اسلایدر

پزشکی امروز

پزشکی امروز
این وبلاگ محلی است برای دوستداران علم شیرین پزشکی در جهان 
قالب وبلاگ


چرا چشم و دهانم خشك می‌شود
خشكی چشم و دهان در بیماران مبتلا به سندرم شوگرن یا بدون آن، گاهی اوقات به نام سندرم سیكا نیز نامیده می‌شود...

 

سندرم شوگرن یك بیماری خود ایمنی است كه با خشكی دهان و چشم‌ها ظاهر می‌شود. در بیماری‌های خود ایمنی، تولید غیرطبیعی آنتی‌بادی‌ها در برابر بافت‌های بدن صورت می‌گیرد و سیستم ایمنی با متمایل شدن به مسیر‌‌‌های اشتباه خود ایمنی، منجر به التهاب بافت‌ها می‌شود.

در این بیماری خود ایمنی خاص، در غددی كه مسوول تولید اشك و بزاق هستند، التهاب رخ می‌دهد، به طوری كه التهاب در غددی كه تولید اشك می‌كنند، (غدد لاكریمال)‌، به كاهش تولید آب برای اشك و خشكی‌ چشم‌ها منجر می‌شود و التهاب غدد ایجادكننده بزاق (ازجمله غدد پاروتید)‌، به خشكی دهان و لب‌ها می‌انجامد.

 چنانچه سندرم شوگرن با بیماری‌های بافتی مرتبط دیگری همراه نباشد، به عنوان سندرم شوگرن اولیه نامیده می‌شود و در صورتی كه با یك بیماری بافتی مرتبط مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس سیستماتیك، ارتیماتوزیا اسكلرودرما همراه باشد، به عنوان سندرم شوگرن ثانویه محسوب می‌شود.

خشكی چشم و دهان در بیماران مبتلا به سندرم شوگرن یا بدون آن، گاهی اوقات به نام سندرم سیكا نیز نامیده می‌شود. در این رابطه، خشكی چشم كه از نظر پزشكی گزروفتالمی نامیده می‌شود، می‌تواند بتدریج به خارش، احساس وجود شن یا چیزی مانند آن در چشم و حتی عفونت و خراشیدگی جدی قرنیه چشم و ترشح موكوس از چشم‌ها منجر شود.

هوای دود آلود، محیط بادی، قرار گرفتن در معرض هوای تهویه‌های مطبوع، حساسیت به نور، تورم پلك‌ها و سفرهای هوایی می‌تواند منجر به بدتر شدن علائم شود.

التهاب غدد بزاقی نیز می‌تواند علاوه بر خشكی دهان و لب‌ها، باعث مشكلات بلع، پوسیدگی‌های دندانی،‌ بیماری‌های لثه، آماس و دردهای دهانی،‌ برفك‌های مكرر (عفونت‌های قارچی در دهان)‌ و عفونت غده پاروتید (داخل گونه‌ها)‌ شود.

وضعیت خشكی دهان، در اصطلاح پزشكی، گزروكتومی‌ نامیده می‌شود. التهاب سایر غدد كه كمتر در سندرم شوگرن شایع است، مانند پوشش مجاری تنفسی، منجر به عفونت‌های ریه و واژن (باعث عفونت‌های مكرر واژینال)‌ می‌شود.

از مشكلات خارج از غدد در سندرم شوگرن، می‌توان به خستگی، درد مفاصل یا آرتریت، پدیده Raynaud (باریك شدن رگ‌های خونی)‌، التهاب ریه، بزرگ شدن غدد لنفاوی، بیماری‌های كلیوی، عصبی و ماهیچه‌ای‌ اشاره كرد.

یك عارضه نادر و خطرناك در سندرم شوگرن، التهاب رگ‌های خونی است كه می‌تواند به بافت‌هایی از بدن كه توسط این رگ‌ها تامین می‌شود، آسیب برساند.

همچنین در برخی موارد، آنتی‌بادی‌هایی كه ممكن است در خون وجود داشته باشند، در زنان باردار می‌تواند باعث مشكلات قلبی در نوزادان شود. همچنین یك بیماری شایع دیگر كه با سندرم شوگرن همراه است، تیروئید خود ایمنی (تیروئیدهاشی موتو)‌ است كه می‌تواند به سطح غیرطبیعی هورمون تیروئید بینجامد.

سوزش سر معده و مشكل بلع نیز ممكن است از بیماری ریفلاكس معده و مری ناشی شود. در این میان، بیماری نادر و خطرناك سیروز صفراوی كه یك بیماری خود ایمنی در كبد است نیز می‌تواند به بافت كبد آسیب برساند.

درصد كمی از بیماران مبتلا به سندرم شوگرن، سرطان غدد لنفاوی را نشان می‌دهند كه معمولا پس از گذشت سال‌های زیادی از بیماری اتفاق می‌افتد و با تورم غدد لنفاوی همراه است.

علت دقیق سندرم شوگرن نامشخص است. در حالی كه تحقیقات علمی، بیشتر عوامل ژنتیكی را در بروز این بیماری دخیل می‌دانند، به نظر می‌رسد علاوه بر زمینه ژنتیكی، مكانیسم تحریك‌كننده مانند آلودگی به یك ویروس خاص یا گونه‌ای از باكتری‌ها نیز برای ایجاد بیماری لازم است.

همچنین شیوع آن در خانواده‌هایی كه اعضای آن بیماری‌های خود ایمنی دیگری مانند لوپوس اریتماتوزسیستمیك، بیماری خود ایمنی تیروئید، دیابت نوع یك و... را دارند، بیشتر است. حدود 90 درصد از بیماران مبتلا به سندرم شوگرن، زن هستند و اكثر افراد در زمان تشخیص بیش از 40 سال دارند.

سندرم شوگرن از تشخیص تا درمان

خشكی چشم می‌تواند با آزمایش توانایی چشم برای مرطوب شدن، با استفاده از یك نوار كاغذی كوچك كه زیر پلك قرار می‌گیرد، مشخص شود و التهاب غدد بزاقی می‌تواند با اسكن‌های بزاق با استفاده از داروهای رادیولوژیك اتمی (رادیواكتیوی)‌ تشخیص داده شود و نیز كاهش توانایی غدد بزاقی برای تولید بزاق، با تست ترشح بزاق سنجیده می‌شود. همچنین نمونه بیوپسی بافت غدد بزاقی (معمولا از لب زیرین)‌، موارد غیرطبیعی این یافت را نشان می‌دهد.

در این رابطه، تصویربرداری خاصی به نام سیالوگرام (با استفاده از اشعه ایكس)‌ نیز برای بررسی وضعیت غدد بزاقی به كار برده می‌شود. با آزمایش خون نیز می‌توان آنتی‌بادی‌های مترشحه علیه بافت‌های بدن از جمله RO)SS-A) و La)SS-B) را شناسایی كرد و موارد كاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون (كم‌خونی)‌ سطح غیرطبیعی گلوكز خون و نشانه‌های التهاب (میزان سدیمانتاسیون و پروتئین راكتیو C)‌ را مورد بررسی قرار داد.

آزمایش ادرار نیز ممكن است برای بررسی تاثیر سندرم شوگرن بر كلیه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از آنجا كه احتمال دارد این بیماری باعث التهاب ریه‌ها شود، ممكن است پزشك دستور یك X-Ray از سینه را نیز بدهد.

درمان خاصی برای این سندرم وجود ندارد، اما خشكی چشم می‌تواند توسط اشك مصنوعی و پمادهای نرم‌كننده چشم بهتر شود و در صورتی كه خشكی چشم شدیدتر شود، متخصصان چشم می‌توانند مجرای اشكی چشم را مسدود كنند تا چشم مدت طولانی‌تری توسط اشك مرطوب بماند.

همچنین قطره چشمی سیكلوسپورین (رستایس)‌، از قطره‌های تایید شده‌ای است كه می‌تواند التهاب غدد اشكی را كاهش دهد.

اضافه كردن روغن بذر كتان به رژیم غذایی نیز ممكن است برای خشكی چشم مفید باشد. در این میان بعضی افراد ممكن است نیاز به جراحی داشته باشند. در این جراحی، مجرای اشكی كه اشك چشم را می‌كشد (خشك می‌كند)‌، بسته می‌شود.

به این ترتیب كه درپوش‌های كلاژنی یا سیلیكونی برای بستن موقت مجراها وارد آنها می‌شوند. پوشش‌های كلاژنی در نهایت حل می‌شوند، اما پوشش‌های سیلیكونی در محل می‌مانند تا بیفتند یا از بین بروند. گاهی ممكن است پزشك به جای آنها از لیزر برای بستن دائمی مجرای اشك استفاده كند.

