پایین خیلی کم است و بنابراین بیشتر زانو ها از اطراف مفصل زانو و آرنج به سمت بالاتر دیده می شود و علاوه بر درد و تورم و حساسیتی که با لمس کردن آن ناحیه تورم دردناک است ممکن است بیمار دچار کاهش وزن و بی اشتهایی شده باشد و گاهی اوقات ممکن است حالت کم خونی و رنگ پریدگی داشته باشد اگر طول کشیده باشد ولی چون اغلب با درد و تورم مراجعه می کنند زودتر می شود تشخیص داد و مثل ضایعات سرطانی دیگر که گفتیم بی درد است و مراجعه می کنند آنطور نیست .

استخوان بافتی است که ما آن را یک بافت مستقل حساب می کنیم و تا زمانی که سرطان داخل خود استخوان باشد و به بافت های مجاور نرفته باشد به راحتی می شود با جراحی آن تکه از استخوان را برداشت و جایگزین کرد . در صورتی که مثلا اگر معده کسی دچار سرطان شود ، زمانی که معده اش را بردارند دیگر معده ای نمی توانیم در جای آن بگذاریم ولی در استخوان می توانیم این کار را بکنیم .

سوال : درمان سرطان استخوان به چه صورت است ؟

جواب : تا زمانی که ضایعه در داخل خود استخوان باشد که خوشبختانه گفتیم زود خودش را نشان می دهد و معمولا زود می شود کشف کرد مگر اینکه بی توجهی واقعا زیاد باشد . در این موارد درمان ها بصورت یک درمان شیمی درمانی اولیه است یعنی در طول یک ماه داروهای مخصوص شیمی درمانی داده می شود و این سرطان کنترل می شود درواقع جلوی رشدش گرفته می شود و بعد آن ضایعه استخوان را بسته به نوع سرطانی که هست ، اغلب سرطان های استخوان را می شود با عمل جراحی آن استخوان مبتلا را حذف کرد و آن قسمت حذف شده را به اصطلاح بازسازی کرد .

بازسازی استخوان هم تنوع زیادی دارد - هم می شود از استخوان های خود بدن بیمار برای آن قسمتی که کمبود پیدا شده استفاده کرد مثل استخوان لگنی یا ساق و یا دنده ، الان می شود از استخوان هایی که به عنوان اعضای اهدا کننده عضو که در بانک استخوان نگهداری می شود ، استفاده کرد و جایگزین کرد و گاهی اوقات هم می شود از پروتز و جایگزین های مصنوعی در داخل استخوان استفاده کنیم به هرحال اندام را اصطلاحا نجات می دهیم که این خوشبختانه تکنولوژی های جدیدی است که در دهه اخیر خیلی رشد کرده و دیگر قطع عضوهایی که قبلا به خاطر سرطان می کردیم تعدادش کم شده .

سوال : به چه صورت می شود از ابتلا به سرطان استخوان پیشگیری کرد ؟

جواب : چون علت اصلی سرطان مشخص نیست نمی توان بگوییم که چه کاری را حتما فرد انجام بدهد یا انجام ندهد دچار سرطان نمی شود ولی قطعا این را می دانیم که اگر افراد سلامتی خودشان را به خوبی حفظ کنند و از برنامه های تغذیه سالم و ورزش مناسب و تحرک کافی برخوردار باشند ، استخوان ها از استقامت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود و دچار مشکل نخواهند شد و بطور کل در سایر سرطان های بدن می توان گفت که استرس یک عامل بسیار کمک کننده برای تشدید سرعت سرطان هست و حتی گاهی اوقات می تواند عاملی برای ایجاد سرطان باشد .

به هرحال استرس نداشته باشید و تغذیه خوب داشته باشید و از همه مهمتر به عنوان پیشگیری این است که به درد اندام هایی که بیش از دو هفته و حد اکثر یک ماه طول می کشد و به راحتی خوب نمی شود حتما به پزشک مراجعه بکنند و نکته دوم اینکه اگر چنانچه سرطان تشخیص داده شد بعد از تشخیص سرطان حتما در اولین فرصت اقدام به درمان آن بکنند و زمان را از دست ندهند و بیشتر از یکی دو هفته نگذرد تا ما بتوانیم روش های درمانی را اجرا کنیم .

اهمیت تغذیه در دوره درمان سرطان استخوان :

سرطان استخوان مثل همه سرطان های بدن عمده انرژی بدن و متابولیسم بدن را که برای بازسازی بافت نیاز دارد را مصرف می کند ، بنابراین یکی از علت های مهمی که سرطان پیشرفت می کند اینست که تمام انرژی و مواد غذایی که خود فرد می خورد این را غده سرطانی مصرف می کند و درواقع بدن شروع به کاهش وزن می کند و لاغر می شود و از طرفی خودش یک عامل بی اشتهایی ایجاد می کند که تغذیه دچار اشکال می شود و هر دوی این عامل باعث می شود که سرطان سرعت بیشتری پیدا کند . بنابراین در طول مدتی که سرطان هست استرس حذف شود و امیدواری حتما وجود داشته باشد که اینطور هم هست و تغذیه در این زمینه نقش مهمی دارد و ورزش سالم و مناسب با صلاح دید پزشک نیز داشته باشند .


موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ سه شنبه نوزدهم مرداد 1389 ] [ 10:47 ] [ محمد رنجبری ]

 

آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری آرتروز یكی از شایع‌ترین مشكلات مفاصل در بین خانم‌های و آقایان ایرانی است كه البته در اکثر مواقع در سنین بالا بروز می‌كند...

 

حتما در اطراف خود زنان و مردان زیادی را دیده‌اید كه از درد زانو شكایت دارند و هنگام بالا رفتن از پله‌ها مدام ناله می‌كنند.این بیماران عمدتا آرتروز دارند.
دكتر شهرام صادقی،متخصص طب فیزیكی در رابطه با این عارضه توضیح می دهند:

 آرتروز چیست و چه بخش‌هایی از بدن را درگیر می‌كند؟
آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است.در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و كم‌كم از بین می‌رود.آرتروز ممكن است هر مفصلی را درگیر كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند.

اصلی‌ترین علایم این بیماری چیست؟
آرتروز علایم زیادی دارد ولی 3 علامت آن شایع‌تر و مشخص‌تر هستند؛اولی خشكی پس از استراحت است،به این معنی كه گاهی اوقات وقتی مفصل به‌مدت طولانی بی‌حركت مانده باشد و بخواهد فعالیت كند درد خواهد داشت.شاید دیده باشید كه بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبح‌ها كه از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند اما بعد از مدتی كم‌كم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد.خشكی مفاصل بعد از یك دوره طولانی عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌كشد.دومین علامت كاهش انطاف پذیری است؛به‌همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمی‌توانند به‌ راحتی مفاصل خود را خم و راست كنند و برای علامت بعدی هم می‌توان به درد در مفصل اشاره كرد.توصیه می‌شود كسانی كه بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتما به پزشك مراجعه كنند.

چه اتفاقی می‌افتد كه كسی به آرتروز مبتلا می‌شود؟
علت ایجاد این بیماری هنوز به ‌طور واضح شناخته نشده است ولی چند عامل وجود دارد كه می‌تواند زمینه ‌ساز ابتلا به آرتروز باشد،یكی سن بالا است كه این بیماری معمولا در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود.مورد دوم جنس،چون آرتروز در خانم‌ها بیشتر از آقایان بروز می‌كند ولی دلیل آن هنوز به‌ درستی مشخص نشده است،مورد بعدی ناهنجاری ‌های مادر زادی استخوانی و یا صدمه به مفصل است.آرتروز در ورزشكاران حرفه‌ای كه مدام در معرض ضربه خوردن هستند بسیار شایع است مثلا در فوتبالیست‌ها.صدمات غیر ورزشی مثل تصادفات رانندگی هم زمینه را برای آرتروز مهیا می‌كند.

آیا چاقی هم در ابتلا به آرتروز تأثیر دارد؟
چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.به ‌طور كلی هر چقدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ(مثل زانوها)باید بار و فشار بیشتری را تحمل كنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر می‌شود. چاقی حتی احتمال بروز آرتروز در دست‌ها را هم افزایش می‌دهد.

این بیماری چه عوارضی دارد؟
متأسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می‌شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با كمك برخی روش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از این بیماری را كاهش داده و كیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.حدود یك سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممكن است دچار ناتوانی‌های شدیدی شوند. گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می‌شود كه بیمار نمی‌تواند از آن مفصل استفاده كند.