در مورد خشكی دهان می‌توان غدد بزاقی را با داروهای تحریك‌كننده بزاق مانند پیلوكارپین (سالاژن)‌ و سوكویملین تحریك كرد، البته افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، آسم یا گلوكوم (آب سیاه)‌ باید از مصرف این داروها اجتناب كنند، ضمن این كه استفاده از این داروها ممكن است با درد شكمی، افزایش آب بدن و خارج شدن آن به صورت عرق و ادرار توام باشد.

محصولات دیگر مانند خمیردندان‌، آدامس‌، دهان‌شویه‌ (بیوتن)‌، نئومایسین مایع و... نیز برای درمان خشكی دهان در دسترس هستند.

روغن ویتامین E نیز می‌تواند تا اندازه‌ای مفید باشد. در مورد عفونت‌های دهان و دندان نیز باید برای جلوگیری از عوارض حادتر، هرچه زودتر به آنها رسیدگی شود.

مراقبت دندانی مستمر بسیار حائز اهمیت است، كمپرس‌های گرم و مرطوب‌ می‌توانند برای كمك به تسكین ورم و درد غدد پاروتید، استعمال شوند.

محلول‌های نمكی بینی نیز می‌توانند برای خشكی مجاری بینی مفید باشند. همچنین هیدروكسی كلروكویین (پلاكونیل)‌ برای علائم سندرم شوگرن، بخصوص خستگی و دردهای عضلانی و مفاصل، تاثیر بسزایی دارد. عوارض جدی‌تر این بیماری مانند تورم رگ‌ها، می‌تواند با داروهای بازدارنده سیستم ایمنی مانند كورتیزون (پردنیزون)‌ یا آزایتوپرین (ایموران)‌ یا سیكلوفسفامید (سیتوكزان)‌ بهبود یابد.

همچنین عفونت‌هایی كه می‌تواند سندرم شوگرن را وخیم‌تر كند، با آنتی‌بیوتیك‌ها مرتفع می‌شود. سرطان غدد لنفاوی كه یكی از عوارض نادر این بیماری است، به طور جداگانه مورد درمان قرار می‌گیرد.

درمان‌های خانگی برای مبتلایان به سندرم شوگرن

بسیاری از علائم سندرم شوگرن به اقدامات خود مراقبتی خوب پاسخ می‌دهند.

برای بهبود خشكی چشم‌ها، علاوه بر استفاده از نرم‌كننده‌های چشمی و اشك‌های مصنوعی (بدون نگهدارنده)‌، می‌توانید با افزایش رطوبت داخل خانه و قرار نگرفتن در معرض هوای بادی، فن‌ها و تهویه‌ها و نیز استفاده از عینك‌های ایمنی یا پوشش‌های محافظتی چشم (هنگامی كه خارج از منزل هستید)‌، به حفاظت چشم‌هایتان كمك كنید.

در مورد خشكی دهان، نوشیدن مایعات فراوان بخصوص آب، آدامس‌های بدون قند یا آبنبات‌های سخت و محلول آبلیمو می‌توانند برای تحریك ترشح بزاق مفید باشند.

برای جلوگیری از پوسیدگی‌های دندان، از خوردن شیرینی زیاد بخصوص بین وعده‌ها خودداری كنید و پس از هر وعده غذا، دندان‌ها را مسواك و نخ دندان بزنید.

از درمان‌های خاص فلوراید و دهان‌شویه‌های آنتی‌باكتریال استفاده كنید. همچنین از آنجا كه خشكی پوست نیز در این بیماری یك معضل است، برای حمام كردن از آب داغ استفاده نكنید و در حالی كه هنوز پوست‌تان خیس است از كرم‌های مرطوب‌كننده استفاده كنید و هنگام شستن ظرف‌ها نیز دستكش‌های لاستیكی را مورد استفاده قرار دهید.

گفتنی است سندرم شوگرن هم‌اكنون حوزه تحقیقات فعال ایمونولوژیكی است و بسیاری از درمان‌های جدید، در آینده نزدیك در دسترس خواهد بود.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ریتوكسی‌ماب (ریتوكسان)‌، ممكن است برای بسیاری از علائم این بیماری مفید واقع شود.
 

موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن، اتاق دندان و لثه
[ چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 17:57 ] [ محمد رنجبری ]

5 سوالی که درباره لنزها می پرسند

5 سوالی که درباره لنزها می پرسند
دست نگه دارید! قبل از تصمیم برای استفاده از لنز؛ چه لنزهای رنگی و چه طبی لازم است با خوبی‌ها و بدی‌های لنز آشنا شوید.

 

 این هفته به این موضوع پرداخته‌ایم و حتی با چند نفر از استفاده‌کنندگان لنز راجع به مشکلاتشان صحبت کردیم و نظر کارشناس سلامت را جویا شدیم.بی‌شک پس از مطالعه این مطلب به بسیاری از سوالاتتان پاسخ داده می‌شود....


پرسش اول: صبح كه از خواب بیدار شدم، در آینه نگاهی به خودم انداختم. احساس كردم یكی از چشم‌هایم بزرگ‌تر از چشم دیگرم شده؛ زیاد جدی نگرفتم و گفتم حتما بعد از خواب و ورم صورتم چهره‌ام به این شكل درآمده. صورتم را شستم و چند دقیقه بعد دوباره در آینه نگاهی به صورتم انداختم و دیدم موضوع جدی‌تر از آن است كه فكر می‌كردم؛ واقعا یكی از چشم‌هایم بزرگ‌شده بود و حتی یك لكه سفید هم روی چشمم می‌دیدم.

سریع به یكی از مراكز چشم‌پزشكی مراجعه كردم و درباره اینكه چه مدت است لنز استفاده می‌كنم و مشكل چشمی داشته‌ام یا نه و... توضیح دادم. پزشك بعد از معاینه، تشخیص عفونت باكتریایی دادند و استفاده از لنزها را تا مدت زیادی برایم ممنوع كردند اما توضیح دقیقی درباره این عفونت باكتریایی و علت ایجادش و... ندادند، فقط گفتند لنزهایم این عفونت را ایجاد كرده‌است و به نوعی آلوده شده بودند. 

پس از مدتی استفاده‌نكردن از لنزها و مصرف قطره‌های چشمی مختلف، مشكلم برطرف شد اما هنوز نگرانی‌ام درباره چشم‌هایم وجود دارد چون گاهی احساس می‌كنم یكی از چشم‌هایم بزرگ‌تر از دیگری می‌شود. علت چیست؟ بعضی‌ها می‌گویند دچار فشار چشم شده‌ام.


پرسش دوم: دچار سوزش چشم شده بودم، سوزش چشمی كه مدام بیشتر می‌شد. كمی هم در چشم‌هایم احساس خارش داشتم. لنزهایم را از چشم‌هایم بیرون آوردم اما همچنان چشم‌هایم می‌سوخت. فردا صبح وقتی كه عینك زدم و راهی محل كارم شدم، در نورآفتاب نمی‌توانستم چشم‌هایم را باز نگه‌‌دارم زیرا به شدت می‌سوختند.

به چشم‌پزشك همیشگی‌ام مراجعه كردم و تشخیص او زخم‌شدن سطح قرنیه‌چشم بود. مدت زیادی از لنزهایم مصرف نكردم و در آن مدت قطره‌های مختلف استریل چشمی مصرف كردم؛ اما هنوز هم گاهی در نورآفتاب دچار سوزش شدید چشم می‌شوم. چه باید بكنم؟ علت چیست؟ آیا لنزها باعث تشدید این حالت و حساس‌شدن به نور می‌شوند؟


پرسش سوم: مدت زیادی است از لنز استفاده می‌كنم. از طرفی مدام از اطرافیان می‌شنوم كه لنز ضرر دارد به‌خصوص در هوای آلوده تهران. می‌خواهم چشم‌هایم را عمل كنم اما واقعا هنوز تصمیم جدی‌ای برای این كار نگرفته‌ام. از طرفی شنیده‌ام عمل لیزیك كسانی كه مدت زیادی لنز استفاده كرده‌‌اند، نتیجه خوبی ندارد. چه باید بكنم؟


پرسش چهارم: می‌خواهم تا چند ماه دیگر چشم‌هایم را عمل لیزیك كنم و پزشكم تجویز كرده در این مدت عینك به چشم‌هایم بزنم و به هیچ‌وجه از لنز استفاده نكنم اما وقتی عینك می‌زنم، دچار سرگیجه و سردرد می‌شوم. وقتی به چشم‌پزشك مراجعه كردم، گفت شماره عینكم درست است اما به دلیل اینكه مدت زیادی از لنز استفاده كرده‌ام، چشم‌هایم دیگر نمی‌توانند به فاصله كانونی عینك عادت كنند.


پرسش پنجم: مدام چشم‌هایم دچار عفونت‌ می‌شود؛ یعنی حداقل سالی یكبار دچار عفونت چشمی می‌شوم و قی سفید رنگی گوشه چشم‌هایم جمع می‌شود. قطره‌ای كه بیشتر مواقع برای من تجویز می‌شد «نفازولین» بود اما به تازگی شنیده‌ام بدترین قطره چشمی است چون فقط مویرگ‌های چشم را گشاد می‌كند و قرمزی چشم را از بین می‌برد. آیا واقعا این‌طور است؟ اگر واقعیت دارد پس چرا این قطره برای افراد زیادی تجویز می‌شود؟

دكتر ایرج احدزادگان

جراح چشم‌پزشك، فوق تخصص گلوكوم، استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران پاسخ می دهند:

قبل از اینكه بخواهم به یك‌یك این مشكلات پاسخ دهم، لازم است نكته‌ای كلی در مورد لنز تذكر بدهم. لنز در واقع چیزی جز یك قطعه پلاستیكی نیست كه بشر آن ساخته تا با كمك آن اشكال‌های موجود در دید را اصلاح كند بنابراین از آنجا كه این عامل خارجی جزء ساختمان طبیعی و خدادادی چشم ما نیست، باید تا می‌توانیم استفاده از آن را محدود كنیم تا این بار اضافی كه روی چشم‌ها قرار می‌گیرد، به آنها صدمه نزند. 

دور و بر ما پر است از عوامل محیطی تحریك‌كننده چشم، از آفتاب گرفته تا هوای آلوده و بخارهای ناشی از موادشیمیایی پس نباید خودمان هم یك عامل محرك را به صورت بار اضافی تحمیل كنیم. چشم‌ها در هوای آلوده كه خشكی هوا بیشتر می‌شود، با پلك زدن‌های مكرر، سعی می‌كنند رطوبت مورد نیاز خود را به دست بیاورند اما وقتی لنز روی سطح چشم باشد، گاهی این كار كافی نیست و چشم‌ها تحریك می‌شوند. لنز بد نیست اما مدت استفاده‌اش باید محدود شود. بهتر است كسی كه هر روز سر كار می‌رود و 8 ساعت لنز در چشمش می‌گذارد، روز تعطیل كه در خانه است، عینك بزند تا هم چشمش یك روز استراحت كند و هم عادت به عینكش از دست نرود.

پاسخ اول: به نظر می‌رسد در رعایت اصول مراقبت از لنز سستی كرده‌اید. رعایت نكردن بهداشت دست‌ها، تمیزنبودن ظرف جای لنز یا آلوده بودن داروی لنز می‌تواند این مشكل را ایجاد كند. بهتر است ظرف لنز كوچكی تهیه كنید تا ماده نگهدارنده زود تمام شود و بیش از 2 یا 3 ماه نماند. ظرف لنز یا داروی آن را نباید درون قفسه‌های مخصوص حمام گذاشت.

چون رطوبت آن این مواد را خراب می‌كند. مشكل هیچ ربطی به فشار چشم ندارد و به نظر همان زخم شدن قرنیه است. زخم قرنیه می‌تواند عفونی یا غیرعفونی باشد كه درمان حالت عفونی سخت‌تر و طولانی‌تر است. خوشبختانه عفونت شما از نوع باكتریایی است چون زخم قارچی جدی‌تر و درمانش سخت‌تر است.

پاسخ دوم: 
شما دچار زخم قرنیه چشم اما از نوع غیرعفونی شده‌اید. خود این خراش‌ها و آسیب‌هایی كه به دلیل استفاده از لنز به سطح چشم وارد می‌شود، حالت فوتوفوبی (ترس از نور) ایجاد می‌كند و باعث آبریزش و قرمزی چشم می‌شود. به هر حال اینها از عوارض استفاده از لنز هستند، مدت استفاده‌تان را محدود كنید.

پاسخ سوم و چهارم: كسانی كه جراحی لیزیك انجام داده‌اند، لازم است حداقل 2 هفته قبل از عمل لنز خود را كنار بگذارند و از عینك استفاده كنند. این یك اصل مهم و ضروری و از لازمه‌های عمل لیزیك است. اگر مدت‌هاست از لنز استفاده می‌كنید، قطعا هنگام استفاده از عینك سردرد می‌گیرید و امكان دارد دیوار و زمین را كج و معوج ببینید. این مشكل از عینك یا چشم شما نیست بلكه به دلیل مشكل تطابق چشم با فاصله كانونی جدید است. به هر حال چاره‌ای جز تحمل این وضعیت نیست. اگر گه‌گاه از عینك استفاده كنید، به این معضل دچار نمی‌شوید.

پاسخ پنجم: نفازولین دارویی است كه با منقبض كردن مویرگ‌های چشم باعث می‌شود خون تجمع یافته در آن كم شود و حالت سفیدی دوباره به چشم شما برگردد. اغلب هنگام سوزش، خستگی و قرمزی چشم توصیه می‌شود نفازولین استفاده كنید اما 2 ساعت بعد از مصرف، دوباره مویرگ‌ها بازمی‌شوند و با بازگشت مجدد خون، حالت قرمزی چشم برمی‌گردد و بیمار وسوسه می‌شود مدام از این دارو استفاده كند كه این كار توصیه نمی‌شود زیرا اگر نفازولین زیاد و طولانی‌مدت استفاده شود، خود باعث ایجاد لكه‌های قهوه‌ای روی سفیدی چشم خواهد شد.

به جای نفازولین از كمپرس آب خنك و حتی یخ استفاده كنید كه تاثیر آن مشابه نفازولین است و حالت خارش، خستگی و قرمزی چشم را از بین می‌برد. خوبی استفاده از كمپرس خنك این است كه محدودیت مصرف یا عارضه ندارد و می‌توانید هر چندبار كه دلتان خواست در شبانه‌روز این كار را تكرار كنید.
 


موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ جمعه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 22:3 ] [ محمد رنجبری ]

از کجا بفهمم بینائی فرزندم مشکل دارد؟

از کجا بفهمم بینائی فرزندم مشکل دارد؟
بیشتر ناهنجاری های بینایی، بین سنین 4 تا 9 سالگی قابل تشخیص هستند... البته به شرطی که گوش به زنگ و دقیق باشید!


آیا فرزندتان خوب می‌بیند؟ نشانه هایی برای والدین

با گذشت ماه ها، بینایی نوزاد ظرافت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر نشانۀ غیر طبیعی، که در رفتار نوزاد دیده ‌شود، باید شما را به سمت مراجعه به بینایی سنج هدایت کند. 

شما می‌توانید بینایی نوزادتان را با دو تست متفاوت بسنجید: در یکی از این تست ها، یک جسم نورانی را به سمت صورت نوزاد ببرید (اگر چشمانش را باز و بسته کرد، یعنی می‌بیند) و ببینید که آیا او می‌تواند یک شی را که رنگ ها متضاد (سیاه و سفید) دارد دنبال کند یا نه. این دو تست ساده می‌توانند نشان دهندۀ یک نقص در بینایی باشند یا به تشخیص یک بیماری مانند آب مروارید مادرزاد رهنمون شوند. سپس، از 4 ماه به بعد دیگر زمان آن رسیده که نوزادتان را پیش یک بینایی سنج ببرید. 

نشانه های ناهنجاری بینایی: چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر کسی در خانواده تان وجود دارد که دچار مشکل بینایی است.
اگر نوزاد بزرگتر از سه ماه تان هنگامی که چهرۀ افراد آشنا را می‌بیند، نمی‌خندد.
اگر نوزاد چند هفته ای تان نگاهش را به سمت نور برنمی‌گرداند یا به نظر می‌رسد از نگاه کردن به منبع نور خودداری می‌کند.
اگر اشیا را نمی‌گیرد یا آنها را در دهانش نمی‌گذارد.
اگر نگاه ها را دنبال نمی‌کند.
اگر زمانی که شروع به خوب راه رفتن کرد، مدام به اشیا و مبل ها برخورد کند.
اگر از 6 ماهگی به بعد به میزان زیادی چشمش چپ باشد.