به روش‌هایی برای كاهش درد و مشكل بیمار اشاره داشتید.این روش‌ها شامل چه مواردی هستند؟
در موارد بسیار شدید آرتروز جراحی تعویض مفصل توصیه می‌شود اما قبل از جراحی معمولا روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود كه تا حد امكان كار به جراحی ختم نشود كه یكی از آنها استراحت دادن به مفصل دردناك است.بیمار باید در هر ساعت دست كم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی كند تاحد امكان فعالیت‌های بدنی خود را طوری تنظیم كند كه مفصل مبتلا كمتر فعال باشد.روش دیگر ورزش كردن است كه باید حتما با نظارت و اجازه پزشك انجام شود تا مشكل مفصل را تشدید نكند یا باعث بروز درد جدیدی نشود.ورزش‌های سبك و مفرح مثل پیاده‌روی و شنا بیشتر توصیه می‌شوند.با ورزش كردن،عضلات اطراف مفاصل تقویت شده و ثبات مفصل افزایش پیدا می‌كند.البته ورزش كردن نباید باعث بروز درد در مفصل شود و اگر چنین اتفاقی رخ داد فورا ورزش را متوقف كنید.در افرادی كه اضافه وزن دارند كم كردن وزن باید حتما مدنظر قرار گیرد.البته رژیم گرفتن و ورزش كردن برای كاهش وزن باید تحت نظر پزشك انجام شود.
برای كاهش درد ناشی از آرتروز هم می‌توان از كیسه یخ استفاده كرد.در اغلب موارد پزشك برای بیمار داروهای ضد‌درد و ضد‌التهاب تجویز می‌كند كه در كاهش درد مفصل مؤثر است.
 
روش ‌های جراحی برای درمان آرتروز به چه شکلی هستند؟
 این روش‌ها از پاكسازی فضای مفصلی تا تعویض كامل مفصل متفاوت هستند و جراح بر حسب شدت بیماری از یكی از این روش‌ها استفاده می‌كند.بیماران توجه داشته باشند كه جراحی زمانی توصیه می‌شود كه درمان‌های دیگری كه به تعدادی از آنها اشاره شد مؤثر واقع نشده باشند و بیمار قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره خود نباشد.

برای بیماران مبتلا به آرتروز چه توصیه‌هایی دارید؟
مهم‌ترین نكته برای بیماران مبتلا به آرتروز به ‌كارگیری روش‌هایی است كه باعث كاهش درد و ناراحتی‌شان شود.مثل تمام بیماری ‌های دیگر داشتن یك رژیم غذایی مناسب و سالم مفید خواهد بود.
بیمار باید به حد كافی مواد مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا تامین كند چون اگر تغذیه نامناسب باشد بدن هم ضعیف می‌شود و به تبع آن مقابله با بیماری دشوارتر می‌شود.
اگر پزشك برای شما داروی ضد درد تجویز كرده حتما سر وقت آن‌ را بخورید چون اگر درد شروع شود و بعد شما تازه مسكن مصرف كنید درد دیرتر و سخت‌تر كنترل می‌شود اما مصرف مرتب و طبق دستور پزشك باعث می‌شود شدت حملات درد كاهش یابد.سعی كنید از مفصل بیمار خود كمتر كار بكشید.مثلا اگر مفاصل انگشتان یك خانم مشكل دارد بهتر است از كیفی استفاده كند كه روی شانه می‌افتد نه كیفی كه باید با انگشتان دائما در دست گرفته شود.اگر دست شما مشكل دارد سعی كنید برای برداشتن اجسام از دست سالم خود بیشتر استفاده كنید تا فشار كمتری روی مفصل دردناك وارد شود.بیمارانی كه در مفصل زانو یا ران دچار مشكل هستند بهتر است در صورت صلاح دید پزشك از عصا موقع راه ‌رفتن استفاده كنند.
سعی كنید بدنتان در هنگام راه رفتن یا نشستن،در وضعیت صحیحی قرار داشته باشد.آب درمانی،هم به‌عنوان ورزش و هم به‌عنوان عاملی جهت تصحیح وضعیت ایستادن و راه رفتن می‌تواند به شما كمك كند.پزشكتان شما را درباره وضعیت صحیح و غلط قرارگیری بدن راهنمایی خواهد كرد.

موضوعات مرتبط: اتاق بیماری های مفصل و استخوان
[ پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389 ] [ 13:19 ] [ محمد رنجبری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من محمد مدیر این وبلاگ هستم و در شهر کرمانشاه زندگي مي كنم همچنین من 15ساله هستم و در مدرسه تيزهوشان تحصيل مي كنم. امیدوارم که اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما بگذارم
امکانات وب
تماس با ما User