چه طور می‌توان مشکلات مختلف بینایی نوزاد را تشخیص داد؟
ضعف بینایی: تسلط بینایی یک چشم که شدت بینایی چشم دیگر را کاهش می‌دهد. هر چند وقت یک بار یک چشم نوزاد را ببندید و بعد از مدتی چمش دیگر را و نتیجۀ آن را مشاهده کنید. اگر احساس می‌‌کنید که با این کار نوزاد خیلی اذیت می‌شود، با یک متخصص در این باره صحبت کنید.

دوربینی چشم: عملاً همۀ نوزادها با چشم های دوربین متولد می‌شوند. این یک تأخیر در تکمیل بینایی است که دید نامناسب از نزدیک را با خود به همراه دارد اما نوزاد دور را خوب می‌بیند، با بزرگ شدن نوزاد این مشکل حل می‌شود. با این حال دقت داشته باشید که نوزادتان چه زمانی به اشیا نگاه می‌کند و به آنها دست می‌زند.

نزدیک بینی: در این حالت نوزاد نزدیک را خوب و دور را بد می‌بیند. اگر او برای دیدن چیزهایی که از او فاصله دارند، چشم هایش را چندین بار باز و بسته می‌کند و تمایل دارد که اسباب بازی هایش را به چشمش خیلی نزدیک کند، حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

آستیگماتیسم: این مشکل در نتیجۀ شکل گیری نامناسب قرنیه به وجود می‌آید. یکی از نشانه های گویای آن، ورم ملتحمۀ پرتکرار است.

لوچی: این مشکل که خود را با انحراف ارثی محور یک چشم نسبت به چشم دیگر نشان می‌دهد، ممکن است همگرا یا واگرا باشد. اگر شما مورد لوچی در خانواده تان دارید، با یک متخصص بینایی مشورت کنید. اگر چه این مشکل تا سه ماهگی نوزاد به علت اینکه مغز هنوز نمی‌تواند تصاویر چشم ها را روی هم منطبق کند، تقریباً عادی است، اما در صورت تداوم این عارضه از این سن به بعد باید با پزشک مشورت کنید. زیرا علاوه بر مشکل ظاهری، چشم لوچ بد می‌بیند. اگر بعد ها این مشکل حل نشود، خطر شدید شدن مشکل و طول کشیدن بیشتر دورۀ درمانی وجود دارد.

تکامل بینایی نوزاد طی چند ماه
بعد از تولد: نوزاد می‌بیند اما نه به طور کامل. او نمی‌تواند تطابق دهد و رنگ ها را از هم تشخیص نمی‌دهد، اما این شرایط برای تشخیص چهرۀ شما کفایت می‌کند. او می‌تواند نگاهش را تثبیت کند یا با نگاهش، چیزی را که مقابلش حرکت می‌دهید، دنبال کند. طی هفته های اول، او ممکن است حرکات نامنظم چشم داشته باشد زیرا ماهیچه های چشمی نیروی کامل شان را تا قبل از 6 ماه به دست نمی‌آورند

در 3 ماهگی: به نظر می‌رسد که چشم نوزاد چپ شده است، او گه گاه با یک چشم و گه گاه با چشم دیگر نگاه می‌کند

در 4 ماهگی: او بیشتر و بیشتر تطابق پیدا می‌کند، چشم راست و چشم چپش دیگر جدا از هم کار نمی‌کنند، دید به وسیلۀ هر دو چشم از این زمان، آغاز می‌شود.

در 1 سالگی: شدت بینایی کودک در این سن 4/10e است.

در 18 ماهگی: او می‌تواند چیزهای کوچک را مشاهده کند، اما برای اینکه ظرفیت بینایی او مانند افراد بزرگسال بشود، باید تا 4 الی 5 سالگی صبر کرد.


موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 18:46 ] [ محمد رنجبری ]

نشانه های آب مروارید را می شناسید؟

عدسی چشم به طور طبیعی شفاف است، كدر شدن عدسی باعث بروز بیماری آب مروارید و تاری دید فرد می‌شود.


دید این بیماران هنگام مطالعه، رانندگی بخصوص در شب یا در نگاه كردن به صورت دوستان و آشنایان، بدتر می‌شود.

اغلب اوقات بیماری آب مروارید، بتدریج پیشرفت می‌كند ولی حتما در آینده اختلال بینایی ایجاد می‌كند. تاری دید، عدم وضوح دید، حساسیت به نور، تغییرات مكرر شماره عینك، سختی دید در شب، دوبینی هنگام نگاه كردن با یك چشم از علائم بیماری آب مروارید هستند.

با توجه به محل و میزان كدر شدن عدسی چشم، شدت تاری دید متفاوت است و به همین علت ممكن است در صورتی كه كدر شدن از مركز عدسی دور باشد، فرد از ابتلای خود به آب مروارید، مطلع نباشد. افزایش سن، شایع‌ترین علت به وجود آمدن آب مروارید است. بیماری دیابت كنترل نشده، ضربه به چشم، مصرف طولانی مدت داروهای حاوی كورتن، اختلالات هورمونی و سوء تغذیه نیز از عوامل موثر بر ابتلا به بیماری آب مروارید هستند.

آزمایش شدت بینایی، معاینه توسط دستگاه مخصوص معاینه چشم و معاینه شبكیه چشم پس از چكاندن قطره گشاد‌كننده مردمك از روش‌های معمول تشخیص بیماری‌اند. از آنجا كه بیماری آب مروارید با افزایش سن شدت پیدا می‌كند بهتر است بیماران بدانند كه تنها راه موثر درمان بیماری آب مروارید، عمل جراحی است كه حین آن، عدسی چشم با یك عدسی مصنوعی تعویض می‌شود و به این وسیله تاری دید برطرف می‌شود.

زمان عمل جراحی با صلاحدید پزشك و اغلب اوقات هنگامی تعیین می‌شود كه بیماری بر كیفیت زندگی فرد تاثیر می‌گذارد یا باعث افت عملكرد روزانه مانند ناتوانی در خواندن یا رانندگی می‌شود.

اغلب اوقات عمل جراحی آب مروارید دو چشم، با هم و در یك زمان انجام نمی‌شود و بهتر است چند هفته بین عمل دو چشم، فاصله گذاشته شود تا فرد دچار اختلال بینایی نشود.

از آنجا كه این بیماری با افزایش سن پیشرفت می‌كند، روش خاصی برای پیشگیری ندارد، اما با استفاده از چند روش بیماران می‌توانند قبل از نیاز به جراحی، زندگی راحت‌تری داشته باشند. استفاده از ذره‌بین هنگام مطالعه، تقویت روشنایی خانه، استفاده از عینك آفتابی هنگام خروج از منزل و پرهیز از رانندگی در شب چند نمونه از این اقدامات موثر است.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ


موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 16:29 ] [ محمد رنجبری ]

چه كسانی زودتر آب مروارید می‌گیرند؟

همان‌طور كه می‌دانید عدسی چشم كه داخل چشم و پشت مردمك و با فاصله كمی از آن قرار گرفته، می‌تواند با تغییری كه در تحدبش ایجاد می‌كند، تصاویر را روی شبكیه ثابت نگه دارد...
 
چشم ما یكی از نعمت‌های خداوندی است كه شگفتی‌های زیادی را می‌توان در آن دید. همان‌طور كه می‌دانید عدسی چشم كه داخل چشم و پشت مردمك و با فاصله كمی از آن قرار گرفته، می‌تواند با تغییری كه در تحدبش ایجاد می‌كند، تصاویر را روی شبكیه ثابت نگه دارد...

 به همین دلیل وقتی شما به دور نگاه می‌كنید و در همان لحظه تصمیم می‌گیرید به نزدیك بنگرید، قادرید در هر دو حالت تصاویر واضحی را مشاهده كنید. این تطبیق دادن چشم با فاصله كار عدسی چشم است. در عدسی كیسه‌ای وجود دارد كه در آن پروتئین‌هایی با سلول‌های شفاف و شیشه‌ای هستند و نور از آنها عبور می‌كند و روی شبكیه می‌افتد. با گذشت زمان و هرچه سن ما بیشتر می‌شود این پروتئین‌های داخل عدسی مانند همه جای بدن پیر و فرسوده می‌شوند. فرسودگی آنها به صورت كدرشدن خواهد بود. كدرشدن عدسی را آب مروارید یا كارتاراكت می‌نامیم.
اكثر مردم فكر می‌كنند آب مروارید به خاطر روند افزایش سن و در واقع پیری به وجود می‌آید اما علل به وجود آمدن آب مروارید بسیار مختلف است. برخی مسایل وجود دارد كه منجر به بروز آب مروارید می‌شوند مانند بیماری‌های غدد همچون پاراتیرویید كه باعث به اختلال كلسیم و فسفر در بدن می‌شود.
دوم بسیاری از عفونت‌ها،

سوم بیماری قند،

چهارم ضربه‌ها و

پنجم كه شاید برایتان جالب باشد سیگار كشیدن است. ثابت شده سیگار سم مهلكی است كه باعث به وجود آمدن آب مروارید زودرس می‌شود. به همین دلیل توصیه و تاكید ما بر این است كه تا می‌توانید سبزیجات و میوه‌های تازه بخورید.

مصرف آب روزانه را بیشتر كنید و حتما 7 تا 8 لیوان آب بنوشید.
غذاهای چرب نخورید، در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و اگر مجبورید در مقابل آفتاب باشید از عینك دودی مناسب و استاندارد و كلاه لبه‌دار كه از چشمان شما در مقابل آفتاب محافظت كند استفاده كنید.

با این توصیه‌ها و رعایت آن می‌توانید روند تخریبی و كدر شدن سلول‌های شفاف عدسی را به تعویق بیندازید. علاوه بر آنچه گفته شد، لازم است اضافه كنم در برخی از انواع آب مرواریدها عامل ارث دخیل است. یعنی در بچه‌های كوچكی كه در بدو تولد به جای شفاف بودن سلول‌های عدسی، چشم‌هایشان كدر هستند و مبتلا به آب مروارید مادرزادی‌اند، این كدورت مانع تشكیل تصویرهای خوب روی شبكیه می‌شود و در نتیجه چشم تنبل می‌شود.
موارد دیگری از آب مروارید هم داریم كه به دلایل شغلی ایجاد می‌شود. این كاتاراكت شغلی را در كسانی می‌بینیم كه با منابع انرژی حرارتی شدید مانند كوره‌ها سر و كار دارند یا در شیشه‌گرها كه مدام با نور مادون قرمز كار می‌كنند.

حتی در كسانی كه شغل‌شان با تنور باشد آب مروارید دیده می‌شود. از دیگر عوامل مستعدكننده محیطی برای ابتلای به كاتاراكت می‌توان به اشعه ماورای بنفش هم اشاره كرد. كسانی كه در آفتاب و تماس حفاظت‌نشده اشعه آفتاب كار می‌كنند، مستعدتر هستند كه آب مروارید بگیرند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ سه شنبه پنجم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 14:27 ] [ محمد رنجبری ]

علائم تشخیص آب مروارید كدامند؟

آب مروارید زمانی بروز می‌كند كه عدسی‌های چشم‌ها شروع به تیره و كدر شدن می‌كنند. اما با چه علائمی بروز می کند؟
 
كتابخانه ملی پزشكی در آمریكا در این مقاله جدید چندین علائم هشدار دهنده بینایی را معرفی كرده است كه با دانستن آن‌ها می‌توانید، عارضه چشمی آب مروارید را تشخیص دهید. در این مقاله آمده است: دو بینی یا همان دید دو تایی نشانه آب مروارید است.
به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، ‌احساس حساسیت بالا نسبت به نور درخشان، مشاهده سایه‌ای در اطراف نور یا چراغ و مشاهده تصاویر در حالت كدر و تیره و یا به گونه‌ای كه فرد احساس می‌كند، چشم‌هایش با یك نوار تار پوشیده شده‌اند.

علاوه بر این‌ها، اگر فردی در دید شبانه و در تاریكی و بدون وجود نور كافی مشكل داشته باشد، رنگ‌ها را نتواند با شفافیت و آشكارا ببیند و یا در تشخیص دادن اشكال و رنگ‌ها در پیش زمینه مشكل داشته باشد، این‌ها همه نشانه‌های آب مروارید هستند كه قطعا در صورت احساس هر یك از این مشكلات به ویژه‌ برای مدت طولانی حتما باید به متخصص چشم مراجعه كرد.
 

موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ جمعه سوم دی ۱۳۸۹ ] [ 9:52 ] [ محمد رنجبری ]

تاثیر استرس شدید بر عملکرد بدن

استرس سبب بروز تغییراتی در بدن می‌شود. استرس همچنین روی عواطف ما تاثیر می‌گذارد. برخی نشانه‌های استرس عبارتند از:

· ضربان قلب سریع‌تر
· سردرد
· گرفتگی گردن و یا درد شانه‌ها
· کمردرد
· تنفس سریع
· تعریق و کف دست‌های خیس
· درد ناگهانی معده، تهوع و اسهالدر طول زمان استرس می‌تواند روی شما این تاثیرات را داشته باشد

:· سیستم ایمنی.
استرس مداوم می‌تواند سبب شود تا اغلب اوقات احساس بیماری کنیم و اگر فردی مبتلا به بیماری‌های مزمنی نظیر ایدز باشد، استرس می‌تواند علایم را بدتر کند.

· قلب.استرس با فشارخون بالا ارتباط دارد، همچنین استرس می‌تواند سبب ضربان غیرطبیعی قلب، لخته خونی و سختی شریان شود (آترواسکلروزیس). همچنین استرس با بیماری‌های شریانی قلب، حملات قلبی و نارسایی قلبی ارتباط دارد.

· عضلات. تنش و استرس مداوم می‌تواند به گردن‌درد، شانه‌درد و کمردرد منجر شود. استرس حتی بیماری آرتریت روماتویید را بدتر می‌کند.

· معده.اگر دچار مشکلات معده نظیر بیماری بازگشت اسید از معده به مری هستید یا دچار زخم معده، نشانگان روده تحریک‌پذیر یا کولیت اولتراتیو هستید، استرس می‌تواند علایم شما را بدتر کند.

· پوست.
مشکلات پوستی نظیر آکنه و پسوریازیس با استرس بدتر می‌شوند. استرس چگونه روی عواطف و افکار تاثیر می‌گذارد؟باید توجه کنید که استرس روی تفکر، عملکرد و احساس شما اثر می‌گذارد.

· احساس تشویش و عدم توانایی برای سازگاری حتی با مشکلات کوچک

· احساس ناامیدی،از دست دادن احساسات اغلب اوقات و پرخاشگری بدون دلیل

.· احساس خستگی اکثر اوقات

· اشکال در تمرکز و انجام وظایف

· نگرانی بیش از حد در مورد مسایل مختلف

· احساس اینکه بسیاری از چیزها و موقعیت‌ها را به دلیل اینکه سریع عکس‌العمل نشان نداده‌اید از دست داده‌اید.

موضوعات مرتبط: اتاق گوارشی، اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق چشم و بیماری های آن، اتاق بیماری های مفصل و استخوان، اخبار پزشکی
[ شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 20:10 ] [ محمد رنجبری ]

سلاحی  در برابر بیماری فشار خون

دانشمندان استرالیایی به این نتیجه رسیدند كه این ماده خوراکی به عنوان یك مكمل غذایی می‌تواند به كسانی كه قادر به كنترل فشار خونشان با داروهای استاندارد نیستند، كمك كند.
 
بر اساس مقاله منتشرشده در مجله علمی «ماتوراتیس»، سیر سلاح مخفی برای مبارزه با فشار خون بالاست.
نتایج این تحقیقات نشان داد كه تأثیر این مكمل فقط بر كسانی است كه فشار خون حداقل 140 (فشار خون انقباضی یا سیستولیك) دارند.
به گفته این محققان نكته مهم این است كه عصاره سیر به عنوان مكمل استفاده شود و سیر پخته تأثیری در كاهش فشار خون نخواهد داشت.
در یك تحقیق 12 هفته‌ای كه در آن 50 نفر مورد آزمایش قرار گرفتند، محققان دانشگاه «آدلاید» پی‌ بردند فشار خون كسانی كه در روز، 4 قرص سیر را به عنوان مكمل استفاده كردند نسبت به كسانی كه داروهای بدون اثر مصرف كردند 10 واحد كاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سیر در طب قدیم برای درمان بیماری‌های قلب استفاده می‌شد اما طی چندین قرن بعد، در طب سنتی هند از آن برای درمان فشار خون بالا استفاده شد.
فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری عروق كرونر قلب، سكته، نارسایی قلب و كلیه را افزایش می‌دهد. در حال حاضر حدود یك میلیون نفر در جهان از فشار خون بالا رنج می‌برند.
 

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق قلب و عروق، اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سایرین، اتاق کلیه و دفع ادرار، اتاق چشم و بیماری های آن
[ پنجشنبه چهارم آذر ۱۳۸۹ ] [ 17:39 ] [ محمد رنجبری ]

مادر تمام بیماری ها را می شناسید؟

آیا می دانید چه بیماری به ام الامراض یا مادر بیماری های مشهور است و به چه دلیل این نام را گرفته است؟


 رئیس دانشگاه علوم پزشكی اصفهان گفت: دیابت، ام‌الامراض است، چرا كه تمام بدن از جمله چشم، سیستم گوارش، قلب و كلیه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

شاهین شیرانی، در همایش شهرنشینی و دیابت با بیان این‌كه سلامتی حق مردم است، اظهار كرد: یكی از وظایف و اولویت‌های حاكمیت، تامین سلامت جامعه است.

وی شایع‌ترین عامل بروز دیابت را چاقی عنوان كرد و افزود: عدم تحرك و چاقی از عوامل مستعد كننده دیابت‌اند و كودكان چاق بیشتر در معرض این بیماری در سنین بالاتر قرار می‌گیرند.

شیرانی نقش وراثت در ایجاد دیابت را كمرنگ دانست و تصریح كرد: نقش محیط و تغییر شیوه زندگی نسبت به گذشته در بروز و افزایش این بیماری بسیار تاثیرگذار است، به همین سبب باید در جهت اصلاح شیوه زندگی اقدام كنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با اشاره به این‌كه فشار خون و دیابت در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند، گفت: علائم مربوط به این دو بیماری زمانی ظهور می‌كنند كه فرد در مراحل آخر بیماری به سر می‌برد در حالی كه با سنجش دوره‌ای فشار خون و قند می‌توان به راحتی مانع از پیشرفت بیماری شد.

شیرانی گفت: چاره‌ای جز پیشگیری در جامعه نداریم و اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا بیمار برای درمان مراجعه كند، باخته‌ایم.

موضوعات مرتبط: اتاق مغز و اعصاب، اتاق گوش و حلق و بینی، اتاق کلیه و دفع ادرار، اتاق تناسب اندام، اتاق چشم و بیماری های آن
[ سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ ] [ 15:44 ] [ محمد رنجبری ]

20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

اگر مبتلا به دیابت هستید جالب است بدانید آنچه در دهان می‌گذارید، می‌تواند سبب بالارفتن یا پایین آمدن قندخونتان شود.

 

 

 در اینجا 20 نوع ماده غذایی را به شما معرفی می‌كنیم كه می‌تواند جلوی بالارفتن قندخونتان را بگیرد.
سیباكثر متخصصان تغذیه توصیه می‌كنند حتما در رژیم غذایی خود سیب را بگنجانید زیرا سیب كالری بسیار پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالاست و جلوی گرسنگی را می‌گیرد. سیب همچنین دشمن كلسترول بد است و میزان قندخون را كاهش می‌دهد.

آواكات
 پاین میوه غنی از اسیدهای چرب مونوی غیراشباع است كه سبب كند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قندخون بعد از صرف غذا می‌شود.

جو
می‌توانید جو را جایگزین برنج سفید كنید تا میزان قندخونتان بعد از صرف غذا حدود 70 درصد كاهش یابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند. فیبرهای حلال جو هضم را كند كرده و سبب جذب تدریجی قند می‌شود.

سبزیجات
فیبر حلال تمامی سبزیجات می‌تواند قندخون بالا را مهار كند. در ضمن سبزیجات غنی از پروتئین هستند و به راحتی می‌توان آنها را جایگزین گوشت قرمز كرد.

گوشت گاو
می‌توانید قسمت‌های كم چرب گوشت گاو را انتخاب كنید و یك‌چهارم بشقاب‌تان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه پروتئین به بدن باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه‌ای‌تان كاهش نیابد. در ضمن مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم كمك می‌كند.

میوه‌های گوشت‌دار
دانه‌دار انواع میوه‌های گوشتی حاوی یك یا چند دانه كه به رنگ‌های قرمز یا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوی تركیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند. محققان می‌گویند این دانه‌های رنگی می‌تواند سبب كاهش قندخون شده و در عین حال محرك تولید انسولین در بدن باشند.

بروكلی
بروكلی غنی از كروم بوده كه در درازمدت نقشی اساسی و مهم برای تنظیم قندخون دارد.

هویج
هویج یكی از منابع طبیعی غنی از بتاكاروتن است كه می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را كاهش داده و قندخون را تنظیم كند.

گوشت مرغ
گوشت سینه مرغ در مقایسه با ران یا سایر قسمت‌ها چربی كمتری دارد. توصیه ما به شما این است كه در هر شرایطی به هیچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربی بالایی كه دارد نخورید.

تخم مرغ
مطمئن باشید خوردن یك یا دو عدد تخم‌مرغ در روز كلسترول خونتان را بالا نمی‌برد و در عوض ساعت‌ها شما را سیر نگه می‌دارد.

ماهی
یكی از دلایل فوت مبتلایان به دیابت ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی است. مصرف یك یا دو بار ماهی در هفته می‌تواند این احتمال را حداقل 40 درصد كاهش دهد. از سوی دیگر اسیدهای چرب موجود در ماهی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین و التهاب را كه از جمله فاكتورهای اصلی ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی است كاهش می‌دهد.

دانه كتان
دانه‌های كتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی‌های خوب از نوعی كه در ماهی موجود است و منیزیم است. این مواد قندخون را تنظیم كرده و به سلول‌ها در جذب انسولین كمك می‌كنند.

شیر و ماست اینها مواد غذایی غنی از پروتئین و كلسیم هستند و می‌توانند به كاهش وزن كمك كنند. از سوی دیگر این مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می‌برند.

گردو
گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و سوخت كندی دارد كه به تدریج به قند تبدیل می‌شود. از سوی دیگر غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است كه برای سلامت مفیدند.

دانه‌ها تمامی انواع دانه‌ها
غنی از چربی‌های خوب، پروتئین و فیبر هستند كه می‌توانند قندخون را پایین نگه داشته و از ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی پیشگیری كنند. در ضمن این مواد منبع طبیعی استرول است كه چربی خون را كاهش می‌دهد.

جوی دو سر
جوی دوسر حاوی فیبرهای حلالی است كه در آب محلول بوده و یك خمیر را تشكیل می‌دهد. مصرف آن باعث می‌شود بین آنزیم‌های هضم‌كننده در معده و مولكول‌های آمیدون غذا در یك سد چسبناك به وجود بیاید. در نتیجه دستگاه گوارش مدت طولانی‌تری غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدریج وارد خون می‌شوند.

روغن زیتون
روغن زیتون طلای مایع نامیده می‌شود زیرا حاوی تركیبات ضدالتهابی و قوی است كه محققان آن را با آسپیرین مقایسه می‌كنند. افرادی كه رژیم مدیترانه‌ای دارند و روغن زیتون، میوه و سبزیجات، غلات و گوشت كم‌چرب می‌خورند كمتر به دیابت و ناراحتی‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند. هر دوی این بیماری‌ها در پی التهاب در بدن به وجود می‌آیند. برخلاف كره، چربی خوب روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را كاهش می‌دهد. روغن زیتون همچنین كندكننده هضم غذا و واردشدن تدریجی قند به خون است.

كره بادام زمینی
تحقیقات اخیر نشان داده است مصرف كره بادام زمینی می‌تواند اشتها را كور كرده و سبب سیری بیشتر فرد در مقایسه با زمانی شود كه مواد قندی كم فیبر مصرف می‌كند. در ضمن كره بادام زمینی غنی از چربی‌های مونوی غیراشباع است كه می‌تواند قندخون را تنظیم كند.

نان سبوس‌دار
مصرف زیاد نان سفید می‌تواند حساسیت بدن به انسولین را كاهش داده و سبب افزایش قندخون شود در صورتی كه نان سبوس‌دار دقیقا برعكس عمل می‌كند.

سیب‌زمینی شیرین
یك سیب‌زمینی شیرین كه در اجاق كبابی شده 30 درصد كمتر از سیب‌زمینی معمولی قندخون را افزایش می‌دهد زیرا حاوی فیبر بالا و ریزمغذی‌هایی است كه 40 درصد آنها از نوع حلال بوده و سبب كاهش كلسترول و كندی هضم غذا می‌شوند. در ضمن سیب‌زمینی شیرین غنی از كاروتنویید و رنگ‌دانه‌های زرد و نارنجی است كه به ارگانیسم‌ها اجازه عكس‌العمل در برابر انسولین را می‌دهد. سیب‌زمینی شیرین همچنین غنی از اسید كوروژنیك است. این تركیب گیاهی طبیعی می‌تواند به كاهش مقاومت در برابر انسولین كمك كند.
 موضوعات مرتبط: اتاق خون و مواد داخل خون، اتاق سایرین، اتاق چشم و بیماری های آن، اخبار پزشکی
[ دوشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۹ ] [ 22:18 ] [ محمد رنجبری ]

جادوی خیار برای پوست

گزافه‌گویی نیست اگر خیار را به عنوان یک عصای جادویی برای درمان انواع مشکلات پوستی معرفی کرد.

 

پوست، علاوه بر زیبایی از ورود هرگونه آسیبی به اعضای داخلی و خارجی بدن محافظت  می کند. حدود 90درصد از وزن خیار را آب تشکیل می دهد و به این خاطر به عنوان یک خنک کننده به کار می رود.

خیار برای چشم
خیار به کاهش تورم دور چشم و نیز حلقه‌های تیره زیر چشم کمک می‌کند و در اکثر نقاط دنیا مردم از این نوع درمان به صورت وسیعی استفاده می کنند.

شما می توانید از خیار به عنوان یک دستمال بسیار شگفت انگیز و طبیعی برای رفع ‌‌پف‌کردگی دور چشم‌ها و خستگی آنها همراه با آرامش کامل استفاده کنید.

این دستمال های طبیعی پس از یک روز سخت کاری واقعا معجزه می‌کنند.

خیار برای پوست

اگر پوستی شاداب می‌خواهید، خیار راه حل شماست. چون خیار و پوست سطح یکسانی از هیدروژن را تقسیم می‌کنند، پوشش کل نواحی تحت درمان برای خیار راحت تر است و به این ترتیب پوست شما نرم و لطیف تر از هر زمانی می‌شود و به آرامش می‌رسید.

از آب خیار نیز می توانید برای بهبود پوستتان استفاده کنید.

به خاطر اثرات خنک کننده خیار، می‌توان از آن به عنوان عصای جادویی برای درمان تمام مشکلات پوستی استفاده کرد و به‌‌‌ خاطرخاصیت پاک کننده اش پوست را بسیار نرم و لطیف می کند.

برای داشتن پوستی شاداب، نرم و شفاف می توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

5-4 عدد برگ نعنا را خرد کنید.

خیار را پوست کنده و تخم‌های آنرا خارج کنید.

برگ‌های نعنا را به خیار اضافه کنید.

سفیده یک تخم مرغ را جداگانه هم بزنید و بعد به مخلوط خیار و نعنا اضافه کنید.

این ترکیب را به مدت 20 دقیقه روی صورت خود بگذارید سپس با آب بشویید و با دستمال خشک کنید.

موضوعات مرتبط: اتاق پوست و مو، اتاق چشم و بیماری های آن، اتاق خواص میوه ها
[ پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 11:1 ] [ محمد رنجبری ]

آب سياه زماني كه فشار داخل چشم از حد طبيعي بيشتر است به وجود  مي آيد. فشار بالا سبب وارد آمدن آسيب به عصب بينايي ميشود. اين آسيب پيشرونده بوده كه در مرحله نخست سبب كاهش و از دست رفتن ديد محيطي شده كه با كاهش ديد مركزي و احتمال كوري همراه است.
چه تعداد از مردم به آب سياه مبتلا هستند؟
در حال حاضر 65 ميليون نفر در جهان به بيماري آب سياه مبتلا هستند و متاسفانه اين رقم روبه افزايش است.
اگر فردي در خانواده مبتلا به آب سياه باشد. احتمال ابتلاي به اين بيماري در ساير افراد آن خانواده 4 تا 9 برابر بيشتر از ساير افراد جامعه است. احتمال ابتلاي افراد بالاي شصت سال به بيماري آب سياه 6 برابر بيشتر از ساير افراد جامعه است.
چه تعداد ازمبتلايان به آب سياه نسبت به وجود بيماري خود آگاهي ندارند؟
تقريبا نيمي از كساني كه دچار بيماري آب سياه هستند از وجود بيماري  خود آگاه نيستند.
چه كساني در معرض خطر ابتلا به آب سياه هستند؟
- بستگان بيماران مبتلا به آب سياه.
- افراد بالاي 50 سال سن
- افراد با نزديك بيني بالا.
- مبتلايان به بيماري قند.
آب سياه چگونه تشخيص داده مي شود؟
متاسفانه آزمايش ساده اي كه بتواند صد در صد موثر باشد در دسترس نيست اندازه گيري فشار داخل چشم هم به تنهايي براي تشخيص آب سياه كافي نيست. تنها يك معاينه كامل و بررسي ته چشم با مردمك گشاد شده و آزمايشها و بررسيهاي اختصاصي تشخيص را ممكن ميسازد.
آب سياه چه علايم ونشانه هاي دارد؟
در اغلب مبتلايان به ويژه در مراحل اوليه بيماري نشانه ها و علائم كمي وجود دارد. در مراحل بعدي بيماري  علائم  به شرح زير بروز ميكند:
- كاهش ديد محيطي.
- مشكل در تطابق با تاريكي.
-  ايجاد مشكل در تمركز روي كارهاي نزديك.
- ايجاد هاله هاي رنگي اطراف نور.
- نياز به تغيير مكرر و زود به زود عينك.
آيا ديدي كه در اثر آب سياه از دست ميرود قابل بهبود است؟
رشته هاي عصبي كه در نتيجه آب سياه از بين ميروند قابل بازسازي نيستند ولي درمانهاي دارويي و جراحي ميتواند باعث توقف و يا كند شدن سير بيماري شود.
آيا ميتوان از كاهش ديد ناشي از آب سياه جلوگيري كرد؟
تشخيص زود هنگام و درمان مناسب ميتواند از كوري ناشي از آب سياه جلوگيري كند.
بهترين وسيله دفاعي برعليه نابينايي ناشي از آب سياه چيست؟
بهترين دفاع معاينه كامل چشم براساس برنامه هاي تنظيم شده ميباشد. ميتوانيد از چشم پزشك خود دراين باره بپرسيد . اگر براي شما تشخيص آب سياه داده شد . مهم اينست درباره روشهاي مناسب درماني از پزشك خود سوال كنيد و درمانهاي مناسب را بدون از دست دادن وقت اجراكنيد.
آيا با وجود آب سياه ميتوان به رانندگي ادامه داد؟
به شرطي كه كاهش ميزان بينايي شديد نباشد، اكثر افراد ميتوانند به رانندگي ادامه دهند. اما اگر كساني آب سياه دو طرفه دارند، بايد آزمايش دو طرفه ميدان بينايي انجام دهند تا مقدار آسيب  ميدان بينايي آنها مشخص شود.
اگر آب سياه به خوبي كنترل نشد چه بايد كرد؟
امروزه بيش از 90% بيماران تشخيص داده شده آب سياه ديد مفيد خود را حفظ مي كنند ( كوري نادر است).
با اين حال، در برخي موارد كنترل كافي آب سياه براي حفظ ديد مفيد امكان پذير نيست. اين حالت مخصوصا وقتي پيش مي آيد كه آب سياه در مراحل ديررس تشخيص داده شود، درمان غير موثر باشد و يا بيمار در استفاده از داروهاي تجويز شده مشكل داشته باشد.
اگر ديد درحدي آسيب ديده باشد كه نميتواند كارهاي روزانه خود را انجام دهند، كارهاي زيادي ميتوان انجام داد تا به بيماران كمك كند تا بتوانند از ديد خود به طور موثر استفاده كنند.
بيماران بايد با چشم پزشك تماس بگيرند تا آنها را با وسايل كمكي كم بينايي آشنا سازد.


موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 20:53 ] [ محمد رنجبری ]

وقتی فشار چشم بالا می‌رود...

آیا می دانید چشم هم فشار دارد؟ و فشار چشم بالا می رود ؟ از کجا بفهمیم که فشار چشممان بالا رفته است؟

 

«گلوكوم یا آب سیاه بیماری‌ای است كه سبب تخریب عصب بینایی می‌شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می‌تواند در طول زمان به كاهش بینایی و در نهایت، به نابینایی منجر شود....

 

 طبق مطالعاتی که در تهران و بعضی از استان‌ها صورت گرفته، میزان شیوع گلوکوم در افراد بالای 40 سال، حدود 4/1 درصد است.»
اینها گوشه‌هایی از صحبت‌های دکتر حیدر امینی، جراح و متخصص بیماری‌های چشم، استاد و رییس بخش گلوکوم‌ بیمارستان فارابی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است 

 آقای دکتر! در بیماری گلوکوم چه اتفاقی در چشم رخ می‌دهد؟
گلوکوم یک بیماری نیست و انواع متفاوتی دارد. در این بیماری، عصب بینایی بر اثر افزایش فشار داخل چشم تحلیل می‌رود که البته گاهی ممکن است این اتفاق بدون افزایش فشار داخل چشم هم رخ بدهد.
 به چه دلایلی فشار داخل چشم افزایش پیدا می‌کند؟
ببینید، یک مایع به طور دایم در داخل چشم از زواید جسم مژگانی در حال ترشح است که وظیفه تغذیه بافت‌های مجاور را به عهده دارد. این مایع همان‌طور که ترشح می‌شود از قسمت دیگری از چشم خارج می‌شود.
در بیشتر انواع گلوکوم‌، سدی در راه خروج مایع زلالیه ایجاد می‌شود که باعث می‌شود مایعی که دایما در حال ترشح است خارج نشده و در نتیجه فشار داخل چشم افزایش یابد. گلوکوم دو نوع زاویه باز و بسته دارد. این سد در نوع شایع بیماری که همان گلوکوم زاویه باز است در ساختمان خروجی مایع زلالیه قرار دارد که معمولا به‌طور ارثی ایجاد می‌شود.
 
 فرد مبتلا چه طور می‌بیند؟
در گلوكوم زاویه باز ابتدا علامت خاصی وجود ندارد و دید طبیعی است. اما اگر بیمار به موقع مراجعه نکند و درمان نشود،
ممكن است به مرور دیدش محیط نداشته باشد. درست مانند این است كه از درون یك لوله به اطراف نگاه می‌كند.
 
چه عواملی زمینه‌ساز آن است؟
در انواع اصلی بیماری معمولا زمینه‌های ارثی دخالت دارند؛ یعنی اگر فردی در خانواده و بستگان نزدیک‌اش بیمار مبتلا به نوع شایع گلوکوم باشد، حتما باید از نظر این مشکل بررسی شود. عامل دیگر، نژاد است. در بعضی از نژادها مانند نژاد سیاه‌، گلوکوم بیشتر دیده می‌شود. در بعضی از قسمت‌های دنیا هم گلوکوم‌های زاویه بسته بیشتر دیده می‌شود مانند شرق دور، و به خصوص چین که در آنجا شایع‌تر هستند.
عامل دیگر افزایش سن است که میزان ابتلا را بیشتر می‌کند. دوربینی، نزدیک‌بینی یا عوامل خاص چشمی مانند کمی ضخامت قرنیه و یک‌سری فاکتورهای دیگر مانند استفاده طولانی مدت از استروییدها (كورتون) به اشكال گوناگون تزریقی، خوراكی و حتی نوع جلدی، خطر بروز آب سیاه یا گلوكوم را افزایش می‌دهند. همچنین التهاب داخل چشمی، ضربه و خون‌ریزی داخل چشم، در بروز گلوكوم موثرند.
 
 افراد مبتلا به دیابت و فشار خون چه‌طور؟ آیا اینها نسبت به بقیه افراد بیشتر در معرض خطرند؟
دیابت و فشار خون جزو عوامل مساعدکننده اصلی محسوب نمی‌شوند ولی به طور کلی بیماران دیابتی بیشتر از بقیه به گلوکوم مبتلا می‌شوند.

 سن و جنس تا چه حدی در ابتلا به این مشکل دخیل‌اند؟
البته هیچ سنی از ابتلا به گلوکوم مصون نیست. حتی این بیماری ممکن است در نوزادان هم یافت شود ولی شیوع آن خیلی کم است. به طور کلی، هر چه سن بالاتر برود، میزان شیوع بیماری گلوکوم بیشتر می‌شود. جنس هم تاثیر چندانی در ابتلا به گلوکوم ندارد. فقط در انواع خاصی از بیماری ممکن است تاثیر جنس اهمیت داشته باشد.

 ظاهر چشم فرقی می‌کند؟
علایم انواع گلوکوم متفاوت است ولی در نوع شایع بیماری که گلوکوم زاویه باز و شایع‌ترین نوع گلوکوم است متاسفانه تا مراحل آخر، هیچ علامتی وجود ندارد، بنابراین باید قبل از اینکه گلوکوم دید بیمار را از بین ببرد، تشخیص داده شود و این امر تنها با مراجعات مکرر و منظم به چشم‌پزشک امکان‌پذیر خواهد بود. چنانچه بیماری به موقع تشخیص داده شده و درمان شود، بهبودی حاصل خواهد شد ولی در مراحل پیشرفته‌ امکان برگشت دید حتی با درمان هم وجود نخواهد داشت و قطعا به نابینایی منجر می‌شود.

گلوکوم مادرزادی چه‌طور؟ این گلوکوم به چه صورت ایجاد می‌شود؟
گلوکوم مادرزادی بسیار نادر است و میزان شیوع آن در کشور ما و خاورمیانه تقریبا یک در 6 تا 7 هزار تولد است.
بنابراین صحبت کردن در مورد آن ممکن است سبب هراس خانواده‌ها شود ولی به‌طور کلی گلوکوم مادرزادی دارای علایمی چون بزرگی قرنیه نوزاد، اشک ریزش و ترس از نور دارد که معمولا در سه سال اول زندگی تظاهر می‌کنند.
 
 آیا راهی برای پیشگیری وجود دارد؟
بعضی از انواع
گلوکوم زاویه بسته معمولا با استفاده از اشعه لیزر قابل پیشگیری است اما متاسفانه انواع دیگر گلوکوم‌ها راه پیشگیری ندارند. البته گلوکوم زاویه بسته در ایران هم زیاد است و اگر بیماران به موقع مراجعه کنند، نجات پیدا می‌کنند.
 
برای درمان چه کارهایی برای افراد مبتلا انجام می‌شود؟
تنها درمانی که می‌توانیم روی آن حساب کنیم، پایین آوردن فشار داخل چشم است و روش‌های درمانی دیگر هنوز قابل قبول تعمیم نیست.
فشار داخل چشم را می‌توانیم با دارو پایین بیاوریم و چنانچه با دارو پایین نیامد، از اشعه لیزر استفاده می‌کنیم و باز اگر به فشار مطلوب نرسیدیم، به عمل جراحی دست می‌زنیم.
 
آیا پس از همه این درمان‌ها دید چشم به حالت طبیعی برمی‌گردد؟
خیر! چون عصب‌ بینایی تخریب شده و قابل برگشت نیست، در نتیجه بینایی به حالت اول برنمی‌گردد. به همین دلیل اصرار به تشخیص سریع بیماری داریم تا زودتر نیز درمان شود.

 حرف آخر؟
توصیه‌ام به همه افراد، به خصوص در سنین بالا، این است که معاینات دوره‌ای چشم‌پزشکی داشته باشند. افرادی هم که فاکتورهای مساعدکننده بیماری را دارند، بهتر است از 40 سالگی به بعد هر سال به چشم‌پزشک مراجعه کنند.

موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ جمعه پانزدهم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 12:12 ] [ محمد رنجبری ]

شاید باورتان نشود ولی از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر دارای کور رنگی سبز-قرمز می باشد. برای فهمیدن اینکه آیا شما هم دارای چنین مشکلی هستید یا خیر، سعی کنید اعداد نوشته شده در دایره های زیر را بخوانید. در بر خی از این دایره ها هم چیزی نوشته نشده است!

             

            

        

 

 

این هم نتایج. در تمامی دایره ها عددی نوشته شده است که افراد دارای دید سالم آنرا می بینند.

 

Normal Color Vision

افراد دارای دید سالم

Red-Green Color Blind

افراد دارای کور رنگی

  Left

چپ

Right

راست

  Left

چپ

Right

راست

Top

بالا

25 29 Top

بالا

25 Spots

نقطه

Middle

وسط

45 56 Middle

وسط

Spots

نقطه

56
Bottom

پایین

6 8 Bottom

پایین

Spots

نقطه

Spots

نقطه

 
 

 خوب حالا بگید که تو این دایره پایینیه چه عددی نوشته شده ؟

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
افراد دارای دید سالم عدد 5 رو می بینند در حالی افراد دارای کوررنگی سبز-قرمز عدد 2 را می بینند

 


موضوعات مرتبط: اتاق چشم و بیماری های آن
[ چهارشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 9:54 ] [ محمد رنجبری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من محمد مدیر این وبلاگ هستم و در شهر کرمانشاه زندگي مي كنم همچنین من 15ساله هستم و در مدرسه تيزهوشان تحصيل مي كنم. امیدوارم که اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما بگذارم
امکانات وب
تماس با ما User